TİGEM Arap Aygır alımlarına devam ediyor!

Ekim ayında 7 baş damızlık vasıfta Safkan Arap Aygır alımı için şartname yayınlayan ve yapılan müracaatlar sonrası Semend (Halid – Betülüm, Tamerinoğlu), Enderefe (Tamerinoğlu – Seyyare 55, Taşkent) Yılmabaşar (Tamerinoğlu – Seyyare 55, Taşkent), Madrabaz (Turbo – Alsevda, Albatur) ve Altıncı His (Özgünhan – Serengül, Sergen) isimli aygırları kadrosuna dahil eden Tarım İşleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), Safkan Arap Aygırı almak için yeni bir şartname yayınladı.

Berk, Hilalüzzaman, Kuruş, Sa’d ve Seklavi kan hatlarından 5 aygır alımı için 29 Ocak 2022 Cumartesi günü Resmi Gazetede yayınlanan yeni şartnameyi aşağıda bulabilirsiniz.

Arap Aygır Alım şartnamesi 20220129-3-1News Reporter

13 thoughts on “TİGEM Arap Aygır alımlarına devam ediyor!

 1. Kuruş ve sad familyalarından istenen g1 sayılarına ve doğum tarihine göre herhalde at sahibine özel ilan yayınlamış tigem. Kısaca araştıran bulabilir hangi atlar olduğunu…

  1. Saad ten aklıma taliphan ve Taykut.Berk sülalesinden sertberk.kuruştan serdümen,sürgüntay.Hilalden firikya,oğuzboylu.Seklaviden Denizim,demirperde,cevher,serhantay,başseklavi geliyor…

  2. G1 sayıları ve doğum tarihi aralığı geniş olduğu zaman TİGEM iyi aygır almıyor, tigem geriye gidiyor. İyi aygır alabilmek için kriter belirlediğinde ise özel ilan oluyor, tigem nasıl aygır alacak o zaman bir açıklama yapabilirmisiniz.

   1. Tigem’in geçen sene ekim ayında yayınladığı aygır alım şartlarında doğum tarihi 2010’du. Saad aygırlar için ise 2 Gr.1 şartı vardı. 4 ay içinde ne oldu da ilan böyle değişti? Bal gibi Taykut ve Taliphan’a özel ilan işte.

 2. böyle alt düzey aygırlar ile devam ederlerse 10-15 yıl sonra pedigrisin de kaizbert olmayan atların grup 1 kazanma şansı çok az olacak

 3. Arkadaşlar arkaşadaşlaaar tartışamaya gerek yok net olarak söylüyorum; önce alınacak hedef aygırlar belirlenir sonra iyipolis/kötüpolis taktiği işle sahibi aranır ve zemin yoklanır (ya ben senin aygırı aldırmak istiyorum kuruma ama şef/daire başkanı şundan dolayı olmaz diyor fiyatı düşsen olur belki) sonra hedefe uygun şekilde şartname yazılır …olay dosdoğru budur stres yapmayın

 4. nerede grr 1 kazanan h.zamman firikyayi vermez kurtel oguzboyluda daha tay gibi,sacmalik alin canverktayi h.zamman 54ü yasatin bu kadar.

 5. Berk soyundan son Cumhuriyet koşusu ve ondan fazla grup2-3 zaferleri olan YELTAY;
  Kuruş soyundan tartışmasız Oğuzboylu;
  Saad soyundan Taykut;
  Hilal soyundan Firikya;
  ve seklavi soyundan da Demirperde TİGEM in aygır kadrosunda görmek istediğimiz şampiyonlar olarak önerilebilir. Ki galiba hepsinin şartları da uyuyor…

 6. Niye gelecekte sadece Kaızbert soyundan gelenler etkili olsun ki ? Şu anda Dahess in ( vb ) bir oğlunu ülkeye getirip aygır yapmanın önünde bir engel var mı ?

 7. Arkadaşlar burda aygırlar belirlenmiş ona göre şartname yazılmış berkten yeltay Hilâl oğuzboylu sa’d taykut taliphan bence taykut kuruş serdümen seklavide denizim.

 8. Bırakın şu Arap atı sevdasını da, uluslararası Thoroughbred yarışlarda şampiyonlar yetiştirecek ve de özellikle Byerley Türk soyunu yüzyıllar ötesine taşıyabilecek şekilde yatırımlar yapın….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.