Santalin Koşusunda bir kez daha PERİ LİNA…

31 Temmuz 2019 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda düzenlenen A2/D Santalin Koşusunu, Fedai Kahraman’ın sahibi ve yetiştiricisi, Alper Ciğer’in ise antrenörü olduğu Peri Lina (4y kk Falco – Efisia, Efisio), jokeyi Selim Kaya ile kazandı.

Miss Helin’in çıkması ile 5 safkanın start aldığı 3 ve yukarı yaşlı İngilizlere mahsus 209.000 TL birincilik ikramiyeli koşuyu starttan çıktığı gibi 2’28”00’lik derecesi ile kazanan Peri Lina’nın ardında ikinciliği sonlardaki güçlü atakları ile farkı baş’a kadar indiren Black Chinese (Out Of Control) elde ederken, bu safkanın 3 boy gerisinde Funny Familliar (Toruk Macto) üçüncü, onunda boyun farkla arkasında Tatvan İncisi (Scarface) ise dördüncü oldu.

21’inci startında 10’uncu kez finiş çizgisini önde geçen Peri Lina, kariyerinin 6’ıncı Grup galibiyetine imza attığı mücadelede 2400 metre çim pistteki 2’inci birinciliğini elde ederken, kazancını da 3.412.829 TL’ye yükseltti.

Peri Lina (Santalin)

Üst üste 2’inci kez!

Ülkemiz yetiştiriciliğinin efsane kısraklarından Santalin adına düzenlen A2 yarışta, günün bir önceki sınıf yarışındakine benzer bir tarzda çıktığı gibi kazanan Peri Lina‘nın, günün diğer sınıf galibi Babafırat gibi 5 numarayı taşıması dikkat çekici hususlardan biriydi her şeyden önce.

Sonlarda Peri Lina’yı oldukça sıkıştıran Black Chine de son zamanlardaki en etkili yarışını yaparken, lüte giren iki jokey vesilesi ile ekranların sevilen programı Farklı Analiz’de yarış sonrası ve özellikle hafta başı konu hakkında epey muhabbet olur diye düşünüyorum! Bence Akdı’nın jokey performanslarına söyleyeceği bir şeyi olacaktır sanırım… Bu vesile ile Tatvan İncisi’nin jokeyinin Peri Lina’ya kafa tutma sevdasının ona en az bir üçüncülük kaybettirme ihtimali de değerlendirilir kanımca!

Peri Lina, geçen sene de Santalin yarışını kazanmış bir kısraktır ve son yıllarda ki dişi jenerasyonunda ki en özel isimlerden biri, belki de birincidir özellikle Dubai zamanları da düşünüldüğünde…

Peri Lina’nın babası Falco‘nun Pivotal oğlu olması dışında kısrak babasının Unbridled oluşu, ona diğer aygır kardeşlerinden farklı bir özellik katar… .Çünkü Unbridled demek, nihayetinde bir yerde Aspidistra etkeni de demektir bir yerde….

Peri Lina’nın annesi Efisia, babası Efisio ve onun babası Formidable vasıtası ile Forli hattından gelmekte olup, Efisia’nın kısrak babası Lead On Time da Nureyev oğlu olduğuna göre Forli etkisi burada da karşımıza çıkar ve Forli üzerine 3*5 akraba olduğunu görmekteyiz Efisia’nın…

Diğer taraftan Peri Lina’nın baba hattı da Nureyev’e mensup olduğu için kabiliyetli kısrakta Nureyev üzerine 4*4 ve tabi ki Forli üzerine de 6*4*6 akrabalık görmekteyiz. Bahse konu bu iki akrabalığın pedigrinin yaklaşık %22’lik bölümüne tekabül ettiğini de ekleyelim notlarımıza… (Muslihiddin Gurup)

Santalin Koşusu Kupa Töreni 2019

 

News Reporter

1 thought on “Santalin Koşusunda bir kez daha PERİ LİNA…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir