SOYDERE’den Beyaz Bayrak-Ayna…

05 Şubat 2023 Pazar günü Adana Yeşiloba Hipodromunda 2000 metre kum pistte koşulan 5 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus Kv-8 Tarsus Bld. Bşk. koşusunu, Abdullah Adanır’ın sahibi olduğu, Mete Dertli tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü İbrahim Bekiroğulları’nın yaptığı Soydere (6y ka Berksoy – Beyazmelek, Halid) jokeyi Vedat Abiş ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Taşan (Tümöz Bey) elde ederken, Toramankaya (Kayayürekli) üçüncü, Cevher (Bilgin) dördüncü, Yıldırımizi (Sonalp) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Bu yılki ilk galibiyet…

Verdiği ara sonrası Adana’da iki koşu gören Soydere, uyum sağladığı jokeyi Vedat Abiş idaresinde iyi start çıkışı sonrası aldığı liderliği rakiplerini yanına dahi sokmadan finiş çizgisine kadar koruyup birinciliğe uzanırken, bu yılki ilk galibiyetini de elde etmiş oldu.

Oğlum Giray’ın 1 boy, Yıldırımizi’nin 2 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde atak yapan Soydere liderliği alırken iknciliğe Cevher girdi. Daha sonra Taşan ve Bamsibey sırası ile 1800 startı geçildi. 1600’de Soydere liderliğini korurken ikincilikte Cevher arkalarında Taşan daha sonra Bamsibey ve Toramankaya şeklinde 1400 startı geçildi. 1200’de Soydere halen lider, Cevher takipte daha sonra Taşan ve Bamsibey sırası ile 1000 startı geçildi. 800’de Soydere liderliğini korurken ikinciliğe Taşan girerken daha sonra Cevher ve Toramankaya şeklinde 600 startı geçilip düzlüğe çıkıldı. 400’de Soydere lider, ikincilikte Taşan içerden Toramankaya’nın atakları görüldü. 200’den sonra Soydere ikincilikteki Taşan’ın ataklarından etkilenmeden 5,5 boy farkla ve 2’21”25 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

Soydere (Vedat Abiş)News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir