Selim Kaya Yarış Dergisi’ne konuştu!

17 Ocak 2019 Perşembe günü Dubai’deki ilk yarışına çıkan başarılı kısrak Peri Lina, Meydan Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan G2 Cape Verdi Koşusunu 5’inci olarak tamamladı. Koşuyu Godolphin Ekürisine ait Poetic Charm jokeyi James Doyle ile 1’36”46’lık bir derece gerçekleştirerek kazandı.

Peri Lina’nın yurt dışındaki ilk sınavı ile ilgili olarak editörümüz Atahan Zilcioğlu’na konuşan başarılı jokey Selim Kaya, Peri Lina’nın performansı ve bundan sonraki yol haritası ile ilgili olarak şunları söyledi;

“Atımın yarışından çok memnunum!

Biliyorsunuz Peri Lina 14 Ocak Pazartesi günü Good Curry ile birlikte İstanbul’dan Dubai’ye uçtu. Karantina sürecini geçirdiği İstanbul’a da Ankara’dan getirilmişti. Yani çok kısa bir zaman dilimi içerisinde ciddi bir kilometre yaparak çok farklı iklimlere sahip 2 ayrı şehir ve 2 ayrı ülke dolaştı.  

Kısrak İstanbul’da 6-7 derecelik gündüz sıcaklığından, Dubai’de 28 derecelik bir sıcaklığa 5 saatlik bir uçuş sonrası geldi. Uçağı indikten sonra da yaklaşık 7 saat kadar havaalanında beklemek zorunda kaldı. Sonrasında karantina ahırlarına getirilen Peri Lina ile sadece bu sabah, yani yarış sabahı 1300 metre bir kenter yapabilme imkanı bulabildik. Bunlar altından hiç de kolay kalkılabilecek şeyler değil. Uzun bir uçak yolculuğu, uzun bir hava alanında bekleme süreci, ilk kez ayak basılan bir hipodrom, ilk kez soldan dönülerek yapılan bir kenter ve iklim değişikliği nedeniyle yaşanan bazı sıkıntılar göz önüne alındığında şunu samimiyetle söylemek istiyorum ki; Ben atımızın yarışından çok memnunum.

14 Şubat tarihinde koşacağımız ikinci yarışımıza kadar önümüzde yeterli bir süreç var. Tüm ekip olarak bu süreci en iyi şekilde değerlendireceğiz. Peri Lina bu süreç içerisinde iklime ve piste çok daha iyi uyum sağlayacak. Yol yorgunluğunu ve iklim değişikliği nedeniyle yaşadığı sıkıntıları tamamıyla üzerinden atacak.

Bugünkü rakiplerimizi asla küçümsememek lazım. Bunlar içerisinde dünyanın her yerinde rahatlıkla koşabilecek başarılı isimler var. Biz 14 Şubat’ta yine bu rakiplerle birlikte koşacağız ama şunu inanarak söyleyebilirim ki; 14 Şubat’ta çok başka bir Peri Lina görecekler. Kısa süre içerisinde pek çok ilki yaşayan ve rakiplerinden oldukça dezavantajlı bir şekilde bugünkü yarışına çıkıp 5’inci olan Peri Lina, eminim ki bir sonraki yarışında bundan çok daha iyisini koşacak. Ülkemizden bizi takip eden camia mensupları ve yarışseverler kesinlikle moralini bozmasınlar. Peri Lina bir sonraki yarışında elde edeceği başarılı bir derece ile son gün yarışlarına katılmaya hak kazanacaktır. Ben buna yürekten inanıyorum”.

News Reporter

3 thoughts on “Selim Kaya Yarış Dergisi’ne konuştu!

  1. Kabul etmek gerekir ki Godolphin’in koşan atları başka bir seviye de ama Peri Lina da daha iyisini yapabilir…

  2. Yol yorgunluğu, iklim değişikliği, idman eksikliği, vs. hepsi kabul ancak böyle yarışlar atları üzer. Onların da hisleri var ve geri kaldıkları yarışlar özgüven kaybına neden olabilir. Bu yarışı atın ilgilileri belki de galop niyetine koştular. At pisti tanısın istediler saygı duyarım ancak rakiplerin de kaliteli olduğu unutulmasın. Bence Peri Lina bir sonraki yarışta biraz daha iyi koşacaktır ama ne kadar iyi koşarsa koşsun rakipleri daha kötü koşmadıkça tabela şansı düşüktür. Peri Lina ülkemizde kendi çapında tartışmasız çok değerli ve başarılı bir attır ancak bu seviyelerde işi zordur. Duygusal davranmayıp gerçekleri görelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir