Sihirbaz’dan Dumlupınar’da SAFARİ turu…

2 Ekim 2022 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1400 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus G2 Dumlupınar koşusunu, Şemsettin Toydemir’in sahibi olduğu, Mert Yayıncılık Ltd. tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Oktay Demir’in yaptığı Safari (5y dk Kaizbert – Deha Güzeli, Deha) jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Demirperde (Altaha) elde ederken, Sancar (Altaha) üçüncü, Bosna Hersek (Özgünhan) dördüncü, Yollaraz (Yaşarcık) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Safari (Halis Karataş)

Kariyerinin ilk Grup galibiyeti…

Yaz sezonuna Kocaeli Hipodromunda başlayan Safari daha sonra start aldığı koşularda tatminkar bir performans sergilerken ilk önemli sınavına G3 Halide Edip Adıvar koşusu ile çıkıp o koşuda istenen başarıyı sağlayamamıştı. Ağustos ayı sonunda Bursa’da kazandığı yarışla çıkışa geçmeye başlayan safkan arka arkaya kazandığı Şartlı-4 ve Kv-8 koşuları sonrası çok iyi durumda geldiği bugünkü mücadelede usta jokeyi Halis Karataş idaresinde ön grupta koşuyu takip edip düzlükten sonra yaptığı etkili sprintle kolay bir şekilde koşuyu kazanırken aynı zamanda kariyerinin ilk Grup zaferine de imza atmış oldu.

Kervantay’ın 8 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde atak yapan orta kulvardan atak yapan Oğlum Serkan liderliği alırken ikinciliğe Köçek üçüncülüğe Safari girdi ve bu sıra ile 1200-1000 startları geçildi. 800’de Oğlum Serkan az farkla lider, yine ikincilikte Köçek daha sonra Safari ve Yetim Ali sırası ile 600 startı geçildi. Oğlum Serkan liderliğini korurken ikincilik için Köçek ve Safari mücadelesi sürerken daha sonra Bosna Hersek ve Yetim Ali şeklinde düzlüğe çıkıldı. 400’de atak yapan Safari liderliği alıp farkı açmaya başladı. Gerilerden Bosna Hersek’in, Demirperde’nin ve Sancar’ın atakları görüldü. 200’den sonra farkı koruyan Safari 4 boy farkla ve 1’31″41 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.News Reporter

8 thoughts on “Sihirbaz’dan Dumlupınar’da SAFARİ turu…

 1. Deniz efe,kıyıcı,safari bu 3 safkan cumhuriyet koşusunun favorisi.Ama Deniz Efe çok farklı.

 2. Iki ay sonra 6 yaşında olacak dişi bir at en büyük başarısı kv8 galibiyeti olan bu nadide şartlı yarış kısrağı gr2 de erkek atları sürklase ederek geçiyor yarım kanlık alametleri bu olsa gerek

 3. Bir yılda DHT kalkınca Arap atlarinda tüm Arap aygır kazancı neredeyse Kaizbert aygırı kadar. Bunun sonu nereye varır bilinmez, bunun finali Cumhuriyet koşusunda olacak.
  Nerede bu devlet yetkilileri!..

 4. Yarımkan olduğunu anlamak için koşu performansları derecelere bakmak gereksiz.fotoğra her şeyi anlatıyor.forma rengi ve isim yazmasın 100 kişiden 90 ı ingiliz atı der buna.kalan 10 kişide hayatında hiç altılı oynamamış atı bilmeyenler olur

 5. Tuta tuta yurtdışında kazanmadik Arap yarışı bırakmamış generali geçen turbo Arap ise kaizbertler tabiki yarimkan değildir.

 6. Kaizbert Türk arap atı yetiştiriciğine vurulmuş kapkara bir lekedir. Ne zaman piyasaya çıktıkarına bakınca planlı bir kirletme olduğu aşikardır. Babakuruş anıt heykellerini bence yıksınlar, bir manası kalmadı.

 7. Son birkaç yıldır bir yarımkan şikayetleri başını almış gidiyor.
  Bu duruma kimse de netlik kazandıramıyor, çünkü TJK raporlarına kimse güvenmiyor.
  Bunun tek çözümü diğer at sahipleri bağımsız olması amacıyla yurt dışından bilirkişi getirecek. Yarımkan mı değil mi, ancak böyle insanlar biraz rahatlayabilir.
  Yarımkan atlar varsa belki kuponcular için önemli olmayabilir ama diğer at sahiplerinin açıkça hakkı yenir. Lakin asıl şikayetçi olması gereken diğer at sahiplerinin bu konuda herhangibir şikayetlerini duymadım. Ya önemsemiyorlardır ya da bunu fırsat olarak görüyorlardır. Oysa bu yarımkan şüphesi ileride ciddi kayıplar getirebilir. Çünkü yarımkan hilesi düşünmeyen dürüst insanlar atçılık yapmaktan uzaklaşabilir.

 8. Şimdi sizlere çoğunuzun bildiği üç dört tane Arap(!) adı vereyim,

  Malibu girl
  Monarch ah
  Doskading
  Tigres light

  bu isimlerin yavruları bizim Sakarya Halid çelebi yavrularını çitilerken kimsenin sesi çıkmıyordu. Bu dönem kaizbertin ülkemizde ithal olan Aleksandra isimli tayindan başkada koşani yoktu.

  Adaletse herkese olsun. Tüm.hafta boyunca yedi altılı ganyan kosulurken dikkatinizi çekmemiş olabilir. Ama beyler bu isimler TİGEM kadrosundaydi alan memnun veren memnundu. Hatta bir tanesinin boyboy yavrularını koşan ekuri asli uyeydi.

  Tay satışlarında anormal fiyatlara her sene bir tayi satılan ALL MOST ne kadar arapsa KAIZBERT en az onlar kadar Arap.

  Kaizbert: yirtinsanizda, ortadan ikiye bolunsenizde Arapoğlu araptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir