Tendürek’te zaferin adı ACTION…

» Tendürek’te zaferin adı ACTION…

19 Mart 2022 Cumartesi günü Adana Yeşiloba Hipodromunda 1800 metre çim pistte koşulan ve Gazi Koşusu yolunda önemli virajlardan biri olarak kabul edilen 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus G3 Tendürek Koşusunu, Emrah Karamazi’nin sahibi ve yetiştiricisi, Yaşar Demir’in ise antrenörü olduğu Action (3y de Dai Jin – Justin Time, Bin Ajwaad), jokeyi Özcan Yıldırım ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Zalabey (Agresivo) elde ederken, mücadeleden Victory Weapon (Victory Gallop) üçüncü, Mucize Kız (Torosk) dördüncü, Baba Şahin (Deha) ise beşinci olarak ayrıldı.

Action (Özcan Yıldırım) ve Zalabey (Halis Karataş)

Hem kaçanı kovaladı, hem de arkadan gelene direndi…

Yarış hayatının 9’uncu startında 5’inci birinciliğini elde eden Action, Tendürek Koşusu galibiyeti ile 2’si Ankara’da geçen sene 2 yaşlılığında olmak üzere çim pistteki üçüncü birinciliğine ulaşırken, aynı zamanda kariyerinin ilk Grup zaferine imza atıp Gazi Koşusuna giden yolda da önemli bir sınavı başarı ile geçmiş oldu.

Startla birlikte Panagea bariyer dibinden koşunun liderliğini yapmaya başladı ve ilk virajı da lider döndü. Karşı düzlüğün hemen başında dış kulvardan temposunu arttıran Victory Weapon ikinciliğe sarkarken, Serin Çocuk üçüncülükte, Action ise dördüncülükte öndeki ikiliyi takibe başladılar.

Önde bu dört isim, arkalarında da diğer safkanlar toplu halde 1000 startına kadar geldiler. 800’e doğru Panagea’nın temposu düşmeye başladı ve liderliği Victory Weapon aldı. İşte tam bu metrelerde Action’ın hamlesi geldi. Serin Çocuk ile Panagea’yı atlatan safkan, önde kaçan rakibini 2 boy arkasında kovalamaya başladı.

Son düzlüğe de Soviet Weapon önde çıktı. Ancak 100 metre lider kalabildi. 400’de bayrağı Action aldı ve 200 geçilirken en yakın rakibine 3 boy fark yaptı. Bu metrelerde içeriye yatan Zalabey’i düzeltmeyi başaran Halis Karataş, dış kulvardan etkili bir sprinte başladı. Koşunun bundan sonraki metresi bu iki atın arasında geçti. Zalabey sonlarda çok etkili gelip rakibi ile arasındaki farkı kapatmayı başarsa da, bu önemli mücadeleyi yarım boy farkla ve 1’51”97’lik derecesi ile Action kazandı. Özcan Yıldırım da bu galibiyeti ile kariyerinin ilk Tendürek zaferini elde etti.News Reporter

10 thoughts on “Tendürek’te zaferin adı ACTION…

 1. Dün Gökçestar müthiş bir yarış kazandı ve Kardeşcan ı geçti . Ama haber yapmadınız . Haber olması için illa ki Halis Karataş yada Gökhan Kocakaya mi olması lazım .

  1. Sitede öncelikle Grup yarışların haberleri yapılıyor. Çok Kısa vadeli yarış var. Yetişmek zor. Fırsat buldukça arkadaşlarımızla birlikte onları da yapıyoruz.

   1. Atahan abi,,sitende senide çok sevdiğin dostlarinida hakaret etmediğimiz sürece eleştirme şansı verdiğin için,bu tarafsizligin için teşekkür ederim

 2. yARIŞTA Karataş ın bındıgı at çok pis geldı sonlarda
  bır dahakı randevuda ne olur bılmem ama action da
  adı gıbıydı hiç kesmedi

 3. Action geçen yarışında göz göre göre jokeyi tarafından kasti bir şekilde yarışında 2.kaldı. Onu geçen Serin Çocuk bugün ise sonuncu oldu. Çimi mi eksik sonuncu oldu neyi yapamadı bugün bu at. O gün nasıl geldi o zaman bu at. Arası da vardı üstelik. Dinçlik arkası hadisesi mi meydana geldi yoksa. Bize iyi atlar kadar dürüst jokeyler de lazım. Malasef bu konuda rezil durumdayız. Yarışçılığımız jokeylerin elinde oyuncak olmuş durumda. Action ve ilgililerini tebrik ederim jokey değişikliğinde geç kaldılar ama zararın neresinden dönersen kar demişler.

 4. bu grubu çok beğenmedim belki zalabey oda sigoşlarla final dance aegean finallerle kapışması bence zor

 5. Bu koşular gazi’nin ayak sesi değil tırnak sesi.Köprünün altından daha çok sular akar.Sadece ilk iki at iyi bir ışık verdi.Bakalım istanbul’da bu atlar diğerlerinle ne yapacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir