Şampiyon yine affetmedi…

5 Haziran 2024 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Haipodromunda 2000 metre çim pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G2 İsmet İnönü koşusunu Sanem Kahraman’ın sahibi olduğu, Fedai Kahraman tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Kadir Baltacı’nın yaptığı Burgas (6y da King David – Thisbe, Yavuzstar) jokeyi Vedat Abiş ile kazandı. 

Koşuda ikinciliği Vincitore (Victory Gallop) elde ederken, mücadeleden Cheeky Son (Invincible Son) üçüncü, Tit For Tat (Powerscourt) dördüncü, Taylolo (Three Valleys) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

Müzesine bir kupa daha götürdü…  

Bu yıl start aldığı iki koşuyu da kazanarak sezona çok iyi başlayan Burgas, adeta bütünleştiği jokeyi Vedat Abiş idaresinde koşuyu önde giden Vincitore’nin hemen arkasında takip edip düzlüğe de bu şekilde çıktı ve 400’den itibaren yaptığı ataklarla öndeki rakibini 200’de yakalayıp onunla giriştiği mücadeleyi son metrelerde lehine çevirerek bu yılki üçüncü startından da galibiyetle ayrılmasını bildi.

News Reporter

11 thoughts on “Şampiyon yine affetmedi…

 1. “Deniz Efe yarışı kısalttı, diğerleri nasıl müsaade eder” denilen koşunun ilk 400 temposu: 28.89
  Burgas’ın son iki yarışının ilk 400’ü: 28.46 ve 28.61

  Böyle grup koşu temposu olmaz. Abartısız, resmen arap atı temposu var.

  Sosyal medyada yarışla ilgili yorumları okudum.
  “Zaten yine geçilirdi gibi” manipülatif savunmaları bir kenara bırakırsak; Selim Kaya ve/veya ekip, hatalı strateji kurdu. Bariyer ortadayken önde tempo koymak işten bile değildi. 10 boy kaç diyen yok. Rakibinden götürmek için önde tempoyla gideceksin, sadece kendin için değil. Sen Timelord değilsin, seni kovalamak zorunda, ki kovaladı. Bu tempo ile gidersen Burgas diri kalır ve son 100’lük dilimlerde 5.30-5.40 ile koşar ve seni geçer. Bunu tahmin etmek için allameicihan olmaya gerek yok. Araya belli bir mesafe koyup rakibinini 5.80-6.00 civarına çekmeden geçemezsin. Senin o dilimleri 5.20 ile falan koşacak hâlin, özelliğin yok çünkü. Tempo yavaş ve rakibin zaten dibinde, orada üzerine çıksan da geçemezsin artık. Faule gerek yoktu.

 2. Şampiyona maşallah 🧿Selim Kaya’nın yarış sonu görüntüleri çok güzel lakin yarış içi stratejisi fecaat…Geçen sene koşulan Cumhurbaşkanlığı koşusunu izlese yeterdi bu tempolarla Burgas geçilmez…

 3. Selim gibi bir jokey nasıl böyle bir amatörlük yaptı anlamak mümkün değil. Senin tek rakibin var zaten, bas git iyi bir tempoyla, rakibi erken sprinte zorla, dayanıklılığınla yarışı bitirmeye bak. Bu yavaş tempoda Burgas gibi ele çok tabi ve bir anda hızlanıo ara kapayan bir ata altın tepsiyle yarışı vermiş olursunuz.

  Bu arada Tit for Tat’e mutlaka bir tavşan gerekli. Bu tempolarda asla gelmez. Çok potansiyelli bir at, yarış gibi bir yarış koşulursa Burgas dahil geçebilir.

 4. Vincitore’nin ikincilik için koştuğunu düşünüyorum zaten yarış sonrası hepsi yarış kazanmış kadar sevindiler.

  Hızlı gidip Taylolo ya geçilmek istemediler başka açıklaması yok herkes biliyor ki bu at 2400 de tempo koyarak gittiğinde 2.28 yaparak son anda Taylolo geçilmişti. 2000mt de tempo yaparak belki kazanacaktı ama çok sık koşuyor umarım sağlıklı bir şekilde aygırlığa ayrılır.

 5. 01.58.86 mesafedeki en iyi derece
  02.03.70 bu koşunun bitiş derecesi
  Siz bu tempolarda koştuğunuz sürece şampiyona karşı bir şansınız olmaz. Ayakları düz bassın.

 6. Selim Kayayı bi kere Hakan cantinazin programında izlemiştim. Doğruları söylememiz lazım kılıç gibi Keskin şekilde o zaman sorunlara çare buluruz mivalinde şeyler söylemişti. bende onun gibi Keskin eğmeden bükmeden söylüyorum. Selim Kaya gerek düşünceleriyle felsefi boyut dahil,gerek insanı ilişkileri ve iletişim kabiliyeti ile 10 numara biri açık ve net. Amma bence jokeylik onu birakmadan kendisi jokeyligi bırakmalı. Yarisseverin gönlündeki yerini kaybetmemeli.

 7. son 800 0,43 yapıp burgas’ı geçecekler sanırım:)) bu kadar yavaş tempoyla son düzlükte nasıl geçecekler bu atı gerçek bir akıl tutulması…

 8. Burda yorum yapanlar gecenlerde 1900 de timelord kosusunu hatirlasin o gun timelord tempoyu yuksek tuttu ve ne oldu burgas vincitoreyi daha rahat gecti bu taktikti cunku vedat abis bile diyor kosunun hizli gitmesi burgasin isine yarar diye ama siz hala.bilmislik yapiyorsunuz k.bakmayinda kosu daha suratli olsydi burgas daha rahat kazanirdi

 9. Orada Timelord’u rakip görmedi ki. Vincitore’nin hemen arkasına yattı, düzlükte hemen arkasından çıkıp kazandı.
  O koşuda ilk 400:
  Timelord: 26.86
  Vincitore: 27.97
  Burgas: 28.46

  Burgas da karamürsel sepeti değil, gerekirse geri geri giderek kazanır sorun yok. Ancak analiziniz temelde doğru değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir