Sentetik pistteki 23 Nisan’da zafer DEMİRPERDE’nin…

20 Nisan 2022 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1400 metre sentetik pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus G3 23 Nisan Koşusunu, Sabri Aksu’nun sahibi, Anadolu Tarım İşletmesinin yetiştiricisi ve Süleyman Onay’ın antrenörü olduğu Demirperde (6y aa Altaha – İlaydahanım, Tamerinoğlu), jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Sülünbike (Kaizbert) elde ederken, mücadeleden Karamustafa (Caş) üçüncü, Kayasel (Altaha) dördüncü, Yollaraz (Yaşarcık) ise beşinci olarak ayrıldı.

Demirperde (Ahmet Çelik)

Ahmet Çelik’in ilk birinciliği…

Yarış hayatının 30’uncu startında 14’üncü birinciliğini elde eden Demirperde, çim pistin ağır olması nedeniyle sentetik piste alınan ve ilk kez bu pistte koşulan 23 Nisan Koşusu zaferi ile kariyerinin 10’uncu Grup galibiyetini elde ederken, aynı zamanda sentetik pistteki 4’üncü startında 3’üncü kez finiş çizgisini önde geçmeyi başardı.

Ahmet Çelik’in kariyerinde ilk kez 23 Nisan Koşusunu kazandığı mücadelede startla birlikte grubun en arkasına yerleşen ve son viraj dönülene kadar bu pozisyonda beklemeyi tercih eden safkan, jokeyinin soğukkanlı binişi ile 400’den itibaren iç kulvardan temposunu arttırmaya başladı ve finişe kadar olan mesafede rakiplerini birer birer ekarte edip son 50’de yakaladığı Sülünbike’yi zorlanmadan geçerek yarım oy farkla ve 1’31”76’lık derecesi ile birinciliğe uzandı.Demirperde (Ahmet Çelik)
News Reporter

2 thoughts on “Sentetik pistteki 23 Nisan’da zafer DEMİRPERDE’nin…

  1. Grup yarışlarında pist değişikliği olmamalıdır. DHT’nin onurunu bu kez Demirperde kurtardı ama bu her zaman olmayabilir. YKK nın ehil kişilerden seçilmelidir. Daha Gazi koşusuna iki ay varken pist bakımı düşünülerek ölçümün yüksek gösterildiği alınan duyumlar arasında. İnşallah doğru değildir..

  2. 25 senedir yarışları takip eden biri olarak, ilk defa böyle gereksiz ve keyfi pist değişikliği görüyorum.Yarıs bir safkandan alınıp bir başka safkana verildi yazık.Islakta koşan at kavramı kalmadı artık nede olsa pist değişiyor artık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir