Şimdi dinlenme zamanı…

Yaman Zingal’ın sahibi ve yetiştiricisi, Sebati Duman’ın ise menajerliğini üstlendiği 3 yaşındaki başarılı safkan Egregious Rock  (Luxor – Alfunun, Sadler’s Wells), sonbaharın keyfini ekürinin Akmeşe’deki çiftliğinde çıkartıyor.

12 Kasım 2021 Cuma günü start alması planlanan Kv-8 Hasan Polat Koşusunu, muntazam hazırlıklarını sürdürmesine rağmen hafta içerisinde yeme nazlandığı için pas geçen 3 yaşındaki doru erkek tay, son derece başarılı geçen bir sezonun ardından yaklaşık 15 günlük bir istirahat dönemi için Zingal Ekürisinin İzmit Akmeşe’deki çiftliğine gönderildi.

Doğduğu harada tecrübeli bakıcıları tarafından karşılanan safkan, çiftliğe geldiği günden bu yana el bebek, gül bebek bakılıyor. Arka arkaya kazandığı Kısa Vadeli yarışlarla otoritelerden tam not alan Egregious Rock’ın, Aralık ayının başlarına doğru Veliefendi’ye gelip yeniden idmanlara başlaması bekleniyor.

Üst üste 5 yarış kazandı…

Yarış hayatına geçen sene 2 yaşlı olarak Kasım ayında İstanbul sentetik pistine kazandığı Şartlı-1 mücadele ile başlayan Egregious Rock, yaklaşık bir ay sonra aynı pist ve mesafede favori olarak katıldığı Kısa Vade mücadelede başarılı olamayarak sezonu kapattı.

3 yaşlı olarak ilk kez bu sene Mart ayında piste çıkıp 1500 metre sentetik pistte sıkıştırılmadan yarış gösterilen safkan, bu yarışın ardından 1400 metre yumuşak çim pistte koştuğu Handikap-15 mücadelede ise ikinci oldu.

Tek testisinden operasyon geçirdikten 3 ay sonra Temmuz ayında yeniden pistlere dönen Egregious Rock ilk olarak 1200 metre sentetik pistte Şartlı-4 mücadeleyi ikinci tamamladı.

Gördüğü yarış sonrası Ağustos ayında 1600 metre çim pistte koştuğu Handikap-16 mücadeleyi kazanan, 21 gün sonra ise bu kez 1400 metre çim pistte koştuğu Handikap-21 mücadelede Mamba Forever’ı geride bırakan safkan, sonrasında Tünkut Aksungur Koşusunda Mamba Forever’ı bir kez daha geride bıraktı.

Üst üste elde ettiği 3 birincilik sonrası Egregious Rock hedefini Kv-8 Hücum Tulgar Koşusu olarak belirledi. Beklenmedik bir şekilde 10 boy kadar starttan geç çıkmasına rağmen harika düzlük sprinti ile bu koşudan da galibiyetle ayrılmasını bildi.

Eşref Somtürk Koşusuna favori olarak çıkan Egregious Rock ile ilgili merak edilen en büyük konu, geçen yarışında starttan 10 boy gecikmeli çıkan safkanın aynı sorunu yaşayıp yaşamayacağı idi… Klas safkan dış start aldığı koşuda bu defa start sorunu yaşamadı.

Mücadeleye en arkada başlayan doru erkek tay, son virajı da grubun en gerisinde döndü. 400 direği geçilirken pistin dışından sprinte kalkan Egregious Rock, son 150’de yakalamayı başardığı rakiplerine finiş çizgisinde 2 boy fark yaparak 1’36”66’lık derecesi ile birinciliğe uzandı.News Reporter

3 thoughts on “Şimdi dinlenme zamanı…

  1. bence baş altı sınıflarımda olabilir ancak… yani türkiye de iyi koşmuş olabilir formda olabilir ama dubaiye long runner gitse acaba diye soru işaretleri olur… eski atlarımız yok ve oraya giden atlarda aramızdaki farkı unutmamak gerekir… bu fark bence zamanında burda kışın üç açık koşu kazanırım yeter diyen atçılar yüzünden oldu… çok çok iyi atlarımız gitmedi götürülmedi… şimdi bu farkı kapatmak için bir kambur şampiyon bekleriz bir sabırlı rubella bekleriz yada öyle atçılar….

  2. Çim yarışlarında Avrupa’nın çok ama çok gerisindeyiz sıradan atları yıllardır geçemedik Veliefendide.Atları doğal ortamlarda hazırlamadıktan sonra Pedigree,kısrak kalitesi bir yere kadar A.b.d yıllardır yanlış ,bedelinden çok daha pahalıya aygırlar alındı.2 senedir güzel aygırlar geldi ama masanın 4 ayağından biri sadece bu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir