SerDÜMEN’e Geçti!

Sezonun 4 ve yukarı yaşlı başarılı Arap artlarını 2 Ağustos 2019 Cuma akşamı İstanbul Veliefendi Hipodromunda bir araya getiren G2/DHT Kosova Koşusunu, Tayral Tutumlu’nun sahibi ve yetiştiricisi, Batuhan Turgul’un ise antrenörü olduğu Serdümen (5y ka Tamerinoğlu – Birgican, Çelebi 1), jokeyi Ayhan Kurşun ile kazandı.

13 Safkanın katılımı ile 1900 metre çim pistte koşulan 238.000 TL birincilik ikramiyeli koşuyu, startla birlikte iyi bir yer tutup son virajı üçüncü sırada dönen ve 300’den sonra rakiplerine hakimiyetini hissettirip bu metreden sonra finişe kadar temposunu hiç bozmadan 1.5 boy farkla birinciliğe uzanan Serdümen’in ardında ikinciliği, son virajı 10’uncu sırada dönen ve düzlüğün başından ortasına kadar yaşadığı trafik sorununu ancak son 200’de çözebilen ve bu metreden sonra ciddi bir ara kapatmasına rağmen rakibini yakalamayı başaramayan Altıncı His (Özgünhan) elde ederken, bu safkanın 1.5 boy gerisinde Cevher (Bilgin) üçüncü, onun bir baş arkasında Atmaca Beyi (Gobakbey) dördüncü, onun da 8.5 boy ardında Akkula (Turbo) ise beşinci oldu.

27’inci startında 11’inci kez finiş çizgisini önde geçen Serdümen, kariyerinin 5’inci Grup galibiyetine imza attığı mücadelede, 1900 metre çim pistteki 3’üncü sınıf koşu birinciliğini elde ederken, aynı zamanda kazancını da 2.619.070 TL’ye yükseltti.

Serdümen (Ayhan Kurşun)

Mahide 5 üzerine 5*5*5*6 akrabadır

Ağustos ayının ilk İstanbul yarış mitinginde günün tek Grup yarışı olan Kosova Koşusu G2 sınıfında 13 atın katılımı ile koşuldu. Katılımcı sayısının bu şekilde olması koşunun 5’inci sırasının da hem bahis, hem de sahip ve ilgilileri açısından önemini ifade eder bir konumdur ve binicilerin bu hususa dikkat etmesi gerekir! Sanırım ekranların sevilen programı Farklı Analiz de buna değinilecektir, sözü onlara bırakalım, gereğini söylerler!

2018 yılında çok başarılı bir performans gösteren ve 5’i üst üste olmak üzere yıl içinde 9 yarış kazanmak gibi harika bir performans gösteren Serdümen, 2019 yılında start aldığı 7 yarışta kazanma hasretine bu galibiyeti ile son verdi. ‘Kalite, Kalite’dir’ diyelim!

Tamerinoğlu‘nun en iyi yavrularından biri olan bu klas atın annesi Birgican, Çelebi 1 kızıdır. Türk-Arap atçılığının bana göre en değerli aygırlarından biri olan Çelebi 1, Rüzgar 30 ile Mahide 12’nin oğludur.

Diğer taraftan Tamerinoğlu’nun annesi Neame 45’in annesi Neame 31 olup, bu kısrağın babası da Hilalüzzaman 11’dir. Hilalüzzaman 11, Ünal ile tam kardeş olup, Ünal’da Çelebi 1’in dedesidir. Dolayısıyla Serdümen tam kardeşler Hilalüzzaman 11 ve Ünal üzerine 4*4 akrabadır.

Hilalüzzaman 11 ve Ünal’ın anneleri olan Mahide 5 de, aynı zamanda Çelebi 1’in de üçüncü annesi olup, ayrıca Serdümen’in üçüncü kısrak babası Hilalüzzaman 25 olduğu için olduğu için Serdümen, özel bir kısrak olan Mahide 5 üzerine 5*5*5*6 akrabadır ve başarısında önemli bir soy etkenidir bu bence…  (Muslihiddin Gurup)

Kosova Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

1 thought on “SerDÜMEN’e Geçti!

  1. Dua etsin Halis yine yanlış kulvar tercihledi, yoksa Altıncı His kazanmıştı en dışa çıkabilse.Ama saniyelik kararlar gerektiren yarışların kaderi bu şekilde değişebiliyor tabii. Serdümen için En önemli pedigri notu Annesinin annesi tarafında bir K.ırak 26 torunu olmasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir