Sezonun ilk büyük sürprizi TİVOLİ’den!

18 Nisan 2021 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1400 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus A3 Ali Doğan Ünlü Koşusunu, N.Arek Kuyumciyan’ın sahibi ve yetiştiricisi, Saim Keresteci’nin antrenörü olduğu Tivoli (4y da Triple Bonus – Adriana La Cerva, Lomitas) jokeyi Sadettin Boyraz ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Ardaşah (Perfecto) elde ederken, mücadeleden Rhythm Divine (Torok) üçüncü, Full Throttle (Mendip) dördüncü, Zabun (Victory Gallop) ise beşinci olarak ayrıldı.

Tivoli (Sadettin Boyraz)

Kariyerinin en önemli galibiyeti…

Geçtiğimiz yılı Ekim ayında İstanbul’da kazandığı Handikap-16 mücadele ile kapatan Tivoli, 6 ay aradan sonra çıktığı Ali Doğan Ünlü Koşusunu kazanarak sezonun ilk büyük sürprizine imza attı.

5 safkanın start aldığı koşuda otoriteler tarafından sonuncu at olarak gösterilen safkan ilk metrelerde bariyer dibinde üçüncü sıraya yerleşti. Son virajı yine bariyer dibinden dördüncü sırada dönen safkan, 400 geçilirken temposunu arttırıp önündeki 2 rakibinin yarım boy gerisine kadar geldi ve usta jokeyinin altında son 100’de hakim olduğu rakiplerine aynada 1 boy fark yaparak 1’23”27’lik derecesi ile kariyerinin en önemli galibiyetine imza attı. 4 yaşındaki safkan daha önce sırasıyla bir Maiden, bir Şartlı-3, bir de Handikap-16 mücadele kazanmıştı.

13’üncü startında 4’üncü birinciliğini elde eden Tivoli, çim pistte bugüne dek 5 kez start alırken, arada koştuğu sentetik pist yarışlarını saymazsak bunlardan üçünü üst üste kazanmış oldu.

Tivoli (Sadettin Boyraz)

Triple Bonus temsilcisi…

Tivoli’ın babası, start aldığı 16 yarışta zaman zaman Kısa Vadelerde plase yapmasına rağmen sadece bir Handikap-16 mücadele kazanabilen ve sonrasında haraya alınan, ekürinin kendi aygırı Triple Bonus’dur.

Kendisinin yarış hayatı çok parlak olmasa da annesi Fantosha kendisine gebeyken İngiltere Tattersalls satışlarından 70.000 Gns gibi gayet ciddi bir bedele satın alınmıştır. Fantosha’nın anne kardeşi olan Mahrah, taylığında şempiyon 2 yaşlı erkek tay seçilen, 3 G1 galibi ve başarılı aygır Oratorio’nun annesidir. Dolayısıyla Triple Bonus ve Oratorio kardeş çocuklarıdır.

Triple Bonus
News Reporter

2 thoughts on “Sezonun ilk büyük sürprizi TİVOLİ’den!

  1. Tivoli müthiş koştu. 4 tane grup atını geçmesi öyle sıradan bir iş değil. Bu safkan iyi duruma gelmiş. Ben en azından umutla bakıyorum bakmak istiyorum bu at için. Umarım yeni bir doping hadisesi hortlamaz. Ganyan olarak bize Şanlıurfa’dan esintiler sundu, gelemeyeceği grupta rahat geldi ki arası da vardı. İstanbul’da uzun süredir böyle bir sürpriz at kazanmamıştı. Takip edelim bakalım akabindeki gelişmeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir