Şanlıurfa Komiserlerinden örnek karar…

22 Mart 2023 Çarşamba günü Şanlıurfa’da koşulan günün 6.koşusunda Tilki Andrea isimli safkana binen jokey Necmi Altın’a Şanlıurfa Komiserler Kurulu tarafından ‘uygunsuz biniş’ gerekçesi ile 1.861 TL para cezası verildi.

Son dönemde apranti okulunda verilen eğitimlerin çok dışında ve dünyada eşi benzeri görülmedik bir şekilde atların üzerinde yapılan ve ciddi bir görüntü kirliliğinin yanı sıra safkanları performans ve mental olarak da olumsuz etkileyen bu tarz binişlerle ilgili verilen kararların artmasını temenni ediyor, Şanlıurfa Komiserler Kurulundan gelen bu tepkiyi doğru bulup destekliyoruz.

Starttan finişe kadar koşunun her yerinde ve safkanların yarış içerisindeki performansları dikkate alınmaksızın binicilerin gerek otur/kalk, gerekse ayakları ile mahmuz kullanır gibi yapmış oldukları bu tarz hareketlere bir sınırlandırma ve standart getirilmesi gerektiğini, hatta At Sahipleri ve Antrenörlerin de bu konuya hassasiyet göstermelerinin zamanı geldiğini düşünüyoruz.

Dünyanın hiçbir ülkesinde jokeyler ‘Kafasına göre at binemez’… At yarışlarında alınan eğitime uygun bir şekilde ve kurallar çerçevesinde at binilmesi zorunludur… Hangi eğitim alındıysa, hangi eğitime göre lisans verildiyse, yarışlarda da o eğitime göre at binilmesi mutlaka sağlanmalıdır.

Olurda at binme stillerine yeni bir tarz eklenirse –ki bu olabilir. Nasıl Türk Jokeyler eskiden Macar stilinde at binerken daha sonra 1900’lü yılların başlarında Amerika’da geliştirilen ve Avrupa’da hemen benimsenen yeni biniş stiline geçtiler- bu eklenen yeni tarz stil üzerinde verilmesi gereken eğitimler Apranti Okulunun müfredatına konur, verilen eğitimlerin içerisinde bu yeni tarz biniş stili eklenir, o zaman bu eğitim sonrasında lisan verildiği için yarışlarda da bu yeni stilde binilmesine izin verilir.

Bunun dışındaki biniş tarz ve usullerinin mutlaka Yarış Komiserler Kurulunca değerlendirmeye alınması, özellikle otur/kalk, stilindeki kötü örneklere, atların karın bölgelerine ayaklarla yapılan vuruşlara izin verilmemesi, ülke jokeyliğinin ve dolayısıyla ülke atçılığının geleceği için büyük önem arz etmektedir.

Şanlıurfa Komiserler Kurulu Kararı;

12 numaraya kayıtlı TİLKİ ANDREA isimli atın binicisi Necmi ALTIN yarış usul ve esaslarına aykırı hareket ettiğinden (uygunsuz biniş şeklinden) dolayı yazılı savunması talep edilmiştir. Savunmasını aynı gün veren binicinin savunması yeterli görülmeyerek 6132

Sayılı At Yarışları Kanununun 4.Maddesi ve At Yarışları Yönetmeliğinin 117.(1/b-1) Maddesi gereğince 1.861 TL para cezası ile cezalandırılmıştır.

News Reporter

2 thoughts on “Şanlıurfa Komiserlerinden örnek karar…

  1. Devamı gelecek mi peki?!?Dostlar alışverişte görsün misali verilmiş bir ceza,devamı gelirse ne ala…

  2. Hangisi düzgün biniyorki nejmiye ye ceza veriliyor urfada atların %50 sinde bel sorunu var hayvanlar artık isyan ediyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir