Sütbeyaz Kız yine geçilmedi…

Japon yarışçılığında 2021 Triple Crown klasiklerinin ilk ayağı olan Oka Sho yani Japon Dişi Tay Deneme, Hansin Hipodromunda 18 safkanın iştiraki ile koşuldu.

2 yaşlılığında girdiği 4 koşuyu kazanan ve bu yarışın da favorisi olan Sodashi, yine bir diğer favori konumundaki Satono Reinas önünde jokeyi Hayoto Yoshida ile mücadeleyi kazanmayı başardı.

Kaneko Makato Holdings’in yetiştiricisi ve sahibi olduğu bu özel kısrağın antrenörlüğünü ise Naosuke Sugai yapmaktadır.

Sodashi’yi özel yapan etkenlerden biri 5’te 5 galibiyetlik serisi kadar sahip olduğu rengi olsa gerek… Bembeyaz veya sütbeyaz rengi ile oldukça çok hayranı da olan bu özel ve güzel kısrak, hem rengi, hem de performansı ile yarışçılık efsanelerinden biri olmaya adaydır.

Sodashi’nin babası Kurufone yarış yaşamında 6 yarış galibiyetini 1600-2100 metre mesafeler arasında kazanmıştır. Kurufone, French Deputy’nin oğlu olup bu aygır da efsane aygırlardan Deputy Minister’in oğludur.

Sodashi’nin annesi Buchiko yarış yaşamında 4 yarış kazanmış olup, Grup yarışları galibi Hayayako ile 4/3 kardeştir ve her iki isim Türkiye Jokey Kulübünün bu sene aygır kadrosuna dahil ettiği Kluger’ın da babası olan King Kamehameha’nın temsilcileridir.

Buchiko’nun annesi Shirayukihime hara kariyerinde yed kazanan yavru vermiştir. Bunlar içinde en iyisi olan Yukichan’ın da Kurufone temsilcisi olması itibari ile Sodashi’nin de sınıf yarışlar galibi Yukichan ile benzer ve akraba bir soya sahip olduğunu görmekteyiz.

Sodashi’yi daha çok yazarız gibi ve de bu çok özel kısrağın tüm dünya da hayranlarının daha da artacağı tahmin ediyoruz.

Sodashi
News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir