SELİM KAYA ve FINESSE’den Muhteşem Final!

Cumhurbaşkanlığı makamı adına 27 Ekim 2018 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda bu sene 80’incisi düzenlenen 3 ve yukarı yaşlı safkan İngiliz atlarına mahsus G1 mücadeleyi, Ergun Kalabak’ın sahibi, K. Levent Kitapçı’nın yetiştiricisi ve Yasin Demirkıran’ın ise antrenörü olduğu Finesse (4y aa Luxor – Flying Saucer / Eagle Eyed), jokeyi Selim Kaya ile 2400 metre ve 3.7 ölçümlü yumuşak çim pistte 2’34”73’lük bir derece gerçekleştirerek kazandı.

Finesse (Selim Kaya)

Hasafet’in son dakika yarıştan çıkartılması koşunun hem seyrine, hem de bekli sıralamanın değişmesine etki etti. Arka ayağından yolculuk esnasında bir sorun yaşadığı söylenen safkanın ilgililerine geçmiş olsun.  Yarış Hasafet’in yokluğunda oldukça yavaş bir tempoda başladı. Rhythm Divine ve Corcovado adeta istemeden ön tarafa çıkmak zorunda kaldılar. Yarış son düzlüğe kadar rölanti bir tempoda geldi. 800’den itibaren favori safkanların yerlerini almaya başladığı yarışta Finesse, son düzlüğe tüm rakiplerini kontrol edebileceği harika bir yerde çıktı. Düzlüğün başından itibaren dış kulvarı tercih eden Peri Lina ve orta kulvardan Runner Bull ataklarını arttırıp rakiplerini yakalamaya çalışsalar da, bu ataklardan hiçbir yerde etkilenmeyen Finesse, sezon boyunca üstünlük kurduğu rakiplerini bir kez daha geride bırakıp, harika bir sezonu büyük bir kupa ile kapatmayı başardı.

Geçen yıl aynı koşuda dördüncü olan Finesse’in bu seneki başarısında ekip ruhunun büyük bir etkisi var. Başta safkanın sahibi Ergun Kalabak, safkanın jokeyliğinden öte mentorluğunu da yapan Selim Kaya ve ahırdan sorumlu olup aynı zamanda safkanı çalıştıran Semih Kaymaklı olmak üzere tüm ekibi gönülden tebrik ediyoruz. Bütün sezonu 7 yarış, 5 birincilik ve 1 ikincilikle ve 2.3 milyon TL ile kapattılar.

2’si dişi, toplam 15 safkanın start aldığı koşuda son düzlüğe çıkar çıkmaz rakibi Finesse’in dışına çıkan ve dış kulvardan yaptığı ataklarla sonuca gitmeye çalışan yılın flaş 3 yaşlı dişisi Peri Lina (Falco), bir ara kaybeder gibi olduğu ikinciliği aynada burun ucu ile kurtarırken, mücadelede son düzlüğü iyi koşan safkanlardan Runner Bull (Victory Gallop) üçüncü, günün başarılı isimlerinden Corcovado (Toruk Macto) ise dördüncü oldu.

Soldan Sağa; Finesse, Corcovado, Peri Lina, Runner Bull ve Rhythm Divine

Cumhuriyet Koşusundan hemen sonra arka arkaya Şeref Tribünü’nde gerçekleştirilen kupa töreninde kazanan atın sahibi Ergun Kalabak’a kupasını Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu verdi. Kasapoğlu ayrıca safkanın antrenörü Yasin Demirkıran ile jokeyi Selim Kaya’ya da plaketlerini takdim etti. Kupa törenine Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı ve Yüksek Komiserler Kurulu Başkanı Mustafa Aksu, YKK Başkan Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil, TJK Başkanı Serdal Adalı ve Asli Üye İnci Özdemir de katıldı.

Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Ergun Kalabak 27 10 2018
Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Selim Kaya
Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Yasin Demirkıran
TJK Başkanı Serdal Adalı, Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı ve YKK Başkanı Mustafa Aksu
News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir