TAYLOLO’dan pist rekoru ile gelen büyük zafer…

28 Ekim 2023 Cumartesi günü Ankara 75. Yıl Hipodromunda 2400 metre çim pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G1 Cumhurbaşkanlığı Koşusunu, Bayram Tanrıverdi’nin sahibi olduğu, Hikmet Ayna tarafından yetiştirilen ve Erhan Dıblen’in antrenörlüğünü yaptığı Taylolo (3y de Three Valleys – Güllüzar Sultan, Dehere) jokeyi Ayhan Kurşun ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Vincitore (Victory Gallop) elde ederken, Burgas (King David) üçüncü, Zala Bey (Agresivo) dördüncü, Altınsima (Kırdemirkır) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

Üst üste ikinci G1 zaferi…  

G1 Ankara Koşusu galibiyeti sonrası ilk kez yaşça büyük rakipler yanında nasıl bir performans sergileyeceği merak konusu olan Taylolo, çok iyi uyum sağladığı jokeyi Ayhan Kurşun idaresinde koşunun süratli gitmesi nedeni ile gerilerde beklemeyi tercih etti ve düzlükten sonra içerlerden aradığı yolu bulduktan sonra yaptığı etkili sprintle 200’de öndeki Vincitore’yi yakalayıp, sonlarda 1 boy fark yaparak birinciliğe uzanırken aynı zamanda üst üste ikinci G1 zaferini pist rekoru kırarak (2’28″10) elde etmiş oldu.

News Reporter

13 thoughts on “TAYLOLO’dan pist rekoru ile gelen büyük zafer…

 1. Taylolo gerçekten çok harika koştu ve yapmış olduğu rekor derece bunun ispatı. Fakat kendi kendime sormadan
  edemiyorum Komiserler kurulunun
  Fedai Kahraman’ a bir takıntısımı var ?
  Fedai beye ceza verip yarışlardan men
  ediyorsun bugünde Ayhan Kurşun nun Burgas ın önünü kapatmasına göz yumuyorsun …, neden ?
  Fedai bey belki bir karar verir ve bundan sonra ülkemizi yurt dışında
  temsil eder sadece o güzel taylarıyla.

  1. NET faul yaparak kazandı. Türkiye hariç dünyanın heryerinde bu yarış değişirdi. Burgas’ın tam yürüdüğü yerde önünü kapattı.

 2. Taylolo nerelerden nerelere geldi safkan son iki koşusu G1 galibiyeti ayakları düz bassın. Vincitore rekorun kırılmasında büyük rol oynadı fotoda avlandı ama kazanan kadar iyi koştu ayakları düz bassın. Burgas ise BENCE aygırlık kariyerine artık başlamalı daha fazla üzülmeden. Zala Bey ise bu sezon elinden geleni yaptı ama rakipleri hep ondan bir adım öndeydi. Altın Sima ise bu sene 18 koşuda üç G2-A3-KV6 birincilikleri ile dinlenmeyi hak etti.

 3. Son 3 sene,Ankara ve Cumhurbaşkanlığını kazanan isimler aynı… Long Runner, Final Dance ve Taylolo…Ankara çimi bu atlara çok yaradı…Kazanana helal olsun son 2 ayda ne noktadan nerelere geldi…Ayhan’a da tebrikler bu safkan için Kurtel ekürisini kaybetmeyi göze aldı ve karşılığını aldı, helal olsun…

 4. Vincitore ilk defa fark koyarak, net önde gitti. Açıkçası beklemiyordum bu kadarını ama müthiş koştu. Çimdeki koşularında “Önde giderse bba yapar” laflarına dudak bükerdim. “Dayı” programda en son dayanamadı “Öyle yarım boy-1 boy değil, bildiğin 7-8 boy fark koy” dedi. Az daha rekor kırarak kazanıyordu.

  Kabul, Taylolo büyük gruplarla koşmadı ancak haddinden fazla ciddiye alınmadı. Go Hero yokken 5.20 ganyan ile koştu. Sıklet avantajı var, Ankara’da 2800 metre çimde tarihin en iyi son 800’ünü yapmış. Şaşırdım. Önüne Burgas’ı aldı ve işi bitirdi. At ufak yapılı ama pedigri-dozaj-cd ne varsa tam anlamıyla uzuncu.

  Burgas için kötü senaryolardan biri, önde bir atın kaçması. Kazandığı koşuların çoğunu son 800’ü 45-46 içinde dönerek kazanıyordu. Bu tempoda yarışın sonlarının öyle olmayacağı belliydi. Önde kaçan ata yakın gitse, sermayeden yiyecek ve son düzlükteki ayırt edici özelliklerini kaybedecek, uzak kalsa o kadar fuleli koşuları yok ve uzayamayacak. Vedat Abiş de atı iyi yerde konumlandıramadı, ne yakın kaldı ne uzak. Taylolo içeriden dönerken o virajı da dıştan döndü. At zaten eski at değil, kim ne derse desin. Çok kolay pes etti.

  Zala Bey’in, Age of Fire’ın daha iyi koşmasını bekliyordum. Go Hero umarım sağlıklı şekilde döner.
  .

 5. Three Valleys in degeri maalesef oldukten sonra anlasilacak gibi. Aslinda taylari sansizlik yasamasa daha cok grup galibi verirdi. Umarim Copperfield gibi yavrulari sans bulur

  1. Three valleysin sahibi SELMAN TAŞBEK idi, bunların çiftliğinin kahyası, atlara hiç iyi bakmadı, ondan yavruları, iyi gelişemedi.

 6. Hemende başlamışlar toylolo güzellemesine resmen burgasın hakkı yenmiş taylolo son düzlükte sahayı enlemesine geçmiş tam burgas hızlandıgında önüne geçip engellemiş daha sonra da zaten vincitoreyle önünü kapamış zaten devrini kaybeden burgas jokeyi abişde son metrelerde yarışı bıraktı hele ayhanın fotofinişde sol gerisine bakmasından art niyetli binişini anlarsınız ama komiserlerde uyumuş yazık olmuş şampiyonada lolo lo yapmışlar

  1. Azmin Zaferi ile Güzelocak ekürisinin dişi atını, ismini hatırlayamadım, presleyip nakavt ettikleri yarışa saysınlar!!!

 7. Taylolo ve ilgillerini tebrik ediyorum…tam bir uzuncu …asıl kalitesi önümüzdeki yıl daha iyi anlaşılır bence…burgas için de şunu soyliyim…boyle çok sert tempolu yarışlarda kazanması zor …çünkü taylolo gibi go hero gibi uzun sprinterligi yok….vincitore’ye gelince nazar değmesin ..temponun kralını koydu….müthiş dayanıklılığı var ……ayakları düz bassin

 8. festival yapılacaksa…. özel program olacaksa tek koşu programı yapılmalı… tay denemeler, gazi günü, enternasyonal koşular, cumhuriyet cumhurbaşkanlığı koşularında….

  tek program yapılmalı… atları görebiliyor muyuz hayır….

  şimdi süleyman akdı yorumluyor İstanbul’da yapmayın… eski sistemde forması son 6 koşusu sahibinjokeyi olan ekranı kullanın….

  atları görmek istiyorum ben.. ne yorumcuların iyi görülüyor bilmem ne laflarını istiyorum ne de izmir elazığ adana yada nebilim herhangibir programı görmek istemiyorum…

  umarım düzelir bunlar… tabii bu olaylar tavşanın suyunun suyu… hayal sadece…. ne kadar çok program ne kadar çok koşu o kadar çok hasılat….

  her iki koşu altına da yazıyorm umarım gören olur….

 9. Taylolo güzel koştu kazandı. Ayakları düz bassın. Vincitore farklı analizde dillendirilen gibi koştu. Bence kazanmiş kadar iyiydi. Burgaz bir şampiyon normal 2400 mesafede geçiliyor olmasi. 5 yaşinda neticede 1 ay sonra ,6 yaşında olacak. Bu da 2400 de güçlü kalamamasinda etkili oluyor. Ama 2100-1900-2200 de yine geçer bunları 2400 de geçilme durumu çok daha fazla. Ancak bu mesafede yaşli atları geçer. Mister Görkem zafer ateşi gibi grup bulursa geçer. Daha kısa mesafelerde Burgaz gecemezler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir