Sentetik pistte bir G1 galibiyet daha!

9.Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim anısına 14 Temmuz 2019 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda düzenlenen 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G1 koşuyu, Hatice Yıldız’ın sahibi ve yetiştiricisi, Mehmet Öcal’ın ise antrenörü olduğu Ulan Bator (5y da Luxor – Gençceren, Kaneko), jokeyi Mustafa Çiçek ile kazandı.

8 Safkanın katılımı ile 1500 metre sentetik pistte koşulan 380.000 TL birincilik ikramiyeli koşuyu, son düzlüğe dördüncü sırada çıkan ve son 200’den itibaren ciddileşen atakları ile 1’28”66 gibi süper bir derece ile 3.5 boy farkla kazanan Ulan Bator’un ardında ikinciliği sentetik pistte kariyerinin ikinci yarışına çıkan Sharpa (Kurtiniadis) elde ederken, bu safkanın baş farkı ile gerisinde koşuya tempo veren Good Curry (Sharp Humor) üçüncü, onun da 1 boy gerisinde Kreacher (Dehere) ise dördüncü oldu.

35’inci startında 17’inci kez finiş çizgisini önde geçen Ulan Bator, sentetik pistteki 11’inci yarışında 8’inci birinciliğini elde ederken, aynı zamanda bu pistteki ikinci G1 galibiyetine imza atıp kazancını da 3.102.440 TL’ye yükseltti.

Ulan Bator (Mustafa Çiçek)

G1 Aygırı LUXOR…

Pazar İstanbul programındaki en önemli yarış G1 sınıfındaki Yavuz Sultan Selim Koşusu idi. 80’li yılların başından itibaren yarışları takip eden bir kişi olarak, bu koşunun eskiden iki yaşlılara mahsus ve genellikle Çaldıran Koşusu zamanı daha bir alt seviye klasta ve de çim pistte koşulduğunu anımsıyorum.

2007 yılından itibaren G1 klasında koşulmaya başlayan yarış, bu tarihten sonra kum ve nihayetinde sentetik pist koşullarında düzenlenmeye başladı ve bu konumunda ısrar edilirse zaman içinde değerli bir veri tabanı oluşturmaya başlayabilir koşu sonuçlarının içeriği açısından diye düşünüyorum.

G1 klasında düzenlenmeye başladıktan sonra, Belmont’un iki yıl üst üste ve de Good Curry’nin de bir yıl ara ile ikişer kez kazandığını görmekteyiz. Son yılın galibi Good Curry yine startla alıp gitmek ve bitirmek istedi ve de malum durumu bunu tam kapasitesiyle yapmasına izin vermezken, düzlükte rakip tanımaz tempoda gelen Ulan Bator net ve gösterişli bir galibiyet elde ederken, Sharpa yine iyi koşanların içinde olup, Kreacher ve Uludaz da iyi performans sergilediler.

Ulan Bator bu galibiyeti ile girdiği 35 koşuda 17 birincilik gibi harika bir performansa imza atarken, start aldığı 10 G1 yarışında ikinci G1 galibiyeti elde etmeyi başardı ki, ikisi de sentetik pisttedir bu G1 galibiyetlerinin…

İkinci kez G1 kazanan Ulan Bator’un babası Luxor‘un bir manada adını da “G1 Aygırı” olarak düşünmek doğru olur diye düşünüyorum. Bu konu burayı aşabilecek bir şey ve ayrı bir yazı gerekir bu durum için ve de benim de bunu yazmam! En kısa zamanda diyelim inşallah…  (Muslihiddin Gurup)

Yavuz Sultan Selim Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir