SUBUTAI’dan Orhan Meker’de parlak başlangıç!

3 Nisan 2022 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1400 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus Kv-18 Orhan Meker Serbest Handikapı, Duygu Fatura’nın sahibi ve yetiştiricisi, Selçuk Taşbek’in ise antrenörü olduğu Subutai (3y dg Counterattack – Aamaal, Mamool) jokeyi Vedat Abiş ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Master Of Puppets (Papa Clem) elde ederken, mücadeleden Lady Palpatine (Bushranger) üçüncü, Denizhan (Kaneko) dördüncü, Reach Of Victory (Luxor) ise beşinci olarak ayrıldı.

Subutai (Vedat Abiş)

Sezona çok formda giriyor…

Yarış hayatının 13’üncü startında 6’ıncı birinciliğini elde eden Subutai, çim pistte Kv-18 Orhan Meker Serbest Handikapını kazanarak kariyerinin bugüne kadar ki en önemli başarısına imza attı.

Yeni yıla çok formda giren safkan, Ocak ayında sentetik pistte start aldığı Kv-6 Nimet Üyken Koşusunda biraz erken hücum ettiği için sonlarda üşen temposu ile Cafer Bey’in sadece bir boyun gerisinde ikinci olduğu mücadelenin ardından, ilki yine sentetik, ikincisi ise çim pistteki iki Kısa Vade mücadeleden de zaferle ayrılarak yeni sezona ne denli hazır olduğunu da göstermiş oldu.

Startla birlikte koşunun liderliğini yapmaya başlayan Master Of Puppets’ı ilk kez bir araya geldiği yetenekli genç binicisi Vedat Abiş ile sıkı bir markaja alan Subutai, son viraj dönülünceye kadar rakibinin liderliğine ses çıkarmadı. Düzlük dönülür dönülmez pistin ortasından yavaş yavaş temposunu yükseltmeye başlayan safkan, 300’de başa baş duruma geldiği rakibine son 150’de hakim oldu ve finişe kadar kalan mesafede farkı 1.5 boya çıkartarak 1’24”28’lik derecesi ile birinciliğe uzandı.

Master Of Puppets baştan itibaren tempoyu tayin ettiği koşuda gayet başarılı bir performans sergilerken daha önce iki kez koşup her ikisini de kazandığı çim pistte ilk kez geçilmiş oldu.

Lady Palpatine en dış kulvarda başladığı mücadelede son düzlüğe bariyer dibinde altıncı sırada çıktı. Yol boyu önünde gezinen rakiplerinden etkilenen safkan, 200’den sonra dikkat çeken bir sprint yaptı ve aynayı sermayeli bir şekilde üçüncü sırada geçti.

Denizhan, Kasım ayında sentetik pistte gösterişli bir birincilikle yarış hayatına başlamıştı. İlk kez bir araya geleceği tecrübeli rakipler yanında nasıl bir performans sergileyeceği merakla bekleniyordu. Yarışta mücadelenin her yerinde vardı. Düzlükte biraz geçindi. Sonlarda üçüncülüğü rakibine teslim eden safkanın tek eksiği tecrübesizliğiydi.

Reach Of Victory geçen yıl 2 yaşlı olarak Grup yarışlarda iyi dereceler elde etmiş tecrübeli bir isimdi. Bu performansı ile Agf oranlarında koşunun favorisi olmayı da hak ediyordu. Bekleme yarışı yaptı. Düzlükte dış kulvardan hücum etti ama beklenen yarışını koşmadı. Sonlardaki bindirmesi ile dördüncülüğü son anda kaybetti.

Orhan Meker Koşusu son düzlüğü…News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir