Şampiyon pistlere dönüyor…

14 Kasım 2021 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1800 metre çim pistte koştuğu G2 Sakarya Koşusunu kazanarak 2 yaşlı sezonunu namağlup kapatan ve sonrasında Dubai Yarış Festivaline katılmak için ekürileri Long Runner ve Final Dance ile birlikte Birleşik Arap Emirliklerine gidip maalesef yaşadığı bir sakatlık nedeniyle start alamadan ülkemize geri gelen Aegean Finale (Not This Time), 8 ay sonra pistlere geri dönüyor.

Ankara’da piste çıkıyor…

2 yaşındaki muhteşem performansı sonrası 3 yaşlı olarak neler yapabileceği büyük bir merakla beklenen ancak yaşadığı sakatlık sonrası henüz sezonu açamayan Aegean Finale’nin, gecikmeli de olsa 4 Ağustos 2022 Perşembe günü Ankara’da koşulacak A3 Kültür ve Turizm Bakanlığı Koşusu ile yeşil pistlere tekrar ayak basacağı öğrenildi.

1600 Metre çim pistte koşulacak olan 270.000 TL birincilik ikramiyeli mücadeleye Aegean Finale ile birlikte 6 safkan daha kayıt yaptırmış durumda… Zala Bey, Bright Hope ve Hardmet Gazi Koşusundan sonra ilk kez bu koşuda start alacaklar ve Aegean Finale’nin rakipleri olacaklar…

A3 Kültür ve Turizm Bakanlığı Koşusu kaydı

Geçen sene Ağustos ve Ekim aylarında 2 kez Ankara’ya giden Aegean Finale, 75.Yıl Hipodromunda koşulan G1 ve G2 sınıfındaki iki koşudan da jokeyi Ayhan Kurşun idaresinde galibiyetle ayrılmasını bilmişti. Kurtel Ekürisine ait ve Onur Özelcanat tarafından antrene edilen safkanın A3 Kültür ve Turizm Bakanlığı Koşusunda her zamanki jokeyi Ayhan Kurşun ile piste çıkacağı öğrenildi.

Hiç geçilmedi…

Yarış hayatına 28 Mayıs 2021 tarihinde Bursa kum pistinde kazandığı Şartlı-1 yarışla başlayan Aegean Finale, bu koşunun ardından ilk çim ve İstanbul’da koştuğu tek yarış olan G3 Sadun E.G.Atığ Koşusunu beşinci olarak tamamladı.

Bursa’ya döndükten sonra 16 Temmuz’da bu defa Bursa çim pistinde koştuğu Kv-7 mücadeleden birincilikle ayrılan klas tay, bu yarıştan 2 hafta sonra yine Bursa’da koştuğu A3 mücadeleyi de kazanarak kariyerinin ilk Grup koşu galibiyetine imza atmasını bildi.

Ağustos ayının ortasında Ankara’da koştuğu G1 Karayel Koşusu Aegean Finale’nin ilk ciddi sınavıydı. Ankara’da ilk kez start alan safkan ekürisi Final Dance’in büyük favori olduğu mücadeleyi de zorda olsa kazanmayı başaran safkan, kariyerinin ilk G1 galibiyetini bu yarışta elde etti.

Karayel Koşusunun ardından İstanbul’da Trakya Koşusunda start alan ve 2 ekürisi ile birlikte katıldığı koşuda ilk metrelerden itibaren kontrolü eline alıp mücadeleyi 3.5 boy farkla oldukça kolay bir şekilde kazanan Aegean Finale, Kraliçe II.Elizabeth Koşusu için Ekim ayında bir kez daha Ankara’ya gitti ve bu önemli mücadelede de 2 boy farkla ve 1’23”47’lik derecesi ile birinciliğe uzandı.

Üste üste kazandığı yarışlar sonrasında Çaldıran Koşusuna favori olarak girmesi beklenen Aegean Finale,  beklenmedik bir şekilde ilgilileri tarafından bu önemli klasikte koşulmadı. Ekürinin başka taylarla temsil edildiği koşuyu pas geçen Aegean Finale tüm hazırlıklarını 1800 metre mesafeli Sakarya Koşusuna göre yaptı.

2 yaşlı İngiliz taylarına mahsus en uzun mesafeli Grup mücadele olan koşuyu son 200’e gelmeden rakiplerine üstünlüğünü kabul ettirerek kazanan doru erkek tay, böylelikle hem harika geçen bir sezonu zaferle kapatıp, hem de yılın en iyi tayı unvanını bileğinin hakkıyla kazanmasını bildi.

Aegean Finale (Ayhan Kurşun)News Reporter

1 thought on “Şampiyon pistlere dönüyor…

 1. Hele şükür
  Long Runner ın Yaşlanmasıyla bırlıkte Kurtel de gerıye dogru
  gitmeye başladı,Şampiyon da 5nci falan olur heralde
  dun bugun favorı atları yaktı mılleti.Antrenörü kupa törenınde
  Gözlugunu çıkarmaya tenezzul etmedı kaçırdınız sanırım.
  (Bu Nasıl Bir Kibir Arkadaş dedım içimden),Belkı ben yanılıyorum
  CVT & Long Runner dısında bir şey gözukmuyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir