Saudi Cup için geriye sayım başladı…

24-25 Şubat günleri, Riyad Kral Abdülaziz Hipodromu’nda düzenlenecek mitinge katılacak muhtemel safkanlar açıklandı. 15 ülkenin temsil edileceği 2 günlük programda, 16 koşu yer alıyor ve 35 milyon 350 bin ABD doları ikramiye dağıtılacak. Saudi Cup, 20 milyon dolar ile mitingin ve dünyanın en yüksek ikramiyeli koşusu unvanını koruyor.

2020’den bu yana koşulup, 2021 yılı sonlarında G1 statüsüne kavuşan Saudi Cup, IFHA’nın hazırladığı dünyanın en iyi 100 G1 koşusu listesinin 51. sırasında yer alıyor. Bu yıl G1 Saudi Cup’ta; ABD, Japonya, Suudi Arabistan, BAE ve İngiltere olmak üzere 5 farklı ülkenin  safkanları mücadele edecekler. Geçen yılın galibi Emblem Road bu koşuyu 2. kez kazanan ilk safkan olabilecek tek isim. Ekürisi Scotland Yard ile birlikte Quality Road’un iddialı  temsilcileri görünüyorlar.

Geçtiğimiz yıl Saudi Cup’ 2. tamamladıktan sonra, Dubai World Cup’ı kazanan Bob Baffert’ın antrene ettiği Country Grammer Frankie Dettori ile start alacak. Mike Smith’in bindiği ekürisi Taiba,3 yaşında yarış yaşamına başladı ve 3 G1 koşu kazanıp, BC Classic’te 3. oldu.

Country Grammer

Son anda değişiklik olmazsa start alacak 14 safkanın 6’sı Japonya’dan gelecek. Aralarında G1 Champions Cup (Japan Cup-Dirt) galibi Jun Light Bolt ile bu koşunun 2.’si Crown Pride kum pistteki başarılı sonuçlarıyla dikkati çeken isimler. Bunların yanı sıra çim pistte görmeye alıştığımız; geçen yılın G1 Dubai Turf galibi Panthalassa ve koşudaki tek Avrupa temsilcisi, 2 G1 galibi, geçen yılın G1 Dubai Turf 4.’sü  Saffron Beach ikramiyesindeki cazibe nedeniyle kum pistteki bu koşuyu seçmiş olabilirler…

Cumartesi günün programında İngiliz atlarına 5 G3, Arap atlarına da 1 G1 koşu daha yer alıyor. Riyadh Dirt Sprint’te; geçen yılın Breeders’ Cup Sprint galibi Elite Power ile Breeders’ Cup Dirt Mile 4.’sü Gunite ve geçtiğimiz yıl bu koşunun galibi Japon temsilcisi Dancing Prince dikkati çekiyorlar. 5 startta 4 birincilik elde eden Havnameltdown Saudi Derby’nin favorisi. 1351 Turf Sprintte geçen yılın galibi Songline unvanını korumaya çalışacak. Red Sea Turf Handicap’ta; Taddy&John Gosden ikilisinin uzun zamandır bu koşuya hazırladıkları ve Dettori’nin bineceği Trawlerman’a 1,5 yıldır start almayan bir başka ünlü isim Subjectivist meydan okuyacak… Sir Busker’ın antrenörü William Knight, Neom Turf Cup’ koşacaklarını ve safkandan beklentilerinin yüksek olduğunu belirtti. 1 yıllık cezasını tamamlayan jokey Oisin Murphy de Missed The Cut ile Neam Turf Cup’ta parlak bir dönüşü planlıyor.

@resatkostem

Saudi Cup 2023 as at 10022023 1415hrsNews Reporter