Sürat Koşusunda ALİHAN’dan Türkiye rekoru…

23 Eylül 2023 Cumartesi günü Ankara 75. Yıl Hipodromunda 1000 metre çim pistte koşulan 2 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarının önemli koşularından olan G1 Sürat koşusunu, Ali Selimoğlu’nun sahibi olduğu, Cengiz Güray tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Şükrü Çelik’in yaptığı Alihan (6y da Agresivo – I Am That Chick, Closing Argument) jokeyi Halis Karataş ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Operasyon (Scarface) elde ederken, Grasyas (Lion Heart) üçüncü, Point Of Finally (Point Of Entry) dördüncü, Hardmet (Luxor) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

Üst üste beşinci birincilik…  

Geçen sene Eylül ayında emekli edilerek aygırlığa ayrılan ancak aşım sezonu ciddi bir talep almayınca 15 ay aradan sonra pistlere geri getirilen Alihan, İstanbul’da bir ay önce start aldığı Kv-8 Kenan Atan koşusunu kolay bir şekilde kazanarak Sürat Koşusunda ne denli iddialı olacağını göstermişti.

Adeta bütünleştiği usta jokeyi Halis Karataş ile koşuda ön grubun hemen arkasında yerini alan ve düzlükte pistin en içinden yaptığı etkili sprintle rakiplerinden sıyrılıp sonlarda kolaylayarak birinciliğe uzanan klas sprinter, 0’55″85’lik derecesi ile 1000 metre yeni Türkiye Rekorunu ele geçirirken, aynı zamanda 2020 ve 2021 yıllarından sonra üçüncü kez bu koşuyu kazanarak, tarihte bunu başarabilen ilk isim oldu.

News Reporter

11 thoughts on “Sürat Koşusunda ALİHAN’dan Türkiye rekoru…

 1. Bu ata sahip çıkıp aygırlığa bir kez daha ayrıldığında talep görmesi halinde ne şampiyonlar vereceğini herkes görecek umarım.

 2. Her olayda bir hayır vardır derler, demek ki aşım sezonunda tercih edilmemesininde bir hayır varmış ama hala çok büyük bir hata olsada aşım için tercih edilmemesi şampiyonun kazanacağı koşular varmış.

 3. Başarıları ile öne çıkan 2 li yi kim sevmez ki,Ali Selimoğlu na TBR ler
  Alihan zaten gönlümüzün ŞAMPİYONU,Kazasız belasız Koşması
  en buyuk temennimiz

 4. Tebrikler Rekortmen ne kadar iyi ellerde bakılıyorsun sanki hiç ara vermiş gibi değildi üstüne üstlük Türkiye rekoru geldi.

  Ali bey buraları okuduğunuzu tahmin ediyorum buradan sonra Dubai tercihi gelir mi? sizi tercih etmeyenleri daha fazla utandırmanızı bekliyoruz..

 5. Halis röportajda tam beklediğim gibi koşmadı dedi, at rekor kırdı ağa daha neyini koşacak, çatlatacakmısın :)) son 100’de sallanır gibi oldu 54 de koşabilrdi diyor, lükse bak. Bu arada Alihan tekrardan aygır olarak mutlaka denenmeli ancak unutulmasın ki bu işin garantisi yok, tarihte nice şampiyonlar var ki aygırlığı fiyasko, yetiştirici de bence biraz işin bu kısmından çekiniyor, garantiye kaçıyor, rüştünü ispat etmiş nam salmış aygırlar kapalı gişe yaparken potansiyeli olan ama aygırlık kariyeri belirsiz aygırlara gitmek biraz macera aramak gibi oluyor, hele ki bu ekonomik koşullarda.

 6. Türkiyede yurt dışında koşması gereken tek at. Senelerdir böyle bu. Çünkü mesafesi belli. Mutlaka başarılı olacaktır.

 7. Bence burada TJK devreye girip damızlık kısrak alarak bazı atların gen aktarımını bizzat yapması gerekir.
  Arap taylarda yapılıyorken İngilizlerde de yapılabilir. Başka bir yolda ortalama 5 yarış kazanmış her at için en az 5 damızlık ile kan iletiminin sağlanması gereklidir. Bu da devlet eliyle yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir