Sürat Makinesi LUMINARY…

14 Ekim 2022 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1200 metre çim pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus A3 Prens Halim Sait Türkhan koşusunu, Ali Dobak’ın sahibi olduğu, Tayral Tutumlu tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Derya Ergin’in yaptığı Luminary (4y aa Bosporus – Classical Girl, Distant Relative) jokeyi Mehmet Akyavuz ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Bright Hope (Torok) elde ederken, Çirçuz (Kaneko) üçüncü, Tractor (Bushranger) dördüncü, Subutai (Counterattack) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Pist rekoruna çok yaklaştı…

Ankara’da kazandığı G1 Sürat koşusu ile İstanbul’a süper durumda gelen Luminary, bugün çok iyi anlaştığı jokeyi Mehmet Akyavuz idaresinde oldukça yüksek tempoda başladığı koşuyu rakiplerini yanına dahi sokmadan çok kolay kazanırken İstanbul pistinde Cooperfield’a ait olan bu mesafenin rekorunu kırmaya da oldukça yaklaştı.

Bright Hope’nin 1,5 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde bilinen stili ile Luminary liderliği aldı. İkinciliğe Subutai daha sonra Çirçuz sırası ile 1000 startı geçildi. 800’de Luminary farkı 3-4 boya kadar çıkarırken yine ikincilikte Subutai daha sonra Çirçuz ve Tractor şeklinde 600 startı geçildi. Luminary lider, arkasında Subutai daha sonra Çirçuz olduğu halde düzlüğe çıkıldı. 400’de Luminary 5-6 boy farklı liderliğini korurken ikincilikte Subutai gerilerden de Bright Hope’nin atakları görüldü. 200’den sonra Luminary ikinciliğe giren Bright Hope’nin atakalrına rağmen sonlarda farkı koruyarak 5,5 boy farkla ve 1’08″73 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

Luminary (Mehmet Akyavuz)News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir