Selim Kaya’dan ISKRA ile usta işi!

2006 yılında kaybettiğimiz merhum atçı ve yetiştirici Hasan Adalı anısına 19 Mayıs 2019 günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan KV-8/D koşuyu, Mustafa Ülkan Delikan’ın sahibi, Derya Ergin’ın ise antrenörü olduğu Iskra (Mount Nelson – Euro Empire, Bartok), jokeyi Selim Kaya ile kazandı.

1600 metre çim pistte koşulan 85.500 TL birincilik ikramiyeli koşu, açık ve güneşli bir havada 6 kısrağın katılımı ile gerçekleşti. Son virajı üçüncü sırada dönen ve son 200’den sonra rakiplerine hakimiyet kuran Iskra’nın, usta jokeyinin altında 1’35”06’lık derecesi ile kazandığı mücadelede ikinciliği Tatvan İncisi (Scarface) elde ederken, bu safkanın 2 boy gerisinde Miss Helin (Bin Ajwaad) üçüncü, onun da yarım boy gerisinde Şeker Hanım (Victory Gallop) ise dördüncü oldu.

18’inci startında 8’inci birinciliğini elde eden Iskra, kariyerinin 1600 metre çim pistteki ilk galibiyetine imza atarken kazancını da 744.308’ye yükseltti.

Iskra (Selim Kaya)

Northern Dancer yoğun pedigri!

Merhum Hasan Adalı koşusunda yarış sonucu protestoya sahne olsa da, kazanan Iskra’nın galibiyeti ile tescillendi.

Padokta en sakin ve güzel görünen iki kısrağın ilk ikili de oluşu dikkat çekiciydi. Bariyer dibinde kalmasına ve koşu öncesinde ter yapmasına rağmen  Miss Helin de bence fena koşmadı.

Yarış yaşamında G1 Harem koşusu galibi olan kabiliyetli kısrağın yaklaşık % 50’ye yakın bir birincilik yüzdesi ile değerli bir performansa sahip olduğunu görüyoruz.

Iskra’nın annesi Euro Empire, Bartok isimli aygırın kızı olup bu aygır da Fairy King oğludur. Euro Empire yarış yaşamında ABD’de G1 Oak Leaf Stakes’de ikinci olmuştur ve gerek kendisi, gerekse annesinin yarış kazanımında kabiliyetli kısraklar olduğunu görmekteyiz.

Iskra’nın istikrarlı ve iyi yarışlar yapmasında kuşkusuz anne neslinin de önemi büyüktür. Yine Iskra’nın pedigrisinde Northern Dancer yoğunluğu dikkat çeken noktalardan biridir. (Muslihiddin Gurup)

Hasan Adalı Koşusu Kupa Töreni 2019
Mustafa Ülkan Delikan ve Serdal Adalı
Ömer Faruk Girgin ve Serdal Adalı
News Reporter

2 thoughts on “Selim Kaya’dan ISKRA ile usta işi!

  1. Usta işi faulü kastettiniz galiba sayın editör.yarışın sıralamadı değişmese de selim kayanın ceza alması gerekmez mi?ya arkasındaki at devrilseydi.hep aynı aktörlerin bu şekilde at binmesi tesadüf müdür yoksa cezaların herhangi bir caydırıcılığımın olmamasından mıdır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir