Suudi Cup İkramiyeleri Soruşturma Sonrası…

Mike Smith’in Başına Gelmedik Kalmadı…

Saudi Cup Koşusu İkramiyeleri Soruşturma Sonucu Ödenecek…

Reşat Yurday Köstem

28 ve 29 Şubat günleri Suudi Arabistan’da ilk kez düzenlenen uluslararası mitingteki jokey yarışması ve 20 milyon dolarla dünyanın en yüksek ikramiyeli koşusu olan Saudi Cup’ta ilginç gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Saudi Cup’ı kazanan Maximum Security’nin antrenörü Jason Servis, bu koşudan kısa bir süre sonra, eğitimindeki safkanlarına yasaklı maddeler verdiği suçlamasıyla ABD’de gözaltına alındı. Kefaletle serbest kalan Servis’in yargılanması, Kovid-19 salgını nedeniyle bir süredir erteleniyor.

Bu gelişme üzerine Saudi Cup’ı ikinci tamamlayan Midnight Bisou’nin ilgilileri, koşuyu kazanan Maximum Security’nin diskalifiye edilerek birincilik ikramiyesi olan 10 milyon doların kendilerine ödenmesini istediler.

Maximum Security (Luis Saez)

Suudi Arabistan Jokey Kulübü (JCSA) yetkilieri; antrenör Jason Servis hakkındaki iddiaları bildiklerini, bu nedenle Saudi Cup ikramiyelerinin yaptıkları soruşturma sonucuna göre ödeneceğini açıkladılar. Yetkililer bu konudaki hassasiyetlerinin anlayışla karşılanması gerektiğini de belirttiler.

Midnight Bisou’nun jokeyi Mike Smith, bu koşudaki usulsüz kamçı kullanımı nedeniyle dokuz, 5. koşuda da tartı yükümlülüğünü yerine getirmediği için 2 yarış günü olmak üzere toplam 11 yarış günü at binmeme cezası, ayrıca koşunun ikincilik montu olan 350.000 doların %60’ı (210.000 dolar) oranında da para cezasına da çarptırılmıştı. Ünlü jokeyin cezalara yaptığı itirazının kabul edilmediği yeni açıklandı.

Mike Smith, aynı gün 5. koşuda bindiği ve beşinci olan Maroof’la, koşu sonrası tartı yükümlülüğünü yerine getirmediği için at diskalifiye edildi, böylece ilgilileri de beş bin dolar ikramiyeden oldular.

Ünlü Jokeye Bir Şok Daha…

Mike Smith’in Suudi Arabistan’da yaşadığı şanssızlıkların, aslında bu iki olayla sınırlı kalmayıp, aslında bir gün önceki jokey yarışmasında başladığı anlaşıldı. Fransa’daki akredite laboratuvardan 23 Mart’ta gelen test sonuçlarında 28 Şubat günü 4. koşuyu kazanan Sun Hat’in idrarında IFHA’nın belirlediği eşik değerlerin üstünde Kobalt’a rastlandığı belirtiliyordu. Jokey yarışmasının ikinci ayağı olan bu koşuda Sun Hat’e “tahmin edeceğiniz gibi”  jokey Mike Smith biniyordu ve buradan aldığı puanlarla yarışmanın birincisi olmuştu.

Suudi Arabistan Jokey Kulübü, Sun Hat’i koşudan diskalifiye ettiği gibi, jokeylere de yeniden belirlenen sıralamaya göre puanlar verdi. Böylece 15 puanı silinen Mike Smith, üçüncü sıraya gerilerken, Almanya’da at binen, İsveçli kadın jokey Sibylle Vogt’un yarışmayı kazandığı, Japonya’da at binen kadın jokey Mickaëlle Michel’in de ikinci olduğunu açıkladı. Şanssız jokey böylece, kariyerindeki önemli bir başarının yanı sıra yarış montu ve yarışmanın ödülü olan parayı da kaybetti.

Mike Smith yaşadığı bu kadar aksilikten sonra teselliyi –az bir olasılıkla da olsa-  Saudi Cup’ta Midnight Bisou’nun birinciliğe yükseltilmesiyle bulabilir…

Mike Smith
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir