Tartısı eksik geldi, birinciliği iptal edildi…

20 Ağustos 2022 Cumartesi günü Ankara’da koşulan günün ikinci koşusunu kazanan Kuzgölcüklü isimli safkanın birinciliği, aprantisi Nizamettin Demir’in koşu sonrası yapılan tartısında koşu öncesindeki ilk tartısına göre 700 gram eksik çıkması nedeniyle iptal edildi.

At Yarışları Yönetmeliğinin 120 Maddesinin 6’ıncı fıkrası; – Koşu öncesi ve koşu sonrası yapılan tartı sonucunda, ağırlığında beş yüz gramlık istissna dışında fazlalık veya eksiklik tespit edilmesi durumunda atın binicisi ve antrenörünün her birine, tartı ile ilgili yükümlülüklerini yerine getirmemekten dolayı dört yüz otuz beş Türk Lirası para cezası ve ayrıca on beş gün süreyle tribün ve eklentileri dışında yarışlarla ilgili yer ve (Değişik ibare:RG-23/6/2018- 30457) tesislere girmekten ve/veya sanat icra etmekten yasaklama cezası verilir. (Değişik cümle:RG-29/2/2012-28219) At 500 gramlık istisnadan daha eksik kilo ile koşar ise at o koşu için koşu dışı sayılır ve dereceye girmişse derece değişikliği yapılır. (Değişik cümle:RG29/2/2012-28219) At sahibinin veya at sahibi vekilinin fiile iştirakinin tespi halinde ise an jokeyine verilen ceza at sahibi veya at sahibi vekiline de uygulanır. uyarınca Ankara Komiserleri Kuzgölcüklü isimli safkanın birinciliğini iptal ettiler.

Yarışsever iki türlü mağdur oldu…

Ankara’da günün ikinci koşusu üzerine oyun oynayan yarışseverler 2 türlü mağduriyet yaşadılar…

Apranti Nizamettin Demir’in ikinci tartıda 700 gram eksik çıkması, bu safkan üzerine oyun oynayan ve hiçbir günahı olmayan yarışseverlerin büyük bir mağduriyet yaşamasına neden olurken, koşu sonrası biletleri tuttu diye sevinen yarışseverler kazanan safkanın birinciliğinin iptal edilmesi ile adeta şoka uğradılar.

Öte yandan koşunun bitiminden 5-6 dakika, hadi bilemediniz 10 dakika sonra tamamlanması gereken tartı işlemi sonucunu yaklaşık 25 dakika sonra ilan eden Ankara Komiserler Kurulu da apranti Nizamettin Demir gibi bazı yarışseverlerin mağduriyet yaşamasına sebebiyet verdi.

Öyle ki; dakikalarca süren tartı incelemesinin ekranlardan yarışseverlere duyurulmaması çok sayıda yarışsever biletlerini yırtıp atmasına neden oldu. Her ne kadar mavi bayrak çekilmeden yarışseverlerin biletlerini atmaması gerektiği bir kural olarak oyuncuların bilmesi gereken bir husussa da, tıpkı protestolu koşularda yapılan uygulamada olduğu gibi yarışseverlerin uyarılması noktasında tartı incelemesinin yapıldığı ve biletlerin bu inceleme bitene kadar saklanması gerektiği Komiserler Kurulunun talimatı ile ekranlardan duyurulabilirdi.

Tartı incelemesini hiçbir duyuru yapmadan, yaklaşık 25 dakika sonra ve bir sonraki koşu neredeyse başlarken tamamlayıp duyuran Ankara Hakem Heyeti, bu tutumu ile de yarışseverlerin mağduriyet yaşamasına neden oldu.

Kuzgölcüklü (Nizamettin Demir)News Reporter

5 thoughts on “Tartısı eksik geldi, birinciliği iptal edildi…

 1. dünkü bursada 3. koşuda 4 tane atın neden son dakikalarda çıkarılmasını yazmıyorsunuz komiserler kurulu 2 atın ayağını bahane etmiş 1 atım streslendiğini 1 atın ise jokey bulunamadığını beyan etmiştir aynı koşuda aynı at sahibin 4 atina binen 4 jokey nasıl oluyorda jokey bulunamıyor diye açıklaması bize şike olduğunu hissettiriyor yarışeverlerin yarışlardan kopmasına neden oluyor ben o at sahibini şiddetle pretosto ediyorum madem atlar problemiydi ve 4 atın jokeyleri yoktu neden soktun yarışmaya aynı sahipleri diğer koşuda da 1 atı çıkardılar yazıklar olsun

 2. Zamanın da aynı durumu Ayhan kurşun la bizzat ben yaşadım ve öğün Ayhan kurşunu tek atmış tim 9 ganyan la 2 ci gelen at agf ydi bugünün şartın da 2 ganyan la gel di ona rağmen altılı 154 bin vermiş ti vede ben 5 te kalmış tim hiç unut mam o günü

 3. Bunlar yarisseveri düşünmüyor ki,bende çifte buldum diye sevinirken makinada geçersiz bilet deyince şaşırdım,yazık günah hepsine haram zıkkım olsun,

 4. Mehmet Kaya bindiği atlar incelensin mahmuz yasak diyorsunuz Mehmet Kaya buna dahil degilmi sürekli mahmuz kullaniyor

 5. Sadece bu mu
  Startta kalan atlar nolcak
  Shannara demiryıldız 10 yarış üstüste kalıyorlar. Ceza yok. Yarışsevere ceza var.
  Kumar değil diyorlar. Yazık günah ayıp eeyyy Tjk….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir