Şampiyon safkan 26 yaşında hayatını kaybetti…

Bir yaşındayken 1998 yılı Keenland Temmuz satışlarından 4 milyon dolara satın alınan ve Churchill Downs’ta 2000 yılında Kentucky Derbiyi kazanarak neden bu denli yüksek bir fiyata alındığını gösteren şampiyon safkan Fusaichi Pegasus (Mr.Prospector), 23 Mayıs 2023 Salı günü 26 yaşında hayatını yitirdi.

Coolmore Amerika yaptığı açıklama ile yaşlılığın getirdiği rahatsızlıklar nedeniyle safkana ötenazi yapıldığını duyurdu. Fusaichi Pegasus emekli olduğu 2001 yılından 2020’ye kadar Ashford’da görev yaptı.

Stonerside çiftliğinden Arthur Hancock ve Bob ve Janice McNair tarafından yetiştirilen ve ‘Fu Peg’ adıyla tanına safkan, Fusao Sekiguchi tarafından 1998 Keeneland Temmuz satışında satın alınmış, Neil Drysdale tarafından antrene edilmiş ve Kentucky Derby’den önce G2 San Felipe ve G2 Wood Memorial Stakesi kazanıp, Derbiden sonra koştuğu G1 Preakness Stakes’te ise Red Bullet’in ardında ikinci olmuştu.

Fusaichi Pegasus Coolmore tarafından 2000 yılında 64 milyon dolara satın alındığında Dünya’daki hiç bir futbolcu onun kadar yüksek bir bonservis bedeli almamıştı.

Fusaichi Pegasus

 

News Reporter

3 thoughts on “Şampiyon safkan 26 yaşında hayatını kaybetti…

  1. Mr.Prospector un Derby kazanan tek oglu idi. Aygirligi çok basarili olamadi ama bu ozelligi ile tarihte yerini aldi

  2. gösterisli yaris hayatina ve damizliga ayrilirken ettigi fiyata bakilinca hayal kirikligi yaratti , cok kötü bir baba degildi belki bir super saver ayarinda oldu ama bir smart strike- a.p.indy – giant causewey ayarinda olmadi malesef , her sampiyondan büyük aygir olmuyor malesef …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir