Savaş’tan Kalan…

Birinci Dünya Savaşının etkileri ve toplumlar üzerinde yarattığı tahribat unutulacak gibi değildir. Bundan 100 yıl önce İngiltere’de yarış Endüstrisinin çok etkilendiği belki İngiliz yarışçılığının tarihinde aldığı en ağır darbedir. Zira savaş başladığında Antrenör, Jokey, At Sahipleri ve bakıcıların neredeyse tümü Atlarıyla birlikte savaşa katılmışlar, yaşanan savaştan geriye hazin hikâyelerle dönmüşlerdir.

Frederick Lester Rickaby

Bunlardan en ilgi çekeni jokey Fred Rickaby’nin hikâyesidir. Savaşın çetin koşullarında mücadele vermiş 23 yaşındaki jokey, aslında klasik yarışlar kazanan ve sahalarda fırtına gibi esen ülkenin önemli sporcularındandır. Kader onu görev yaptığı Cambrai cephesinde bulur ve yaralanır. Yarış sahalarının fırtınasının bir ayağı kesilmek zorunda kalınır… Ayağını kaybeden Fired Rikebey her şeyi kabullenir ancak kabullenemediği tek şey at binememektir.

Pes etmez…

Tüm ısrarlara inatla cevap verir ve sahalara tekrar döner 1913 yılında İrlanda’da Dişi Tay Deneme ve Klasik Jest yarışlarını eskinin Şampiyon Aprantisi unvanıyla kazanır… 1918 yılında Ateşkes ilan edilmesinden 1 ay önce hayata gözlerini yumar…

Kızı İris Pigot babasının tam adı olan Frederick Lester Rickaby isminden Lester olan bölümü alır ve 2 erkek oğlundan birine verir.

Kader ağlarını bir başka örer… O “Lester” Dünyaca ünlü efsane Jokey Lester Piggot’tur. Dayısının adından ve yolundan gelen efsane olur…

Lester Piggott – Alleged 1977
Birinci Dünya Savaşı sırasında Newbury hipodromu atlar için bir üs olarak kullanıldı

 

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir