Starttan ‘6 boy’ geç çıktı, ‘Burun’ farkıyla kazandı!

4 Mayıs 2019 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda koşulan 4 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus isimsiz A3 mücadeleyi, starttan 6 boy gecikmeli çıkan Ömer Faruk Akkaş’a ait, İbrahim Halil Kendirci tarafından yetiştirilen ve Abdullah Çiftçi tarafından antrene edilen Oğlum Berat (7y da Victory Gallop – Halling Charge, Halling), jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı.

1900 Metre çim pistte koşulan mücadeleyi 1’55”86’lık derecesi ile kazanan Oğlum Berat’ın sadece bir burun gerisinde Distant Shining (Luxor) ikinci olurken, mücadeleyi 1.5 boy geride koşuya tempo veren Corcovado (Toruk Macto) üçüncü, onunda 3 boy gerisinde Runner Bull (Victoey Gallop) ise dördüncü olarak tamamladı.

Kariyerinin 83’üncü yarışında 21’inci birinciliğini elde ederken 14’üncü Grup koşu galibiyetine imza atan Oğlum Berat, kazandığı bu koşu ile kazancını 5.212.130 TL’ye yükseltip, ülkemizde start alan tüm İngiliz atları içerisinde TL olarak en yüksek ikramiye kazanan safkan oldu.

Oğlum Berat

Northern Dancer…

Ankara da isimsiz A3 koşu nefesleri kesti ve bu pistte Cumhurbaşkanlığı kazanmak gibi özel bir galibiyete sahip olan Oğlum Berat bir burun farkı ile Distant Shining’i geçti. Şahsen Distant Shining’in kapasitesini hala kullanmadığını düşünüyorum ve yarışlarını merak ediyorum.

Oğlum Berat’ın annesi Halling Charge, Halling’in kızı olup Diesis’in oğlu bu aygırın kısrak babası da Nijinsky oğlu Green Dancer’dır.

Diğer taraftan büyükanne Polar Charge da babası Polar Falcon vasıtası ile Nureyev’e, üçüncü anne Take Charge da Last Tycoon vasıtası ile Try My Best’e ulaşır ve dolayısı ile Oğlum Berat’ın annesinin Northern Dancer akrabalı bir soy ağacına sahip olduğunu görüyoruz.

Baba Victory Gallop‘un da kısrak baba hattında Vice Regent ile Northern Dancer’dan pay alması kadar, ayrıca ikinci kısrak babası Halo’nun da Northern Dancer anne familyasına mensup olduğunu düşündüğümüzde, Oğlum Berat’ın sıkı bir Almahmoud örgüsüne sahip olduğu ortaya çıkar. (Muslihiddin Gurup)

Northern Dancer
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir