Tarım ve Orman Bakanlığı Koşusu Kayıtları yapıldı!

TBMM Koşusundan sonra 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus yılın en önemli ikinci mücadelesi olan G1 Tarım ve Orman Bakanlığı Koşusunun 74’üncüsü, 28 Mayıs 2022 Cumartesi günü Ankara 75. Yıl Hipodromu’nda koşulacak.

2400 metre çim pistte gerçekleşecek olan 900.000 TL birincilik ikramiyeli koşuya 6’sı 4 yaşlı olmak üzere 15 safkan kayıt yaptırdı.

SERTBERK büyük favori…

7 Mayıs 2022 Cumartesi günü Ankara 75Yıl Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan ve Cumhuriyet Koşusundan sonra Arap atlarının yıl içerisinde en önemli mücadelesi olup aynı zamanda Triple Crown’un (Üçlü Taç) ilk ayağını oluşturan G1 Türkiye Büyük Millet Meclisi Koşusunu jokeyi Mehmet Akyavuz ile kazanan Sertberk (Berksoy), Tarım ve Orman Bakanlığı Koşusunun da en büyük favorisi…

Geçen seneyi ‘Şampiyon 3 yaşlı Arap Tayı’ olarak kapatıp bu sezonu G2 Mohaç Koşusu galibiyetiyle açan klas safkanın, TBMM Koşusundaki gösterişli zaferinden sonra Triple Crown yapmaya da oldukça yakın olduğu konuşuluyor.

CANMETE 7 ay sonra çim piste çıkıyor…

2022 yılında kum pistte koştuğu 5 yarışı da kazanan ve tartışmasız kış sezonunun kum pistteki en başarılı 4 yaşlı Arap atı olan Canmete (Tamerinoğlu), geçen sene Ekim ayında üçüncü olduğu G3 Necip Fazıl Kısakürek Koşusundan yaklaşık 7 ay sonra Tarım ve Orman Bakanlığı Koşusunda yeniden çim piste ayak basacak…

Çim pistte bugüne dek 7 kez start alan ve G2 Karacabey Tarım İşletmesi Koşusunu kazanıp, G2 Tigem Koşusunda ikinci, G1 Hatay Koşusunda ve G3 Necip Fazıl Kısakürek Koşularında üçüncü, G1 Çanakkale Zaferi Koşusunda ise beşinci olan Canmete, daha önce Sertberk ile sadece Hatay Koşusunda bir araya gelmiş ve rakibinin kazandığı mücadeleyi 6 boy geride üçüncü tamamlamıştı.

Son 3 yılın galibi HALİS KARATAŞ zirvede…

Zaman içerisinde farklı isimler altında koşulan Tarım ve Orman Bakanlığı Koşularını son 3 yıldır kazanan jokey aynı… Şampiyon jokey Halis Karataş bu koşuyu 2019 yılında Altıncı His, 2020 yılında Baş Hükümdar ve 2021 yılında Oğuzboylu ile üst üste kazanmayı başardı. Daha önce bu önemli koşuda 7 birinciliği bulunan usta jokey, son 3 yıldaki bu performansı ile 8’er birinciliği bulunan Selim Kaya ve Kadir Altınöz’ü geride bıraktı…

Oğuzboylu (Halis Karataş)

Rekor ALBATUR’da…

73 yıldır koşulan Tarım ve Orman Bakanlığı Koşuları içerisinde en iyi dereceye sahip olan safkan Albatur… 1982 yılında 2’41”66 ile kazandığı yarışı 1983 yılında bu kez 2’40”91 gibi inanılmaz bir dereceye imza atarak yeniden kazanan Süleyman Sırrı Turhan’ın sahibi olduğu büyük şampiyonu, 1989 yılında 2’41”30 ile kazanan Tacım takip ediyor.

Albatur News Reporter

7 thoughts on “Tarım ve Orman Bakanlığı Koşusu Kayıtları yapıldı!

  1. sakatlanmadığı sürece sertberk için bütün yarışlar paralı galop niteliğinde olur tarih 50 sene sonra da sertberk’i yazacak

  2. Setberk
    Kenter kazanır,İyi durumda,sorunları giderilmiş olursa
    sadece Gülhatmi zorlar,Geçilmeden yarış hayatını tamamlar
    Maşallah dıyelım

  3. Bence sertberk uzun mesafede zorlanabilir, kazanamaz demiyorum ama sanki uzunu biraz eksik gibi orjin itibariyle. Ayakları düz bassın, muhteşem bir at o ayrı tıpkı turbo gibi ama uzunu eksik olabilir. Onu da göreceğiz.

  4. Benim gördüğüm en iyi Arap atları bu son 30 yılı kapsıyor ayabakan ve turbo bu iki at geçildisye her at geçilebilir sertberk, in en büyük şansı çok zayıf Bi jenerasyon yakalamış olması ama unutmamak lazım bu yarışta kaizbert yavruları da koşacak onun için yine emin değilim artı demirperde de ben Bi jokey değişikliği bekliyorum ki demirperde az buz Bi at değil sıkıntısı yoksa kazanmasına hiç şaşırmam.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir