Yılın Şampiyon Tayı; BLUE SUNSET…

22 Ekim 2023 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 2 yaşlı İngiliz taylarının önemli koşularından olan G1 Çaldıran Koşusunu, Deniz Kurtel’in sahibi olduğu, Moz. Org. San. Tic. A.Ş. tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Hakan Yüzbaşı’nın yaptığı Blue Sunset (2y de Air Vice Marshal – Visarno, Kitten’s Joy) jokeyi Ayhan Kurşun ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Festival Fever (Tizway) elde ederken, Çaldıran (Marcavelly) üçüncü, Giz (Run Away And Hide) dördüncü, Resne (Hep Beraber) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

İkinci G1 birinciliği…  

İlk ikisi sentetik pistte olmak üzere kariyerinin ilk altı yarışını arka arkaya kazanan sezonun flaş tayı Blue Sunset, G2 TYAYSD Koşusundaki beklenmedik dördüncülüğü sonrası kafaalarda soru işareti bırakarak daimi jokeyi Ayhan Kurşun ile geldiği Çaldıran klasiğinde, koşuyu orta grupta takip edip düzlükten sonra pistin iç tarafından yaptığı ataklarla 400 geçilir geçilmez liderliği aldı ve kalan metrelerde rakiplerinin ataklarından etkilenmeden kariyerinin ikinci G1 zaferine ulaşmayı başardı.

News Reporter

20 thoughts on “Yılın Şampiyon Tayı; BLUE SUNSET…

 1. Bariyer dibinden yol bulduğu müddetçe bu grubun Blue Sunseti geçmesi imkansız gibi. Ancak üst sınırının 1900-2000 olduğunu düşünüyorum.Ekürisi Festival Fever Gazi de daha şanlı olabilir. Bir çift lafta Ahmet Çelike edelim. Halisin atı kazanmasın diye çabalamasından kendi altındaki atın gücünü anlayamadık. Hep kafası başka yerlerde. 777 kere Gaziyi kazanabilir, ancak bu gidişle saygın bir sporcu olamayacak.

  1. Ata yumruk atması genç aprantiye yarısta kamçı ile vurması filanmı lazım saygın sporcu olabilmesi için

   1. Aklınca Halis Karataşa laf mı sokuyorsun ? Doğru Halis bunları yaptı ama her ikisi de anlık tepkiydi, cezasını çekti. Ahmetin yaptığı planlı. Önceden kafasına koymuş yapıyor. Halis bugün Türkiyenin hangi toplumuna, cemiyetine girse saygıyla karşılanır. Senin küçük dünyanın önemi yok…

    1. Osmaniye sokaklarında bir sorsana halis nasıl biri diye burda ki yarış medyasına sorma bunlar bos iş.

     1. Osmaniye sokakları, adana sokakları vb bahsettıgın yerler insanlığını kanıtlamış, herkesin muhakkak onay alması gereken bir yer.
      Harika bir yeri örnek gösterdin

 2. Gercekden kaliteli bı tay …kolay şekilde etkili sprinte kalkabiliyor….1400-1600 mesafelerde çok başarılı olacakdir …kendi fikrimi soyliyim…uzun mesafe atı oldugunu düşünmüyorum…

 3. Festival Fever çok zor bir at, kantarması yumuşak usta bir jokey istiyor, jokeyine tabi olmayı öğrenirse gücünü tam olarak sahaya yansıtabilir ve işte o zaman bir şampiyona dönüşebilir.

 4. blue sunset virajda koşuyu kazandı… senenin baş tayıdır… koşu nr kadar hızlı giderse avantajı olduğuna eküri senenin son koşusunda sonunda gördü…

  fastival fever jokey hatası ve tercihinden koşusunu yapamadı… sert jokey binmeli özcan için son derece uygun bir at… bir de ya öne düşüp kaçmalı yada 800 – 1000 direkleri arasında tempoyu kurmalı…

  çaldıran seneye ümitle bekliyorum… ama üzerinde hışman oluncada bilemiyorum ne olacağını….

  giz bence bu koşu onu çok yordu… gereksiz dayak yedi… herkes muhteşem koştu seneye farklı bir at olacak diyor ama bu koşu ondan çok şey götürecek…

  zızka… bir baş at değil ama piştikten sonra çok başka konuşulacak bir at olur… 6. olmasına rağmen ben çok beğendim…

 5. Blue Sunset ile ilgili olarak Ayhan Kurşun yarıştan sonra yanına at bekleme eğilimi olduğunu söyledi. Zaten son 150’de çaldıran ve festival fever farkı azaltınca yeniden vites artırıyor şampiyon. Ben uzun koşmakla ilgili çok sorunu olacağını düşünmüyorum.

 6. Sana %100 katılıyorum, şahsi fikrim usta jokey Halis Karataş tam da senin tanımlamaya uygun bir aday, Ahmet çelik maalesef arkadaşın da dediği gibi Halisin atı kazanmasın diye 150 metre önünde zigzag yaptı, böyle zihniyette bir jokey sahalarımızda görmek istemiyoruz.

 7. Ben de Festival Fever’ın kapalı gözlükle daha iyi koşacağını düşünüyorum. Final Dance’e aşırı benziyor ve düzlük başında onun kapalı gözlük takmadan önce yaşadığı dalgalanmaları yaşadı. Ahmet Çelik’in rakiplerle uğraşması ya da atı genel olarak tempoya sokamadığı eleştirileri durumu tam manasıyla açıklamıyor. Yeterince teşvik vardı.
  Blue Sunset kemerini korudu ve fazlası için meydan okudu. Sezonu güzel kapadı.
  Kurtel ekürisi 3 yaş ve yukarısında büyük hayal kırıklığı yaşıyor ancak alttan iyi atlar geliyor.

 8. Air Vice Marshall maalesef cok erken bir kayip. O yuzden Kurtel ekurisi bu tayi 3 luden sonra cok fazla yipranmadan aygir yapmali. Anne hatti da ulkemize uygun bir familya. Bence seneye de basarili olur. Ayaklari duz bassin

 9. Millet formunda gerileme var sanıp biraz geri plana attı ama güzel koştu. Atı evvelki yarışında göz göre göre sorunlu şekilde koşturmuşlar, seyisiyle ve jokeyiyle yapılan röportajlardan bunu öğrenmiş olduk, atı düşünen kim, yarışseveri düşünen kim, yazıktır günahtır bu ne hırs be kardeşim.

 10. Kurteller aygir secimi ile tjk aygırlarını taca çıkardı Tizway yavrulari 3 lüye döndükten sonra sınıf atlar arts man da 2 yaşinda handikap atıydi 4 e doğru üst klasa geçti blue senset bu grupta mesafe farketmeksizin herzaman ilk üçte olur hepberaber de geleceģin yeni bir luxoru olma yolunda gözüküyor

 11. Burdan şampiyon çıkmaz bunlar birbirini geçerler anlık durumlara göre. Bu sene 2 li ingilizler çok hoş değil. Göze hitap etmiyorlar. 3 yaşlı Araplar çok güzel bu yıl her yarış ları KIRAN KIRANA

 12. blue sunset bu yılın baş tayı orası belli ama festıval fever seneye kapalı gözlük ve onu idare edebilecek bir jokeyle en az blue sunset kadar başarılı olabilecek bir isim özellikle sait akson koşusuna doğru blue sunsetın onune geçebilir bile. bu safkanlar dışında gazi adayı çıkacakmı bakalım.

 13. Blue sunset bundan önceki koşusunu kaybetmeseydi,sanırım herkes farklı yorum yapacaktı.o koşuyu gününde olmadığı için kaybettiği belli..bu atları herzaman geçer gibi gözüküyor..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir