Tarım ve Orman Bakanlığı’nda FUAT AGA’dan tarihi sürpriz…

27 Mayıs 2023 Cumartesi günü Ankara 75. Yıl Hipodromunda 2400 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarının önemli koşularından olan G1 Tarım ve Orman Bakanlığı koşusunu, Cengiz Deniz’in sahibi olduğu, Market Gıda Tar. Hay. Ltd. Şti. tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Kenan Akgül’ün yaptığı Fuat Aga (4y ka Karaüzüm – Kamerbanu, Bilgin)  jokeyi Görkem Özçelik ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Aypars (Tümöz Bey) elde ederken, Gülhatmi (Tamerinoğlu) üçüncü, Taşan (Tümöz Bey) dördüncü, Sapadere (Ayabakan) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Fuat Aga (Görkem Özçelik)

Tarihin en büyük sürprizine imza attı…

Kış sezonu sentetik pistte start aldığı koşularda başarılı sonuçlar elde eden Fuat Aga, uzun aradan sonra start aldığı ilk çim koşusunda Şubat ayından itibaren sıklıkla birlikte olduğu Görkem Özçelik idaresinde koşuyu orta grupta takip edip düzlükte içerden yaptığı ataklarla öndeki rakibini son metrelerde yakalayarak kazanmayı başarırken, aynı zamanda kariyerinin ilk grup galibiyetini elde edip bu koşunun tarihindeki en büyük sürprize de imza attı.

Uçan Adam’ın 1 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde Aypars liderliği alırken ikinciliğe Şahin Mahmut ve dışında Soydere ikilisi girdi. Daha sonra Deniz Efe ve Deniz Şövalyesi sırası ile 2200-2000 startları geçildi. 1800’de Aypars liderliğini korurken ikincilikte Soydere daha sonra Şahin Mahmut ve Deniz Efe şeklinde 1600-1400 startları geçildi. 1200’de Aypars halen lider, Soydere takipte arkalarında Şahin Mahmut daha sonra Deniz Efe ve Özüdoğru sırası ile 1000 startı geçildi. 800’de az farkla Aypars lider, ikincilikte Soydere daha sonra Şahin Mahmut ve Özüdoğru sırası ile 600 startı geçildi. Aypars rakiplerinin önünde düzlüğü gören ilk safkan oldu. 400’de liderliğini korurken ortadan Soydere’nin içerden Deniz Efe’nin ve gerilerden Fuat Aga’nın atakları görüldü. 200’den sonra Aypars rakiplerine direnirken içinden Fuat Aga atağa kalktı. Son metrelerde içerden kuvvetli gelen Fuat Aga rakibine hakim olup, boyun farkı ve 2’46”04 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

News Reporter

17 thoughts on “Tarım ve Orman Bakanlığı’nda FUAT AGA’dan tarihi sürpriz…

 1. Fuat Ağa nedir allah aşkına. . TBMM koşusu. Tekrar dönelim Arap at konusuna. Bu atların çoğu yarış atı değil. Hatta kazanan da yarış atı değil. Arap atçılığını, İngiliz atçılığı gibi açsak, bu yarışı koşan eşeklerin çoğu koşamayacak. Yetişricilere Arap aygır ithal etme imkanı sağlayın. Irak, Suriye kökenli, yarış atı olmayan sülalerden bu günlere geldik. Durumumuz zavallı. Niye Super Saver geliyor da, Kaızbertte sorun oluyor ?

  1. Ne zırvalıyorsun yahu? Bu atların babaları dedeleri zamanında bu yarışları koşan Arap atlati değil mi? Tamam jenerasyon zayıf ama Arap atı değil demek haksızlık olur

  2. Tek orijinal Arap atçılığımız var onu da yok etmek için elimizden geleni yapıyoruz görmüyor musunuz dışarıdan gelen Arap atlarını neresi Arap atı kırma oldukları apaçık belli kendi aramızda koşalım yazık etmeyelim Arap atçılığımıza ikramiyelerini koşu sayısını azaltabiliriz ama karıştırmayalım dünyada tek devam edelim gerekirse İngiliz atçılığındaki başarısızlığımızla Arap atçılığımızın hiçbir alakası yok bahane aramayalım

 2. Gülhatmi’nin, bu kadar sıra sıra dizilen atların en dışından dönerek onları geçmesi için Long Runner olması lazım.

 3. Arap atlarımızın neredeyse tamamı vasat Arap atçılıgi rezil durumda ama bugün Ankara’daki 9 koşunun 6 sı arap yarışı bravo tjk

 4. Yaklaşık 30 Yıldır At Yaşını Takip Eden Bir Yarışsever Olarak Grup1 yarışlarda bu kadar büyük sürprizleri hiç hatırlamıyorum. Önce Derya Ateşi Kazandı 38 ganyan Şimdi Fuat Aga 52 ganyan. At iyi ve uzuncu sentetik te güzel yarışlarını izledik ama bu seviyede gerçekten Süpriz değil Atom Bombası. Yetkililerini ve Görkemi tebrik etmek gerekir.

 5. Zorlasan en fazla 480p videoyu 1080p youtube’a yüklemek. TJK’ya da bu yakışırdı zaten. Kamu yararına ıvır zıvır işler dışında şu yarışseverler için zerre bir faydanız olmayacak mı? 7-8 sene önce sadece özel günlerde yayın yapan bir HD kanalı vardı TJK’nın. İzlemek ayrı bir güzeldi. Ama 7-8 önceden geriye gitmek müthiş bir başarı. Beyaz Masa’ya yazınca da hep aynı, standart cevap. “İyileştirme çalışmalarımız devam ediyor.”

 6. Bu Gülhatmi her yaris rakiplerinden 100 metre fazla kosmak zorunda mi? Yazik degil mi bu nadide kisraga? Bu hatali taktikler ve binislerden dolayi kisragin en az 5 G1 galibiyeti ziyan oldu. Sahiplerinin içi yanmıyor diyelim buna guvenip oynayan yarisseverlerin durumu ne olacak?

 7. Süper Saver İngiliz atı, kaizbert İngiliz+Arap karışımı, Fuataga (Gelibolu _kamerbanu -bilgin)safkan Arap atı..
  Sizin gibi zihniyetler yüzünden yavuzzhan gibi çaş gibi şampiyonlar yarış atçılığında hakettiği itibarı bulamıyor…Fuataga gibi bir atın olsa ve böyle bir koşu kazansan nasıl hissederdin acaba ? Gücün değil emeğin yanında ol

 8. Neyi savunuyorsunuz arkadas arap atciligi berbat durumda ben kosanlar arap degil demem ama rezil rusva durumda arap atciligi fuat aga sartli handikap kazanjp geliyor sonra pat ilk grup yarisinda hemde grup 1 kazaniyor o gun fuat aga ya 15 boy atan kapriz sonuncu oluyor bir yaris once rockatara gecilen kumbey geri 10 boy atiyor ben 94 den beri takip ederim bu kadar kotu arap atlarinin oldugu yila hic denk gelmedim desem yeridir fuat aga kosacagi ilk yarista ilk 5 e giremeyecek alin yaziyorum buraya

 9. Kazanan atın ilgililerini ve de özellikle genç kokey arkadasi tebrik ediyorum.ama bu kadar silik bu kadar kwyifsiz bir tbmm kosusu izlememistim.

 10. Yorumlar inanılmaz. Ülkemizdeki atların gerçek arap atı olduğunu, dünyadaki arap atlarının kırma olduğunu yazanlar mı ararsın, ne ilgisi varsa Atatürkü filan yazanlar mı ararsın. Daha açık yazayım, dün TBMM koşusunda koşan atların hiçbiri dünyanın hiçbir yerinde koşamaz. Koşsa da hiçbir şey yapamaz. Çünkü yarış atı değiller. Dünyanın hiçbir yerinde bir yarış atı, fotofinişi geçtikten 20 metre sonra durmaz. Öğretilmiş çaresizlik diye bir kavram vardır psikolojide. Siz Altahayı, Tamerinoğlunu, Özgünhanı şampiyon ilan ederseniz kaderiniz bu olur. Konunun esası şu. Devlet Tigem eliyle uyduruk atları yarış atı diye pazarlıyor, bunların koşmasını sağlıyor. Vatandaş bu yarışlara oyun oynuyor. Ve devlet her oynanan oyundan para kazanıyor hem de, uyduruk atların tabela yaptığı yarışlardan yetiştiricilik parası kazanıyor. Açın arap atçılığını aynı ingiliz atçılığı gibi. At yarışları yarış atları ile yapılsın.

 11. Kocakaya sen altındaki her Kurtel atını Long Runner sanmaya devam et!!!Gitti guzelim at için bir Grup 1 daha…

 12. Atahan Bey bir tebrikte size…Kışın , bu yaz Arap açık yarislarda büyük surprizler olur demiştiniz…Tekrar tebrikler…

 13. Kosuyu, bu kosuyu 5 kere kazanmış karaüzümün yavrusu kazanmış, Arap atcılıgı bitmiş denıyor, yav bu kosuyu orjıne göre oynasan, ılk ikide yazacagın atta Fuat aga olur babaya bakarsak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir