SUBUTAI çıtayı yükseltiyor! Önce Orhan Meker, sonra Cihangir…

29 Nisan 2022 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan ve 3 yaşlı Erkek İngiliz tayları için Erkek Tay Deneme Klasiğinin son ve en önemli provası olarak kabul edilen Kv-8 Cihangir koşusunu, Duygu Fatura’nın sahibi ve yetiştiricisi, Selçuk Taşbek’in ise antrenörü olduğu Subutai (3y dg Counterattack – Aamaal, Mamool) jokeyi Vedat Abiş ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Hakna (Hakeem) elde ederken, mücadeleden Reach Of Victory (Luxor) üçüncü, Pilots Boy (Lion Heart) dördüncü, Grand Mission (Jimmy Creed) ise beşinci olarak ayrıldı.

Subutai (Vedat Abiş)

Önce Orhan Meker, sonra Cihangir…

Yarış hayatının 14’üncü startında 7’inci birinciliğini elde eden Subutai, çim pistte 2 hafta önce kazandığı Orhan Meker Serbest Handikapının ardından, bu kez de Cihangir Koşusunu kazanarak kalitesini ve formunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Yeni yıla çok formda giren ve Ocak ayında sentetik pistte start aldığı Kv-6 Nimet Üyken Koşusunda biraz erken hücum ettiği için kaybedip sonrasında start aldığı 3 yarıştan da birincilikle ayrılan safkan, Cihangir Koşusu ile kariyerinin üçüncü Kısa Vade galibiyetine imza attı.

Hakna’nın startla birlikte liderliği aldığı koşuda Subutai ilk metrelerde ikinciliğe girdiyse de, bu pozisyonunu ilk 200 metre içerisinde Panagea’ya devredip üçüncülüğe yerleşti. 800 startıyla beraber geriden hızlanan Make A Fire ve Reach Of Victory’ye de pozisyonunu verip bu metrelerde daha sakin kalmayı tercih eden safkan, son düzlüğe dış kulvardan beşinci sırada çıktı.

400 direği geçilirken Subutai önce dördüncülüğe girdi, 200 geçilirken ise önünde sadece Hakna kalmıştı. Bu iki tayın finiş çizgisine kadar olan mücadelesinde son metrelere daha sermayeli giren Subutai, bir boyun farkı ve 1’35”99’luk derecesi ile birinciliğe uzanmasını bildi.News Reporter

2 thoughts on “SUBUTAI çıtayı yükseltiyor! Önce Orhan Meker, sonra Cihangir…

  1. Bildiğim kadarıyla çıtayı daha da yükseklere çıkarması kastre edildiği için pek mümkün değil tüzüğe göre.. Anaerobic yeteneği yüksek bir sprinter, ayakları düz bassın. Selman hocamızın yüzünü güldürmeye devam eder..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir