Sezonun ilk klasiğinde kazanan PAPAGALLO

12 Nisan 2023 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda çim pistin ağır olması nedeni ile 1400 metre sentetik pistte koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus Kv-18 Orhan Meker Serbest Handikabını, Kemal Kurt’un sahibi ve yetiştiricisi olduğu ve antrenörlüğünü Mehmetçik Aydoğdi’nin yaptığı Papagallo (3y de Saxon Warrior – Winter Aconite, Reckless Abandon) jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Emil Kurjak (Luxor) elde ederken, White Khan (Native Khan) üçüncü, Artemisa Gentile (Approve) dördüncü, Dragon Wings (Torok) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Papagallo (Gökhan Kocakaya)

Sentetik pistte ilk galibiyeti…

Geçtiğimiz yıl çim pistte start aldığı ilk yarışını gösterişli bir şekilde kazanan ve daha sonraki startında sentetik pistte ikincilik elde eden Papagallo, verdiği ara sonrası bu sene koştuğu ilk yarışını fotoda kaybederken sezona iyi hazırlandığını belli etmişti. O yarışı sonrası yaşadığı bir talihsizlik nedeni ile çok kısa bir süre idmanlarına ara verip ardından tekrar çalışmalarına hız kazandıran klas tay, bu koşuda düzlüğe en sonda çıkmasına rağmen en dış kulvardan yaptığı çok etkili sprint ile hem sentetik pistteki ilk galibiyetini elde etti, hem de Erkek Tay Deneme klasiği öncesi sezonun iddialı taylarından biri olduğunu ispatlamış oldu.

Yamaniko’nun 3 boy, Dragon Wings’in 1 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde dışardan atak yapan Emil Kurjak liderliği aldı. İkincilikte Murodjon daha sonra Alakont ve Yaşam sırası ile 1200-1000 startları geçildi. 800’de Emil Kurjak liderliğini korurken yine ikincilikte Murodjon hemen dışında Alakont daha sonra Yaşam ve Artemisa Gentile şeklinde 600 startı geçilip düzlüğe çıkıldı. 400’de Emil Kurjak farkı 2-3 boya çıkarırken ortadan Alakont’un dışından Artemisa Gentile’nin ve en dıştan Papagallo’nun atakları görüldü. 200’den sonra en dıştan çok kuvvetli gelen Papagallo liderliği alıp kalan metrelerde farkı 2 boya çıkararak 1’23”13 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

Papagallo (Gökhan Kocakaya)
News Reporter

12 thoughts on “Sezonun ilk klasiğinde kazanan PAPAGALLO

 1. Papagallo çime yatkın orjinine rağmen çok gösterişli kazandı, çok güçlü ve akışlı göründü. Ancak White Khan’a dikkat, kenter koşmasına rağmen çok rahat 3. oldu, uzunda ve çimde çok büyük at olacak.

 2. çok güçlü çok gösterilişli koştu nazar değmesin kocakaya kimi tercih edecek ve bu at kime kalacak merak ediyorum… bunu tercih ederse kurtellerin 3 atina kimler gider…

  seneler sonra akıl oyunları ile dolu erkek tay sonrası gazi çok şeyler döner…

  kâğıt verilip önceden at kaçar mı acaba bu sene güzel olacak gazi güzel 🙂 🙂 🙂

    1. hışman askerden geldikten sonra beğendim ben tekrar geri lion victory ile buluşursa şaşırmam

    2. Hedef Gazi ise, ithal at almayı düşünürseniz baba Teofilo ve Lope de Vega ile Dubawi kızlarından olma erkek taylar ; Türkiye’den almayı düşünürseniz Victoire Pisa ile Kaneko kızından olma erkek taylar alırdım.

    3. ben pedigree konusunda hiç bir şey bilmem… ama gönlümden geçeni soruyorsanız bana dubawi soyundan gelen bir anne… el prado soyundan olan kittens joy aygır oğlu görmek isterdim… yada no way never…

     BLACKBEARD bu sene aşıma başladı bu aygırı not alın ama damga vuracak….

     iyi günler dilerim soru için teşekkür ederim

   1. aklıma geldi hatta karataş önceden de binmişti ama karataş’ın da beklettiği atlar var bu sene çok güzel olacak gazi gerçekten de… önceden kağıt verilirse ne olacağını merak ediyorum mesela sait akson yada kısrak artı gazi yapar mı jokeyler: )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir