Sentetik pistte KATMA DEĞER yükselmesi…

14 Haziran 2020 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2000 metre sentetik pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı İngilizlere mahsus KV-7 Şükrü Dinçel Koşusunu, Ümit Barlık’ın sahibi, Piraye Cemiloğlu’nun yetiştiricisi ve Seçil Çıtak’ın ise antrenörü olduğu Katma Değer (5y aa Win River Win – Alize, Banko 2), jokeyi Özcan Yıldırım ile kazandı.

Grashof’un start almadığı mücadeleye 7 numaralı kulvardan iyi bir çıkış yaparak başlayan Katma Değer, ilk viraj dönülürken Big Brown’un arkasında ikinciliğe yerleşti. Karşı düzlüğün tamamını ve son virajı da bu pozisyonunu koruyarak geçen safkan, son düzlük dönülür dönülmez temposunu arttırdı ve 400 direği geçilirken öndeki rakibini atlatıp koşunun liderliğini ele geçirdi. Bu metreden sonra özellikle dışından hücuma kalkan Curtaralo’nun ataklarına aynı şekilde cevap veren 5 yaşındaki Win River Win temsilcisi, 1.5 boy farkla ve 2’03”69’luk derecesi ile aynayı önde geçerek, kariyerinin toplamda 7’inci, sentetik pistte ise 6’ıncı birinciliğine imza attı.

Katma Değer (Özcan Yıldırım)

Curtaralo (Kurtiniadis) bu sene Mart ayında koştuğu tek yarışı bugünkü rakiplerinden bazılarını geçerek kazanmış ve bu yarışa da gayet iyi hazırlanmıştı. 3 ay önce 7 yaşına giren emektar safkan beklendiği gibi başarılı bir yarış koştu. Sonlarda rakibini geçmek için çok çabaladıysa da bugün için ikincilikle yetinmek zorunda kaldı.

Aly Wins (Win River Win) son virajı ekürisi Victory Is Ours’un hemen arkasında en geri döndü. Düzlüğün başında ekürisinin içini açması ile bariyer dibini hedefleyen safkan, tam yürüdüğü yerde Big Brown’un temposu düşünce bir atlık dışarı çıkmak zorunda kaldı ve sprint ritmi bozuldu. Buna rağmen sonlarda iki atın arasında girerek yeniden vites arttıran Aly Wins, finişe mermi gibi girerek dikkat çekici bir üçüncülük elde etti.

Victory Is Ours (Victory Gallop) yüksek klasa sahip ancak sorunları nedeniyle kapasitesinin altında yarışlar koşabilen bir isim. Düzlüğün ortalarında bir ara gelecekmiş gibi bir görüntü sergilediyse de bunu devam ettiremedi ve dördüncü olabildi.

Big Brown (Unaccounted For) 9 ay aradan sonra ilk yarışını koştu. Koşunun hemen başında bilinen stili ile öne çıktı ve son düzlüğü de rakiplerinin önünde döndü. Düzlükte önce Katma Değer’in baskısına maruz kalan safkan, 200’den sonra düşen temposu ile koşudan beşincilikle ayrılırken, bir sonraki yarışında daha farklı koşabilecek bir görüntü sergiledi.

 

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir