Baş Taylığa aday!

23 Ekim 2018 tarihinde İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleşen (TİGEM) Karacabey Tarım İşletmesi Müdürlüğü yetiştirmesi 2 yaşlı Elit Arap tay satışında 310.000 TL‘ye Abdülsamet Tekin tarafından satın alınan Sürgüntay (Sonalp – Benil, Ağa Karaca), start aldığı ikinci yarışını da kazanarak yılın baş taylığına aday olduğunu gösterdi.

Kariyerinin ilk yarışına 17 Nisan 2019 Çarşamba günü Lale Atman forması altında çıkan kır erkek tay, 1000 metre sentetik pistte jokeyi Halis Karataş ile start aldığı bu mücadeleyi, 1’06”92 gibi parlak bir derece ile en yakın rakibinin 7 boy önünde kazanarak dikkatleri üzerine çekti.

Usta menajer/antrenör Baha Yargı tarafından antrene edilen Sürgüntay, bu yarıştan 40 gün sonra ikinci yarışına bu defa 1200 metre çim pistte çıktı. 26 Mayıs 2019 Pazar günü koşulan KV-6 mücadeleyi aynı jokeyi ile 1’19”03 yaparak 1.5 boy önde kazanan safkan, böylelikle ikinci yarışından da galibiyetle ayrılarak, her iki pistte de ne denli iyi koşabileceğini gösterdiği gibi aynı zamanda yılın iddialı Arap taylarından biri olduğunu da ispatladı.

Sürgüntay (Halis Karataş)

Babası SONALP…

Sonalp

Sürgüntay bu sene ilk jenerasyon tayları start almaya başlayan Sonalp’in yarış kazanan ilk yavrusudur. 2014 yılının sonlarında doğru TİGEM tarafından 825.000 TL’ye satın alınan Sonalp, yarış yaşamında 31 kez birincilik ve 22 kez ikincilik elde etmiş olup G1 yarışları da TSKnın yanı sıra iki kez de YKK koşusu kazanmıştır.

İlk jenerasyon tayları ile şimdiden ne denli iyi bir aygır olacağının ipuçlarını veren Sonalp, Tulyad’ın oğlu Hürbatur ile Serhanbey kızı Rode 13’den olmadır. Tulyad, Tulyar’ın oğlu olup Rode 13’ün büyükannesi Rode 7 de Tulyar’ın kızıdır ve dolayısı ile Sonalp, Tulyar üzerine 3*4 akrabadır.

Annesi KARAÜZÜM’ün kardeşi…

Sürgüntay’ın annesi şampiyon Ağa Karaca’nın kızı olan Benil’dir. Kendisi hiç start almamış olan 2011 doğumlu kır kısrak, Tarım Bakanlığı Koşusunu 5 yıl üst üste kazanarak büyük bir başarıya imza atan ve 10’u G1 olmak üzere 30 yarış ve 8.770.050 TL ikramiye kazanan Albatur temsilcisi Halid’in oğlu Karaüzüm ile anneden kardeştir.

Karaüzüm
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir