SAUDI CUP – Körfezde Büyük Buluşma

— SAUIDI CUP

♦ Körfezde Büyük Buluşma

Reşat Yurday Köstem

23 ve 24 Şubat günleri Riyad Kral Abdülaziz Hipodromu’nda koşulacak Saudi Cup mitinginin ön kayıtları tamamlandı. 2 yarış gününden oluşan miting bu yıl beşinci kez düzenleniyor. İki gün sürecek etkinlikte yer alan 16 koşuda, geçen yıla oranla 2.25 milyon dolar artışla, toplam 37.6 milyon ABD doları ikramiye dağıtılacak.

Saudi Cup mitingi; yarış takvimi ve mevsimin uygunluğu,  yüksek yarış ikramiyeleri, nitelikli pistler ve tesisler gibi nedenlerle batı dünyasının ilgi odağı oluyor.

Bu yıl 15 ülkeden 41 Grup 1/Grade 1 galibi olmak üzere 1162 safkanın ön kaydı yapıldı.    Batıdan gelen adaylar arasında; ABD 123, Japonya 110 safkanla yer alıyor. Bu iki ülke, sayısal üstünlüklerinin yanı sıra, uluslararası yarışçılığın kum pistte iddialı safkanlarıyla da temsil edilecekleri için öne çıkıyorlar.

Etkinliğin finalini, kum pistte 1800 metre mesafeli G1 Saudi Cup oluşturuyor. 20 milyon ABD doları ile dünyanın en yüksek ikramiyeli yarışına 16 safkan katılabiliyor. Birinci 10 milyon, ikinci 2 milyon, üçüncü 1 milyon ABD doları, ilk 10 sırayı paylaşan safkanlar ikramiyeden belli oranlarda pay alıyorlar. Diğer koşularda ise ilk 6 sırayı alan safkanlara ikramiye ödeniyor. 

Saudi Cup’a ön kayıtları yapılan isimler arasında 2023 G1 BC Classic’i ilk 2 sırada tamamlayan White Abbario ile Dermo Sotogake dikkati çekiyor. Bu koşu ciddi b,r rövanş mücadelesi olabilir. G1 Preakness St. galibi National Treasure, G1 Malibu St. galibi Speed Boat Beach, Japonya’da 2023 yılının kum pist atı seçilen Lemon Pop ve geçen yılın G1 DWC Cup birincisi Ushba Tesero da koşunun iddialı safkanları arasında yer alıyorlar.

White Abarrio

Avrupa’nın G1 yıldızlarından Luxembourg, Warm Heart, Mawj, Art Power, Simca Mille ve Double Major çim pistte şanslı olabilecekleri G2 1351 Turf Sprint, G2 Neom Turf Cup ve G3 Red Sea Turf Handicap gibi koşuların yanı sıra Saudi Cup’a da ön kayıtları yapılmış. Mishriff’in 2021 yılında kazandığı Saudi Cup’tan cesaret alarak, şansını 20 milyon dolarlık koşuda arayan isimler bakalım bu gruptan çıkacak mı? 16 safkanın katılabildiği G1 Saudi Cup’ta birinci 10 milyon, ikinci 2 milyon, üçüncü 1 milyon ABD doları, ilk 10 sırayı paylaşan diğer safkanlar da ikramiyeden belli oranlarda pay alıyorlar.      

Geçen yılın G3 Red Sea Turf Handikap ve G3 1351 Turf Sprint galibi Japon atları, Silver Sonic ile Bathrat Leon unvanlarını korumak için mücadele edecekler. 2022 ve 2023’te 1351 Turf Sprint’i ikinci sırada tamamlayan Casa Creed’in, bu yılki hedefi kazananlar arasına katılmak olacak.

Uluslararası jokey yarışması, Saudi Cup mitinginin ilgiyle izlenen etkinliklerinden birisini oluşturuyor. İlk gün programında yer alan organizasyonda, farklı ülkelerden davet edilen 7 kadın ve 7 erkek jokey iki takım halinde, 4 farklı koşuda yarışıyorlar. Kazanan ekip ve bireysel birinci ödüllendiriliyor. 

 

News Reporter

1 thought on “SAUDI CUP – Körfezde Büyük Buluşma

  1. Galiba boynumuzun ölçüsünü almış bulunuyoruz,çok geri gittik,yeni aygırlarla toparlayabilirmiyiz acaba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir