Bir ilk yaşandı. Öğrenci Apranti İstanbul’da at bindi.

Bilindiği üzere At Yarışları Yönetmeliğinde yapılan düzenleme ile Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezinin Eğitim ve Öğretim süresi 3 yıla çıkartılmış ve 3’üncü sınıfa geçen apranti kursiyerler 1 Ağustos 2023 tarihinden itibaren idmanlarda farklı At Sahiplerinin atlarını çalıştırmak suretiyle sahada staja başlamışlardı.

Bunun yanında ilgili mevzuat çerçevesinde söz konusu öğrencilerin İstanbul, Bursa ve Kocaeli Hipodromlarında düzenlenecek resmi koşularda at binebilmesinin de önü açıldı.

İşte bu öğrencilerden biri olan Ömer Faruk Özen, 1 Kasım 2023 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan 5.koşuda at binerek Apranti Eğitim Merkezinin 3.sınıf öğrencisi olup resmi yarışlarda at binen ilk öğrenci apranti oldu.

Saat 16.00’da 1500 metre sentetik pistte koşulan 3 yaşlı Arap taylarına mahsus Şartlı-5 mücadelede Ahmet Kaya’ya ait Koşannur isimli taya binen Ömer Faruk Özen, mücadeleyi koşuyu kazanan Javaronok Goşa isimli safkanın 3.5 boy gerisinde üçüncü olarak tamamladı.

Koşu sonrası ailesi ve sevenleriyle birlikte keyifli dakikalar geçiren öğrenci apranti, düzgün ve soğukkanlı binişi ile otoritelerden olumlu not aldı.

İlgili Yönetmelik Değişikliği;

At Yarışları Yönetmeliğinin 52 – (1) d) maddesinde “Apranti Eğitim Merkezi 3.sınıfında öğrenim görmekte olan aprantiler, katılacakları ilk on koşuda geçerli olmak kaydıyla; satış koşuları, açık, Şart 1 ve vadeli koşular hariç, 34 üncü maddede öngörülen bildirimde açıkça belirtilmek kaydıyla o koşu için resmi programda saptanmış ağırlıklardan, beş kilograma kadar (handikap koşularda dört kilograma kadar) eksik ağırlıkla at binerler, bu ağırlık indirimleri 500’er gram olacak şekilde uygulanır” hükmü yer almaktadır.

İstanbul, Bursa ve Kocaeli Hipodromlarında düzenlenecek koşularda 3.sınıf kursiyerlere at bindirmek isteyen At Sahipleri ve Antrenörlerin, Apranti Eğitim Merkezi Binicilik Öğretmenleri ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

News Reporter

1 thought on “Bir ilk yaşandı. Öğrenci Apranti İstanbul’da at bindi.

  1. Tebrikler.. çok akıllı ve efendi bir gençti. Yolu bahtı açık olsun.. yaşlı ve çok kazanmış jokeyler belli bir yaştan sonra otomatik olarak emekli edilmeli ve gençlerin önü açılmalı..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir