SAUIDI CUP’ta Jokey yarışmasının galibi; LUIS SAEZ…

SAUIDI CUP

Jokey Yarışmasının Galibi;

LUIS SAEZ

Reşat Yurday Köstem

Saudi Cup mitinginin ilk günü düzenlenen Uluslararası Jokey Yarışmasını ABD’li jokey Luis Saez kazandı. 24 Şubat günkü programda yer alan, 2’si kum, 2’si çim pistte olmak üzere 4 koşu yarışmaya ayrılmıştı. 0-90 puan aralığındaki yerel safkanların katıldığı koşuların her birinde 14 safkan start aldı ve böylece tüm yarışmacılar her koşuda at binme şansı buldular. Bu koşularda 400 bin ABD doları olan ikramiyeler, ilk 5 sırayı alan safkanlara belirli oranlarda dağıtılıp, jokey montları da %15 olarak ödeniyor.

Luis Saez

Yarışmanın ilgi çeken yönü; 7 kadın ve 7 erkek jokeyden oluşan iki takımın mücadelesiydi. Kadınların ekibi yurtdışından gelen 7 jokey, erkekler 5 yurt dışı 2 yerel jokeyden oluşuyor. İlk 5 sırayı alan safkanların jokeylerine; 15-10-7-5-3 puan verilerek sıralama belirleniyor. Yarışmayı kazanan jokeye 100 bin ABD doları ödül ve birincilik kupası veriliyor.

Bu yılki yarışmanın ekipleri şöyle oluştu: KADINLAR: Caitlin Jones (Avustralya), Chantal Sutherland (ABD), Delphine Santiago (Fransa), Victoria Alonso (İspanyol), Jeane Alves (Brezilya), Sam Spratt (Avustralya), Joanna Mason (İngiltere) ERKEKLER: Frankie Dettori (İtalyan/İngiliz), Joao Moreira (Brezilya), Bauyrzhan Murzabayev (Kazakistan/Almanya), Yuga Kawada (Japon), Luis Saez (ABD).

ABD’nin önde gelen jokeylerinden Luis Saez topladığı 38 puanla yarışmanın birincisi olurken,  Japon jokey Yugo Kawada 29 puanla ikinci, İngiltere’den gelen kadın binici Joanna Mason da 28 puanla üçüncülükte kaldı. Luis Saez; 1 birincilik, 2 ikincilik, 1 beşincilik ile yarışmanın her ayağında dereceye giren tek isim oldu.

Saudi Cup 2023 Jokey Turnuvası Puan TablosuNews Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir