Sultansuyu’ndan tarihe geçen satış!

11 Ekim 2022 Salı günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda yapılan Sultansuyu Tarım İşletmesi yetiştirmesi Elit Arap Tay Satışı, TİGEM tarafından tüm zamanlarda gerçekleştirilen en başarılı satış olarak tarihe geçti.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne (TİGEM) bağlı Sultansuyu Tarım İşletmesi Müdürlüğünce yetiştirilen 15 baş safkan erkek Elit Arap tayının açık arttırma usulü ile görücüye çıkartıldığı satışlarda, Akatahan isimli Özgünhan temsilcisi 2 yaşlı erkek tay 2 milyon liraya satılırken toplam hasılat ise 10.220.000 TL’yi buldu.

Tarım Bakanlığı Atçılık Daire Başkanı Murat Durmaz sitemize yaptığı açıklamada; “Çok gururluyuz. Sultansuyu İşletme Müdürlüğümüz yetiştirmesi 15 baş elit koşu tayımızın satışını toplam 10 milyon 220 bin TL ile gerçekleştirdik. Ortalama satış tutarımız 681 bin TL, en pahalı tay 2 milyon TL ile üç dalda TİGEM rekorlarını kırarak satışımızı başarı ile tamamladık. Emeği geçen tüm mesai arkadaşlarımı tebrik ediyor, tayların yeni sahiplerine hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Haranın geliri %120 arttı…

Geçen sene Sultansuyu Tarım İşletmesi Müdürlüğü yetiştirmesi 14 baş safkan Elit Arap tayının satışından 4.640.000 TL hasılat elde edilmiş, tay başına ortalama satış tutarı 331.428 TL olarak gerçekleşmişti. Bu seneki rakamlarla mukayese edildiğinde Sultansuyu Harasının Elit Tay satışındaki gelirini %120 oranında arttırdığı görüldü.News Reporter

2 thoughts on “Sultansuyu’ndan tarihe geçen satış!

  1. Tigemin DHT sorununu çözmesi artık boynunun borcu olmalı. İki senedir Berk familyasından da Aygır alımı yapılmamış olması da ayrı bir eksiklik. Kısa sürede tamamlamalı. Özgünhan yavruları çok ağırlıkta. BERK familyasından sadece bir Tay var. Oysa son yıllarda birçok şampiyon bu familyasından çıktı. Geçen yılın Tay şampiyonu Sertberkti. Dört yukarıların şampiyonu Yeltay’dı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir