Sekiz sene sonra Kupa İstanbul’da kaldı…

Yarış dünyamızın en büyük klasiği olan Gazi Koşusunun eşsiz armağanı, Atatürk‘ün at üzerindeki gümüş heykelidir.

Ünlü heykeltıraş Şadi Çalık‘ın eseri olan bu heykel, 1970 yılından beri Gazi Koşusu galiplerine verilmektedir.

Son 8 yıldır Gazi Koşusunun eşsiz Kupası İstanbul’dan başka şehirlere gitmekteydi. 2015 yılında Renk ile başlayan, ardından Graystorm, Piano Sonata, Hep Beraber, The Last Romance, Call To Victory, Burgas ve son olarak da geçen sene Secret Power tarafından kazanılan Gazi Koşularında kupa 2 kez Bursa’ya, 6 kez de Ankara’ya gitmişti.

Bu sene bu süreç sona erdi. Ahırı İstanbul’da olan ve tüm hazırlıklarını İstanbul’da yapıp, bu sene tüm yarışlarını da İstanbul’da koşan Urfa Aslanı, 2014 yılının şampiyonu Blaze To Win’den sonra Gazi Kupasının İstanbul’da kalmasını sağlayan ilk safkan oldu.

 

News Reporter

4 thoughts on “Sekiz sene sonra Kupa İstanbul’da kaldı…

 1. Urfa Aslanı ve ekibine tebrikler, şimdi gelelim tjk da gördüğüm eksikliklere:
  1- Padok alanında insan sayısı çok fazla, zaten durumun gereği olarak çok sayıda seyirci ve tay var hiç olmazsa padok alanı mümkün olduğunca tenha olsun, manken hanımlar, at sahipleri yanındaki kalabalık guruplar vb birinci derece yarışla ilgisi olmayan kişiler tayların stresini fazlasıyla artırıyor.
  2- Selim Kaya bu koşu kadar değerli bir payeyi yakın zamanda jokeylerin kamçı kullanmasının yasaklanmasını önererek aldı benim gözümde, elbette güvenli biniş adına elde kamçı olmalıdır fakat kamçı atın daha hızlı koşması için kullanılmamalıdır, hiç olmadı kullanılma adedi düşürülsün. Dünya yarışçılığında yarış derecesi olarak söz sahibi olamıyorsak atçılıkta bu yönde bir öncülüğümüz olsun. Atlar bunu hak edecek kadar zarif ve insan dostu canlıar.
  Atamıza saygıyla.

 2. Bence dünü özetleyen söz yarış sonunda Yüksel SAYMAZ’ın sözleriydi, Atahan abi bu akşam GAZİ özel yayınında bu sözden mutlaka bahset.
  NE MUTLU GAZİ’den, İLELEBET EMANET BİZE BU CUMHURİYET.

  1. Lion victory rahat kazanacağı bir Gazi kosusuydu. Tay uyutulmak zorunda kaldı olmadı. Kazanan her zaman haklıdır. Urfa aslanı tebrik etmek lazım. Lion victory kosmayinca kalite inanamayacağimiz kadar duştu. Silik bir koşu oldu. Son metrelerde iki atın kazanira girdiği vasat bir koşu. Gazi koşusu olmasa hiç konusulmayacak kalibrede bir koşu. Ne temposu ne taktiği ne stratejisi her yönü ile tatminkar bir yariş olmadi. Haliç koşusu Burgaz olsaydı daha güzel bir koşu olurdu. Haliç koşusu daha güzeldi. Umarım seneye daha güzel bir jenerasyon gelir. Bu Gazi koşusu koşan hangi at. Burgaz, a.finale, e.rock , final dance bunlardan herhangi birisini geçebilir mi? Göreceğiz bence zor. Mimar Sinan kosusunu bekliyorum. Şimdiden merakla bekliyor olacağım.

 3. Atçiligimiz tamamen geriye gitti artık diplerdeyiz. Gazı koşusu ne kadar kaliteden uzak ne kadar kötü bir yarış oldu yahu bir tane at sprint atamaz mı yahu. Biz at yetistirmemis tabiri caizse eşek yetiştirmişiz. Eskiden olsa gazı yarışları ne kadar çekişmeli geçerdi. çünkü kaliteli safkanlar fazlaydı. Artık yarışların kötü olmasının bir cok nedeni var ama en önemlisi yetiştiricilik vede doğru dürüst eşleştirme yapamamak bide üstüne düzgün aygir alımı olmayınca sonuç hüsran. Yahu atı yetiştirmeyi egitmeyi hala öğrenemedik daha atı starta sokmayı ögretmeden yarışlara sokuyorlar ya. At girmiyor mu çıkaracaksın yarıştan ondan sonra sahibinede git atına starta sokmayı öğret ondan sonra gel diyeceksin bakalım nasıl oluyor. Önüne gelen bir kısrak buluyo cekiyo aygıra ondan sonra başarı bekliyo. Sen önce kısrak ve ayırın pedigirene bakacaksın bunlar birbirine uyumlumu diye. mesela hep söylenir kısrak babası diye bu laf boş yere söylenmiyor evvela böyle ün yapmış aygırların kısraklarını bulacaksın (eğer çift kopya kısrak olursa harika olur) daha sonra büyük kalpli bir aygır bulup buna çekeceksin. Ve tabii doğan tayi rast gele yetistirmeyeceksin. Avrupa ve Amerika’daki yetiştirme prasüdürlerine harfiyen uyacaksın. Yoksa bu iş iki üç kilo arpa yedirmekle sabahın bilmem kaçında idman yaptırmakla olmaz. Tabi dahada yapmak gerekenler var ama hiç olmazsa bunlar yapılırsa eski kaliteye biraz yaklaşılır ama nerdeeeeee

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir