Sentetik Pistin Kraliçesi; ULUBAŞ

Osmanlı İmparatorluğu’nun 10’uncu Padişahı Büyük Türk Hükümdarı Kanuni Sultan Süleyman anısına 20 Ekim 2019 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan ve Arap atlarına mahsus sentetik pistteki en önemli G1 mücadele olan Kanuni Sultan Süleyman Koşusunu, Vehbi Hakan Keleş’in sahibi, Mehmet Reşit İnanç’ın yetiştiricisi ve Sabit Eren’in antrenörü olduğu Ulubaş (4y ad Uçanbey – Yiğit Kız, Emiroğlu), jokeyi Mustafa Çiçek ile kazandı.

8 safkanın katılımı ile 1500 metre sentetik pistte koşulan 430.000 TL birincilik ikramiyeli koşuda arka grupta beklemeyi tercih eden Ulubaş, son düzlüğü döndükten sonra acele etmeyen ve son 300’e kadar sabırla bekleyen başarılı jokeyi ile 200’den sonra çok etkili bir sprint yaparak 1’40”10’luk derecesi ile 1 boy önde fotoya uzanan isim oldu. Geçen senenin galibi Diliran (Turbo) bu sene de gayet başarılı bir performans sergileyip koşudan ikincilikle ayrılırken, bu safkanın 1 boy gerisinde Ateşbibi (Ateştopu) üçüncü, onun da 2 boy arkasında Batmanaslanı (Tamerinoğlu) dördüncü oldu.

Ulubaş (Mustafa Çiçek)

14’üncü startında 6’ıncı kez finiş çizgisini önde geçen Ulubaş  daha önce bir kez start aldığı ve G2 Cahide Koşusunu kazandığı sentetik pistteki ikinci startında bu defa G1 Kanuni Sultan Süleyman Koşusunu kazanırken, hem sentetik pistteki geçilmezliğini korudu, hem ilk G1 galibiyetini elde etti, hem de kazancını 1.305.800 TL’ye yükseltti.

Şüheda fışkıracak toprağı sıksan Şüheda…

Efsane Aygır Hilalüzzaman 54/75‘in, Kraliçe kısrak Kemiyetülırak 26 ile eşleşmelerinden bir çok şampiyon üremiştir. Kuşkusuz bunlardan en özellerinden biri de Ajda idi. Yarış yaşamını müteakiben girdiği hara yaşamında muhteşem soyunun ve tabi ki anne neslinin özelliklerini yavrularına intikal ettirmeyi başarmış bir kısraktır Ajda…

Bu meyanda kısrağın Dayıbey ve Bozdağ gibi hem yarış yaşamları başarılı, hem de aygırlık kariyeri olan atları da verdiğini görüyoruz. Halid’in oğlu Dayıbey ve Tunca’nın oğlu Bozdağ’ın anne kardeşi olan isimlerden biri de Bağdagül olmuştur ve Tulyar/Satvet soy kombinasyonlu Akarca isimli aygırın kızıdır.

Bağdagül’ün annelik kariyerinde en özel ürünlerinden biri Burkal olmuştur ve bu at da Karakemal’in yavrudur.

Burkal’ın anne kardeşlerinden biri de Yiğit Kız‘dır ve Taşkent’in oğlu Emiroğlu’nun temsilcisidir.

Yiğit Kız

Yiğit Kız’ın, Uçanbey’den verdiği Ulubaş da, özel bir soy kurgusuna sahiptir. Zira Uçanbey’in babası Caş olup, bu aygır da Albatur oğludur.

Yazının içinde ismini zikrettiğimiz kaliteli isimlerden; Dayıbey, Halid’in oğludur, o da Albatur temsilcisidir. Burkal da Karakemal’in oğludur ve bu aygır da Halid vasıtası ile Albatur’a çıkar.

Ulubaş’ın baba hattı da Uçanbey ve onun babası vasıtası ile Albatur’a çıktığı için, Ulubaş, klas atlar Dayıbey ve Burkal ile çok benzer soy kurgusuna ve yakın akrabalığa sahiptir.

“Şüheda fışkıracak toprağı sıksan Şüheda” dizelerini Ulubaş’ın özel soy ağacı ve tabi ki özellikle anne nesline uyarlamak mümkündür sanırım! Bu vesile ile Ulubaş’ın tüm ilgililerini tebrik ederken, safkanın menajeri olan can kardeşimiz Atahan’ımıza da biraz da olsa moral vesilesi olsun diyelim.

(Muslihiddin Gurup)

Kanuni Sultan Süleyman Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir