TBMM’nin 100. Yıl Kupası KARAMUSTAFA’nın…

4 Temmuz 2020 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan ve 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus yılın en önemli koşusu olan G1 Türkiye Büyük Millet Meclisi Koşusunu, Deniz Kurtel’in sahibi, Karacabey Tarım İşletmesi’nin yetiştiricisi ve Şaban Öncel’in antrenörü olduğu Karamustafa (5y aa Caş – Akay, Bilgin), jokeyi Özcan Yıldırım ile kazandı.

Mücadeleye 6 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan Karamustafa, ilk metrelerde grubun hemen ortalarında yer tuttu. 1000, 800 ve 600 direklerini 9’uncu sırada geçen safkan, viraj üzerinde yürümeye başladı.

Düzlük dönüldüğünde Özcan Yıldırım pistin dışını tercih etti. Safkan 400’den itibaren temposunu arttırmaya başladı. 200 geçilirken içindeki Sürgüntay ve Demirperde ile birlikte önde kaçan Baş Hükümdar’ı kovalamaya başladılar. Bu esnada Baş Hükümdar dışarıya doğru açıldı ve Karamustafa’nın önüne geldi. Özcan Yıldırım bu durumu ustaca bertaraf edip içeriye doğru yöneldi. Jokeyinin daha da dışarı gitmesin diye kamçısını sol eline aldığı Baş hükümdar ise bu defa içeriye doğru meyil etti ve yine Karamustafa’nın üzerine doğru hamle yaptı. Koşunun bundan sonraki metreleri iki safkanın bariyer dibine doğru yaklaşarak finiş çizgisini bulmasıyla geçti. Finalde Baş Hükümdar koşuyu 1 boy farkla kazandı.

Yarışın bitmesi ile Ankara Komiserler Kurulu koşuyu incelemeye aldığını duyurdu. Bir süre devam inceleme sonrası kazanan Baş Hükümdar’ın birinciliği iptal edildi ve ikinciliğe alındı. İkinci olan Karamustafa ise birinci olarak ilan edildi. 1’45”55’lik bir derece ile sonuçlanan mücadelede Aksu Ekürilerinden Denizim (Altaha) üçüncü, Demirperde (Altaha) dördüncü olurken, koşunun favori isimlerinden Sürgüntay (Sonalp) beşinci oldu.

23 Nisan Koşusuna 1’i resmi, diğeri gayrı resmi olmak üzere 2 ahırdaşı ile birlikte katılan ancak farklı antrenörlerin antrene ettiği her iki ekürisinden de o gün için bir fayda göremeyen Karamustafa, yavaş bir tempo ile başlayıp devam eden koşuda Yeltay’ı yakalamayı başaramamış ve düzlükteki sprinti ile ikinci olabilmişti. Bugün hızlı bir tempoda başlayıp devam eden koşuda sonlardaki acı sprinti ile beklendiği gibi parlak bir yarışa imza attı. Kariyerinin 7’inci startında 4’üncü birinciliğine ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100’üncü yılında ilk G1 galibiyetine imza atan safkan, diğer 3 yarışını da ikinci tamamlayıp koştuğu tüm yarışları ilk iki içerisinde bitirerek 1.9 Milyon liranın üzerinde bir kazanç elde etti.

Baş Hükümdar (Haberkan) kış mevsimi İzmir kum pistinde kazandığı 3 Grup yarış ile başarılarını iyice perçinlemiş ve rakiplerine oranla daha hazır olması nedeniyle Mohaç Koşusuna favori olarak girmişti. Safkan gayet iyi başladığı yarışın ilk metrelerinde ikinciliğe yerleşmiş, son virajı bariyer dibinden üçüncü sırada dönmüş ve tam hücuma kalkmak istediği yerde önü kapanınca bir anda mücadelenin en önemli metrelerinde ciddi bir dezavantaj yaşayarak koşudan beşincilikle ayrılmıştı.

Baş Hükümdar bugün son virajı dış kulvardan üçüncü sırada döndü. 400’de içindeki Yeltay ve Demirperde’ye hakimiyetini hissettirmeye başladı. Son 200 geçilirken en yakın rakibinin 2 boy önüne geçmeyi başardı. Bu metreden sonra sürekli jokeyinin kamçı kullandığı tarafın tersine doğru kendisi atan safkan, belki de düz gitse kazanabileceği bir mücadeleden Komiserler Kurulu Kararı ile ikincilikle ayrıldı. Bu Baş Hükümdar’ın Çanakkale Zaferi ve Hatay Koşularından sonra üçüncü G1 ikinciliği olarak kayıtlara geçti.

Denizim (Altaha) geçen sene bu önemli koşuyu Altıncı His’in önünde kazanmıştı. 7 yaşına gelen emektar safkan bu yarışta da gayet başarılı bir performans sergiledi. Ekürilerinden Oğlum Serkan’ın tempo verdiği mücadeleyi bir diğer ekürisi Demir Perde’nin önünde 3’üncü tamamladı.

Demirperde (Altaha) koşuyu son viraja kadar ön grubun hemen arkasında beşinci sırada götürdü. Düzlüğe çıkılırken temposunu arttırdı ve 400’de az farkla üçüncü sıraya yerleşti. Yol boyunca birincilik mücadelesinin içerisinde olan safkan koşuyu sonlarda en dış kulvardan kendisini avlayan Denizim’in arkasında dördüncü oldu.

Sürgüntay (Sonalp) şampiyon 3 yaşlı tay olarak kapattığı geçen sezon Çanakkale Zaferi, Aziziye ve Cumhuriyet Koşularını kazanmıştı. Sezon sonrası bir süre çiftliğe gönderilen safkan, 82 günlük aradan sonra başlayan yeni sezonu Mohaç Koşusu üçüncülüğü ile açtı. TBMM Koşusu esas hedef yaptığı koşuydu. Son virajı beşinci sırada döndü. 300’de dışını Karamustafa tuttu. Bu metreden sonra orta kulvardan yüklendiyse de mücadeleden beşincilikle ayrıldı.

 

News Reporter

5 thoughts on “TBMM’nin 100. Yıl Kupası KARAMUSTAFA’nın…

  1. Abi sesimizi duyaramiyoruz gozunu seveyim sen sunu soyle 800 bin tl grup 1 yaris var ben bir yarisseverim bahisi gectim ekrani ikiye bolmek ne abi ver grup 1 yarisi sonra verirsin yabanci yarislari tek benim sikayetim degol bu inan cok gicik oluyorum bu duruma lutfen yetkililere duyur bunu

  2. Bu kadar net faul neden yapılır gerçekten enteresan. Neredeyse atı devirecekti kendi de devrilecekti. Kazaya sebebiyet direk bu faul. Komiserlere bir şeyler olmuş resen incelemeler görüyorum artık. Daha çok fırın ekmek yemeleri lazım. Bunlar bariz fauller göz boyama kendileri inceliyor. Sokaktaki birini çevir o da faul var burada der. Her hafta değişmesi gereken en az 10 yarış varış değişmiyor. Jokeye 562 tl ceza,ihtar veriliyor. Türkiyede jokeyler at üstünde anormal derecede etkisiz. Alakasız yerlere atları sokuyorlar, kendi kendini kapatıyorlar 5 atta yer bulamayan jokey var. Geçen gün Makrıköy %45 favori adam önde ya sana ya bana yarışı yapıyor at sonuncu oluyor. Böyle adamların at bindiği yerde böyle faullerde normal. Ezbere at binilince amatör anlayış hakim olunca faullerde kanıksanıyor.At yarışı değil sanki amerikan futbolu oynuyorlar. Start çıkışlarına bakın anlarsınız. Jokeylerin çok fazla ceza alması lazım 1 hafta değil 1 ay 2 ay gibi.

  3. Ayhan Kurşun gibi tecrübeli bir jokey nasıl böyle bir hata yapabilir?Bir önceki yoruma ben de katılıyorum.Jokeylere ağır cezalar verilmeli…..

  4. G1 yarış var, ekranın yarısında yabancı yarış gösteriliyor. Böyle bir saçmalık olamaz, olmamalı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir