Şampiyon safkan hayatını kaybetti…

Türk Yarışçılık tarihinin en çok G1 zaferi elde eden rekortmen safkanı Long Runner 7 yaşında hayatını kaybetti.

Nimet Arif Kurtel’in sahibi olduğu 2016 doğumlu safkan, 2018 yılında G1 Çaldıran, 2019 yılında G1 Ankara, G1 Cumhurbaşkanlığı, 2020 yılında G1 Ege Derbisi, G1 19 Mayıs, G1 Haliç, G1 Avrasya, G1 Fatih Sultan Mehmet, G1 Cumhurbaşkanlığı, G1 Akdeniz Derbisi ve 2021 yılında da G1 Akdeniz Derbisi başta olmak üzere 11 G1 koşudan zaferle ayrılırken adını yarışçılık tarihimize altın harflerle yazdırmış ve toplamda 16 Grup koşu galibiyetiyle kariyerini noktalamıştı.

Uzun süredir Laminitis adı verilen metabolik bir hastalıkla mücadele eden Long Runner, kısa bir süre önce Veliefendi Hipodromundan ekürinin çiftliğine götürülmüştü.

Ölümü camiada ve yarışseverler arasında büyük bir üzüntüyle karşılanan Long Runner için sosyal medyada yüzlerce mesaj paylaşıldı.

Long Runner

News Reporter

22 thoughts on “Şampiyon safkan hayatını kaybetti…

 1. Türk atçılığı için büyük kayıp… kan hattını aygır olarak keşke devam ettirebilseydi.. 2021 yılı sonunda emekli edilseydi.. en azında 2022 yılında aşım yapmış olur.. şu an tayları doğmuştu.. At sahibi de kendince haklı.. ama Türki ye nin en büyük ekürisi.. şu an en çok çok onlar üzülmüştür.. Biraz Avrupa ve Amerika daki erken emeklilik pozisyonunu düşünmemiz lazım.. Her herkese geçmiş olsun, Saygılarımla

 2. O kadar üzgünüm ki. Dün gece Şampiyonlar Ligi finali bitmiş, tv reklama gitmişken kalkayım da yatayım dedim. O sırada Bosphorse’un paylaşımını gördüm. Önce bir umut aygırlığa ayrıldı haberi sandım ama sonra… Uzun süredir korkarak beklediğim haberi telefon ekranında görünce, Polat’ın Aslan Akbey’in ölüm haberini öğrendiği sahnedeki gibi etrafım karardı sanki. 1 saat kalkamadım o koltuktan. Arkadaşlarımı arayıp “En sevdiğim at öldü.” diyesim geldi ama diyemedim, deli misin oğlum derler diye. Twitter’da ve Ekşi Sözlük’te yazılan güzel veda yazıları ve yazdığım yazılar, beni biraz rahatlattı.

  Ah be Long Runner. O uzun boynunu öne ata ata yaptığın o fuleli koşuların… Hiçbir at koşarken senin uyandırdığın estetik zevkleri uyandırmadı bende. 1600’de o eşkâline rağmen kırbaç yemeden çabukluk gösterebilen bir attı. Çim, kum ya da sentetik; tüm mesefalerde öyle fuleli koşabilen senin gibi at yoktu. Ekürin inatçı olmasa o zirve 2020 yılında hiç geçilmezdin. Tek eksiğin Gazi Koşusu’ydu, ki o tempo tam sana göreydi. Yanlış bilmiyorsam o sırada rahatsız ve yem kesmiştin. Tek eksiğin bu olsun.

  5 Eylül 2021’de aradan döndüğün o yarışta, starta giderken aldığın o alkışı ömür boyu unutmam. Pandemide seyirci yasaklarının bitmesinin etkisiyle ciddi bir kalabalık ve sevgi gösterisi vardı. Doğru ya; sen o Covid belasının, tabii ki ölüm ve kaybettiklerimiz hariç, bize attığı en büyük kazıktın. Çoğu yarışını yerinde izleyemedik. Sayısız kez izlediğim 19 Mayıs Koşusu’nu (2020), yerinde izleyebilmek için neler vermezdim. Ne efsane sprintti o. O yarıştan sonra Ekşi Sözlük’te yazılan yorumlara bakınca bir baba gibi gururlanmıştım. Benim için açık ara favori koşusu budur.

  2021 dedik. Maaleesef eski Long Runner yoktu. Son iyi sprintini Bursa’da attı. 2022’deki arası ve dönüşü ise sonu oldu maalesef; felaketti. Keşke 2021’de hiç dönmese ve bıraksaydı. Eleştirilecek çok şey var. Çok.

  2022’de Gökhan Kocakaya ile tekrar buluşup bitik hâldeyken Burgas’a yaptığı iki atağı hiç unutamam. İzlerken gözlerim dolmuştu. Ahmet Çelik iki kere kapatmasa geçerdi.

  Gökhan Kocakaya… Çok emeği var. Beraber kazandığı kupalar dışında son yarışlarında G1’leri riske atıp at bitik durumdayken tekrar dönmüştün; bunu unutmam. 2021’de attan indiğin ilk koşuda, onu geçmiştin. O duygusal konuşmanı da unutamam. Daha yapacağımız çok sey vardı, demiştin. Ama nasip olmadı. Duygusal bir tweet ile veda etmiş bu sabah.

  Elveda, Long Runner. Tarihe geçtin. Rahmetli dedemin bir mektubunda unutamadığım bir ifadesiyle; “Kalbimizde çok hususi bir hücre işgal ediyorsun”. Kalbimizdesin. Senin yavrularını izleyememek ve acı içinde ölmen, içimizde hep bır sızı olarak kalacak. Elveda, oğlum.

 3. Güle güle şampiyon. Keşke demeseydik ama demeden edemiyor insan 2022 de aşım yapmalıydı koşmak yerine.

 4. 11.nci GR 1 den sonra koşmamalıydı,ama olurmu
  sahibinden antre edene antrenörüne kadar topunun Tv lerde
  boy göstermeleri azalacak,apoletleri tozlanacak,ölümüne
  koşturulacak,At sevgimden dolayı çok üzüldüm,ama yavrularından
  faydalanamayacak olan eküri ye de oh olsun,
  Şampiyonlardan da öte Koştun evlaT ,Huzur içinde UYU.
  SENİN,Asil Kan OLdugunu bizler biliyorduk sahiplerin bılmıyordu.

 5. Çok üzüldüm. Geçen yıl, koşmak istemediği her halinden bellliyken koşturulduğunda burada eleştirilerde bulunmuştum. Bir başka üzücü konuda taylarını göremeyecek olmamız. Çok çok üzücü. Gerçek bir şampiyondu. Unutulmayacak. Güle güle büyük yürekli şampiyon.

 6. Araştırdığım kadarıyla Laminitis hastalığı bakımsızlıktan olurmuş.
  Düzensiz yem, uygun olmayan yatak yeri, mikrop kapması, aşırı sıcak ve yeterli gezinti yapmamasından oluyormuş.
  Böyle bir ekürü ve böyle bir şampiyon at ilgisiz kalabilir mi, kısa bir süre ihmal edilmiş olabilir.

  1. Yanlis bilgi, laminitis insanin ati zorlamasindan olur, daha dogrusu zaten at buna musaittir, ama insan bunu bilir, fazla idman vermez, sik kosturmaz, uzerine cok gitmez.. Iyilesir veya cok kotu olmaz..ama nerde o bilinc….

 7. mükemmel bır 2020 sıkıntıların basladıgı 2021 bos yere zorlanan 2022 dubaı maerasından sonra devam etmeye çalısacaklarına aygırlıga ayrılsaydı yaz kış istanbul ankara bursa izmir adana koşmak yerıne kısın dınlendırılseydı sızce durum boyle olurmuydu Laminitis tetıklıyen sebeblerı arastırın bu safkana uyan en az 3 sebeb var 1600 den 2400 e her pistte grup 1 kazanmıs bır atın sonu böyle olmamalıydı türk atçısı asla gelışemez alınde boyle bır atın yada buna benzer bır atın varsa 5 yasında jubılesını yapıp haraya gıdecek posasını cıkartana kadar sahada ugrasıyorlar sonra harada ıyı tay vermesını beklıyorlar yazık

 8. Çok üzüldüm.., harika bir görünüşü vardı insan seyretmeye doyamıyordu.
  Değeri bilinmedi diyebilirim. Büyük bir
  kayıp Türk atçılığı için….,

 9. 19 masıy koşusundaki sprinti hiç unutulmaz çok kaliteli bir attı…. Sahipleri adına çok üzüldüm geçmiş olsun…

 10. Yavuzhan dan sonra yavrularının olmamasına üzüldüğüm ikinci şampiyon oldu Long Runner. Gunumuzde her onune gelene sampiyon denilirken. O gercek sampiyonlardan biri idi. Tipki Karayel, Johnny Guitar, Bold Pilot, Grand Ekinoks, Sabirli gibi. Onun fuleli sprintlerini cok ama cok ozleyecegiz. Güle güle sampiyon…

 11. Atagan bey bir ricam olacak. Acaba bu aksamki Farkli Analiz de Gökhan Kocakaya ya yada Long Runner in seyisine bağlanabilirmisiniz ? onlar bize
  bu şampiyonu anlatsın…., Çok üzgünüz Çok…., teşekkürler şimdiden

 12. Üzücü.Bu tip heybetli atlar ülkemizde yetiştirilemiyor maalesef bizimkiler baş altı buda atların doğasıyla alakalı bizde atlar esaret altında ahırda,hipodramda toprağımız sert kır değil mesela onlar köyde bizimkiler şehirde kabaca.Geçemeyiz .İdman merkezi şart,ahırların arkası gezi alanı gibi,gibi.

 13. 2 yaşlılığında şart-1 den sonra G2 kazanıp, daha sonra Çaldıran’da yamanlarbeyi ve the last Romence’ı istasyon yapmasız geçerken Çaldıran pist rekorunu kırmıştı. 2019 başlarında yine talihsizlik yaşadı ve kariyerinde ki rahat kazanacağı gaziyi kaybetti. Kapalı gözlükle Ankara koşusunda kendini buldu. Daha sonra zaten rahat şekilde büyüklerinin yanında cumhurbaşkanlığını kazanırken adeta yarış yapmadı. 2020 de aradan sonra ilk kez çıktığı kum pistte Kinowa gibi atı geride bırakıp Ege derbisini kazandı. Sentetik pistte dönemin iyi atı Finesse’İ geride bıraktı. IBB de pist rekoru hala kendine ait. Haliç, FSM, Avrasya koşularını çok çok rahat aldı. Haliçte hele son 100 de aradan çıkıp kanatlandı. Sezon sonuna doğru çok rahat bir Cumhurbaşkanlığı kazanmıştı. O yarışta yanında geçmişte de dahil olmak üzere hangi at olursa olsun geçemezdi bu atı Türk atlarından. Sezon sonu Akdeniz derbisini yine pist rekoru kırıp kazanmıştı. 2021 e yine Akdeniz derbisi kazanarak girmişti. İşte o yarıştan sonra sakatlanmasında haraya alınmalıydı. 5.5 ay aradan dönüp call to victory gibi en iyi miller atlardan birine nefes yarışında son anda saldırıp 1 boyla geride bitirdi, yarış 1.36 derece ile bitmişti. 2020 de FSM koşusunda ki Long Runner olsa eminim rahat geçerdi. Bold pilot gibi piste yağmur damlası düşse gitmeyecek at değildi. Yada fairson gibi ben kumcuyum demiyordu. Sabırlı gibi 1600 de varım ben uzuna gitmem demiyordu. Burgas hele bu atın prime dönemi denk gelse 2020 de gibi yanına sokulamazdı değil onu geçmek. Ben her mesafe, her pistte varım diyordu. Benim nezdimde Johnny guitardan da üstün bir at. Çok yazık oldu. 2021 sakatlığından sonra koşmaya gerek yoktu ama böyle olacağını eküride tahmin etmemiştir. Işıklar içinde uyusun. Cennet bahçelerinde koşması dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir