Tarım ve Orman Bakanlığında görev değişimi …

Ankara’da siyaset kulislerinde bir süredir konuşulan Kabine değişikliklerinden biri daha gerçekleşti. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli istifa etti, yerine Vahit Kirişçi atandı.

Resmi Gazetede yayımlanan atama kararında şu ifadelere yer verildi: “Görevden af talebi kabul edilen Bekir Pakdemirli’den boşalan Tarım ve Orman Bakanlığına Vahit Kirişçi Türkiye Cumhuriyeti anayasasının 104. ve 106. maddeleri gereğince atanmıştır.”

Bekir Pakdemirli, 2018’den beri bakanlık görevindeydi.

Vahit Kirişçi kimdir?

1960 doğumlu olan Vahit Kirişci, lisansını Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde, yüksek lisansını Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde, doktorasını ise İngiltere Cranfield Üniversitesi’nde tamamladı. Kirişci, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nda teknik eleman olarak çalıştı.

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak ders veren Kirişçi, 1995’te doçent, 2001’de profesör oldu. 16’sı yabancı dilde olmak üzere, toplam 55 adet makale, kitap, komisyon raporu ve bildiri türünde yayın yaptı. Ayrıca, birçok sivil toplum kuruluşunda yönetici olarak görev üstlendi.

22.ve 23.Dönem Adana Milletvekilli olan Kirişçi, 22. Dönem’de Türkiye AB Karma Parlamento Komisyonu Üyeliği ve Başkanvekilliği, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanlığı yaptı. 23. Dönem’de ise aynı Komisyon’un Başkanlığına yeniden seçildi.

Kirişci, evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

 

News Reporter

1 thought on “Tarım ve Orman Bakanlığında görev değişimi …

  1. En azından Tarımı bilen biridir. Ama At yarışları
    ve DHT ile ilgili bir ıslahat yapar mı?
    TİGEM atçılığina nasıl bir katkı yapacak merak ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.