Son dönemin çıkıştaki genç jokeyi; ERCAN ÇANKAYA…

Gökhan Ormancı’nın bu haftaki konuğu son dönemin çıkıştaki genç jokeylerinden Ercan Çankaya…

– Seni daha yakından tanımak isteyen yarış sever dostlarımız için bize kendinden bahseder misin?

Ercan Çankaya: Ben aslen Şanlıurfalıyım ama Adana’da büyüdüm. Ailem Adana’da yaşıyor. 20 yaşındayım 3 yıldır profesyonel at biniyorum.

– Özellikle son zamanlarda sürpriz sonuçlara imza atarak tüm dikkatleri üzerine çekiyorsun. Bu başarının temelinde ne var?  

Ercan Çankaya: Başarımı ilk önce menajerime borçluyum. Sabahları onun idmanda beğendiği safkanlara biniyoruz. Yarıştan önce atların yarışlarını beraber izliyoruz ve nasıl yapabiliriz diye istişarede bulunuyoruz. Bizim sektörde en önceliklerden biri de deklaredir. Doğru atı bulduğun zaman sonuca gitmek daha kolay oluyor.

Ercan Çankaya ve Mehmet Çankaya

– Bu sezon kariyerine dört ayrı safkan ile dört ayrı şehirde dört ayrı grup statüsünde yarış sığdırdın. Duygularını bizim ile paylaşır mısın?

Ercan Çankaya: Grup yarışları kazanmak gerçekten çok güzel bir duygu… Grup ve Kısa Vadeli yarışları kazandıkça kendime olan özgüvenim daha da çok yükseldi, daha da başarılı oldum. Her meslektaşımın hayali olan bu tip mücadelelerde sonuca gitmek… Gerçekten de mutluluktan uyuyamıyorum hissiyatını yaşatıyor… Benim bu şekilde olmuştu.

– İzmir, İstanbul ve Kocaeli ilk üç sırada başarılı olduğun hipodromlar. Yeni sezonda seni daha çok hangi ilde göreceğiz? Özellikle merak ediyorum, Adana arenasına bakış açın nasıl?

Ercan Çankaya: Sonbahar ve Kış sezonunda Adana, İstanbul ve Antalya’da devam edeceğiz… Tabi ki diğer hipodromlara da şans buldukça gitmek istiyoruz.

– Senin için özel bir yarış ve özel bir safkan var mı? Bana soracak olursan var yıl 2020 Şahin Han yarışı… O gün altılı devir etmişti.

Ercan Çankaya: Benim için özel olan yarış İstanbul’da kazandığım G3 II. İnönü Koşusu… Çok güzel bir mücadeleydi. Turdemirkır ile kazandık. Altımdaki attan ne istediysem cevap aldım ve güzel bir başarıya imza attık. Şahinhan yarışı ise tempo tam bana göre gitti, o gün pist çok güzeldi, çok güzel uyum sağladık ve kazandık. O gün 3 yarış kazanmıştık.

Turdemirkır (Ercan Çankaya)

– Bize biraz da sosyal hayatından bahseder misin?

Ercan Çankaya: Sosyal hayatımız genellikle kısıtlı oluyor çünkü her gün at biniyoruz. Yol giderken kitap okumayı severim, at binmediğim günler de spor yapıyorum.

– Mesleğe yeni başlayan apranti kardeşlerine bir mesajın olacak mı?

Ercan Çankaya: Mesleğe yeni başlayan kardeşlerime her şeyin başı çok çalışmak ve saygı…  Sahada vazgeçilmez olan bu iki kural çok önemlidir. Ardından gerisi kolaylıkla geliyor. Sektörde bir çok antrenör ve at sahibi büyüklerimiz her zaman destek olup şans tanıyorlar yeni mezun aprantilere… Önemli olan bu fırsatları iyi değerlendirmek. Bunun için ise sürekli ve sıkı çalışmak gerekiyor.

– Seni takip eden yarış sever dostlarımıza bir mesajın var mı?

Ercan Çankaya: Yarış severler bizim baş tacımız. Onların desteği ve ilgisi bizleri motive eden unsurların en başında geliyor. Beni destekleyen ve takip eden tüm yarış sever dostlarımıza sevgilerimi gönderiyorum.

Gökhan Ormancı ve Ercan ÇankayaNews Reporter

3 thoughts on “Son dönemin çıkıştaki genç jokeyi; ERCAN ÇANKAYA…

  1. Sun time yarişindan sonra tjk tv imparator Süleyman abi ne diyor? İyi dinle. Hatta dinlemediysen musait bir zamanda aç telefon nasil ata daha iyi binerim. Ne yapmam lazim. Sence hatalarim nerde diye sor. Veliefendi hipodruma geldiğinde git yanına sor. Attan daha fazla koşmasin diyor. İyi firsatlar sanslar geldi. Onlari degerlendirdin. Şuan iyi bir konumdasin. Level atlamak icin usta buyuk efsane jokeylerden bir kaç biniş tuyosu al. Ben senin yerinde olsam ilk istanbul’ a geldiğimde pat suleyman abinin yaninda soluğu alirim.

  2. Özür diliyorum ama, Senden ne köy olur ne kasaba Ercan kardeş. Çünkü sen de çok pis bir kazanma hırsı var. Seni tanımam etmem senin hakkında bildiğim tek şey kazanmak adına atlara yaptığın kırbaç işkencesi. Tamam anladık kırbaç işin doğasında var ama sen zalime vurur gibi atlara kırbaç vuruyorsun o hangisi gardaşım ya?? Ayıptır günahtır. Psikoloğa görünmeni tavsiye ediyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir