Satış Koşusunda bir ilk yaşandı!

22 Ağustos 2019 Perşembe günü Kocaeli’nde günün 6.koşusu olarak düzenlenen 3 Yaşlı Arap taylarına mahsus Satış-2 mücadelede bir ilk yaşandı!

Koşuda 7 numara ile start alması beklenen C.Ahmet Çukurova’ya ait Özburgaz (Özgünhan – Burgazlım) isimli tay Veteriner Hekim Raporuna istinaden Komiserler Kurulu Kararı ile koşudan çıkartılınca, 8 tayın iştirak ettiği koşuyu AGF’da birinci at olan Kayalaska isimli tay jokeyi Mehmet Kaya ile kazandı.

Koşu tamamlandıktan sonra hakem heyeti tarafından bu koşuda satışa çıkartılan taylar için atılmış olan tek zarf açıldığında, at sahibi Barış Durdağ tarafından talip olunan safkanın koşudan çıkartılan Özburgaz isimli safkan olduğu anlaşıldı.

Oysa ki; ilk yarışını İzmir’de kazanan, ikinci yarışında Kocaeli’nde 6’ıncı olan Özburgaz an itibariyle İstanbul’daydı ve sahipleri tarafından rapor alınıp koşudan çıkartıldığı için Kocaeli’ne getirilmemişti!

Satış Koşularının doğal şartı gereği yeni sahibine yarıştan hemen sonra teslim edilmesi gereken safkanın bu şartlarda alıcıya teslim edilmesi mümkün değildi. Böylelikle bir satış koşusunda ilk kez start almayan ve yarışın yapıldığı şehirde bulunmayan bir safkan satılmış ve yeni sahibine de teslim edilememiş oldu.

Yaşanan bu durum üzerine Kocaeli Komiserler Kurulu, safkanın sahipleri ile iletişime geçilmesi ve en kısa sürede yeni sahibine teslim edilebilmesi için İstanbul Hipodrom Müdürlüğünün yediemin olarak devreye girmesi konusunda hareket geçti. Bunun üzerine konuya müdahil İstanbul Hipodrom Müdürlüğü, 70.000 TL’ye alınan safkanın bir gün sonra Barış Durdağ’a teslim edilmesini sağladı.

Görünen o ki; Bu ve buna benzer pek çok konunun sürüncemede kalmaması için At Yarışları Yönetmeliğinde yeniden ve detaylı bir tadilata gidilmesinde fayda var.

Özburgaz (öndeki)
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir