SHARPA 7 ay aradan sonra güle oynaya!

26 Haziran 2020 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1500 metre sentetik pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus KV-8 Atilla Midillili Koşusunu, Seydi Akyıldırım’in sahibi, Bülent Karayağız’ın yetiştiricisi ve Ahmet Elçin Karakurt’un antrenörü olduğu Sharpa (5y ka Kurtiniadis – Dinara, Sri Pekan), jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

Mücadeleye 4 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan Sharpa, koşunun hemen ilk metrelerde önde kaçan Angels Boy’un arkasına yerleşti ve bu yerini son viraj dönülürken de muhafaza edip düzlüğe de ikinci sırada çıktı. 400’den itibaren yavaş yavaş temposunu arttırmaya başlayan safkan, 300 geçilirken rakiplerinden tamamıyla kurtuldu ve finişe kadar olan mesafede farkı 4 boya çıkartarak 1’30”34’lük derecesi ile kolay bir şekilde birinciliğe uzanan isim oldu.

Geçtiğimiz yıl çok başarılı bir sezon geçiren ancak sezonu ağır çim pistte koşulan Cumhurbaşkanlığı Koşusundaki başarısız performansı ile kapatan Sharpa, 7 ay aradan sonra pistlere dönüş yaptığı Atilla Midillili Koşusunda harika bir performans sergiledi. Sentetik pistte bugüne dek 5 kez start alan safkan; 2018 yılında G1 15 Temmuz Şehitleri Koşusunda üçüncü, 2019 yılında G1 Yavuz Sultan Selim Koşusunda 2’inci, aynı yıl G2 Anadolu ve G1 Byerley Turk Koşularında ise birinci olarak finiş çizgisini önde geçmeyi başarmıştı. Atilla Midillili Koşusu safkanın bu seneki ilk, sentetik pistteki ise 5’inci yarışıydı. Sharpa elde ettiği bu galibiyetle sentetik pistte koştuğu 5 yarışın 3’ünü kazanmış oldu.

Sharpa (Ahmet Çelik)

 

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir