TİGEM Arap Aygırı satın alıyor…

BAŞ DAMIZLIK OLABİLECEK VASIFTA SAFKAN ARAP AYGIR SATIN ALINACAKTIR

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünden: Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün ihtiyacını karşılamak üzere, yarış hayatında başarılı olmuş ve damızlık belgesi almış veya alabilecek vasıfta olan, sahibi tarafından damızlık olarak satılmak istenen orijin, eşkal olarak ırk özelliğini taşıyan ve yarışlarda üstün performans göstermiş ve farklı kan hatlarına mensup toplam 7 baş damızlık olabilecek vasıfta Safkan Arap aygırlar şartname esaslarında pazarlık usulüyle satın alınacaktır.

Aygır olarak satın alınacak atlarda aranacak vasıflar aşağıda belirtilmiştir:

 1. Safkan Arap atları Arap atları soy kütüğüne kayıtlı olması,
 2. Alınacak Safkan Arap aygırların; Alkuruş, Berk, Hilalüzzaman, Kuruş, Sa’d, Seklavi kan hatlarından olması,
 3. Satın alınacak safkan Arap aygır adaylarının 01.01.2010 ve sonrası doğumlu olması, Alınacak aygırlarda aranacak yarış performansı kriterleri:
 4. Alkuruş Familyasına ait adayların yarış hayatı boyunca en az 1 adet Grup 1 koşusu kazanmış olması,
 5. Berk Familyasına ait adayların yarış hayatı boyunca en az 1 adet Grup 1 koşusu kazanmış olması,
 6. Zaman Familyasına ait adayların yarış hayatı boyunca en az 1 adet Grup 1 koşusu kazanmış olması,
 7. Kuruş Familyasına ait adayların yarış hayatı boyunca en 2 adet Grup 1 koşusu kazanmış olması,
 8. Sa’d Familyasına ait adayların yarış hayatı boyunca en az 2 adet Grup 1 koşusu kazanmış olması,
 9. Seklavi Familyasına ait adayların yarış hayatı boyunca en 1 adet Grup 1 koşusu kazanmış olması, gerekmektedir.

Alınacak aygırlarda istenen sağlık koşulları;

 1. Atların Ruam, Durin, S.Abortus Equi, EVA, Equine İnfeksiyöz Anemi, Contagious Equine Metritis (CEM), hastalıkları yönünden ari olduğunu belirten sağlık raporu (İşletme tarafından alınacak)
 2. Radyolojik, Endoskobik, Ultrasonografik muayeneleri ile kan parametre ve biyokimyasal değerlerini içeren laboratuvar sonuç belgesi sonucunda aygırın aşım yapmasına mani bir hastalığının (Kalp, Karaciğer, Sindirim sistemi, Laminitis, Eklem rahatsızlığı, Tümör vb.) bulunmadığını belirten Veteriner Fakültesinden alınan sağlık raporu (İşletme tarafından alınacak)
 3. Ürogenital organ ve sperma muayeneleri sonucunda atta hastalık veya bozukluğun bulunmadığına, döllemeye elverişli olduğunu belirten Veteriner Fakültesinden alınan sağlık raporu (İşletme tarafından alınacak)
 4. Atın; Influenza, Herpesvirüs, Batı Nil Virüsü ve Tetanoz etkenlerine karşı aşılamalarının yapıldığını gösterir belge (At sahibi tarafından alınacak)GENEL HÜKÜMLER

Başvuru mektupları İdari Şartnamenin 3. maddesinde belirtilen belgelerle birlikte kapalı zarf içerisinde en geç 20/10/2021 Çarşamba günü saat 14.30’a kadar Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü Genel Evrak Servisine verilmiş veya en geç bu saatte ulaşacak şekilde posta ile gönderilmiş olacaktır. Bu saate kadar belirtilen servise verilmeyen veya ulaşmayan Başvuru mektupları dikkate alınmayacaktır. Başvuru sonucu şartları uyan Safkan Damızlık Aygırlar için pazarlık yapılacak, Pazarlığı yapılıp satın alınacak Damızlık Aygırlar, teknik şartnamede belirtilen sağlık ve spermatolojik muayenelerinin yapılabilmesi için pedigri belgelerinin aslı ile birlikte Genel Müdürlük tarafından belirlenecek İşletme Müdürlüğüne götürülecektir.

İhale Konusu Aygır Alımı ile ilgili Teknik ve İdari Şartnameler Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünde görülebilir ve temin edilebilir.

Bu ihale 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 3’üncü maddesinin (a) bendi (istisna) kapsamında olup, ihale TİGEM Alım-Satım ve İhale Yönetmeliğinin 64/e (pazarlık usulü) maddesi esaslarında yapılmaktadır.

Adres: TARIM İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Karanfil Sokak No: 62 Bakanlıklar/ANKARA

Telefon: (0.312) 417 84 70 (5 Hat) Fax: (0.312) 417 78 39 8998/1-1

News Reporter

13 thoughts on “TİGEM Arap Aygırı satın alıyor…

 1. Aslında grup 1 yarış şartı ile sanki özellikle bazı şahısların atları seçilerek alınacak gibi. oysa grup atları kalite olarak hepsi aynıdır. sayıca çok grup kazanmış atlar veyahut sergiledikleri performans kazanç esas alınsaydı daha adil bir ihale şartnamesi olurdu..

 2. zaten sacmaliklar yekunu izan yok muhakeme yok,akil bali degiller nedir bu?Ahir sorununu mu dersin,ahlakli jokey sorununu mu dersin,damizlik sartnamesi mi dersin,mesafe sorunu mu dersin,izmir ve adana hipodromlarinda 12 ata inmesiyle olusan sorunlar mi dersin,5.ligin tabela sayilmasiyla olusan sorunu mu dersin,daha nice sorun yumagi kalinlastirmis,nereye kadar,bakin bugün söyleniyor yarin uygulaniyor,olmaz hic mantik süzgecinden gecilmiyor.
  Örnegin bu cankberktay örnegi var,gr 1 kazanmamis 15 yasinda ama gr. 1 kazanan verdi,kosan yavrulari ortalamanin üstünde performans gösteriyorlar,alina sultanin gectigi atlar gr. kazandi,ki alina sulran sakatlandi yoksa gr. serbetini coktan icmisti,keza son marti var,keza haberkan var,ki hele h.zaman kanin elzem oldugu bu durumda canberktay,firikya,hatta iyi bir agakaraca yavrusu örnegin babürbey alinmasi sart,yoksa 54/75 tarihe gömülür,arkadasa katiliyorum,akilci kriterlerle basariya varirsin.
  selamlar

  1. Kardeşim Canberktay aygirligina katılıyorum alina sultan da en yakın zamanda bıraktığı yerden inşallah devam edecek

   1. Şu şartlarda seklaviden denizim,serhantay,demirperde,cevher şartları sağlıyor gibi duruyor.Saad’den Taykut,hızlı Ahmet,Altıncı his,balalayka,baş hükümdar,taliphan.Kuruştan Yılmabaşar,serdümen.hilalüzzamandan Oğuzboylu,firikya.Alkuruştan Diliran,gürsu.Berkten Kervantay,zerremiz,Yetim Ahmet

 3. Yurt içinden başarılı olmuş yarış atlarının aygır olarak TİGEM ‘ alınması çok doğru ancak yurtdışındanda kaliteli arap aygırlarınında TİGEM ”e alınması gerekmektedir.
  TJK özel arap atı yetiştiriciliği için yurtdışından arap aygır almalıdır.özel arap atı yetiştiriciliği bundan yararlanmalıdır
  TJK ingiliz aygırlara büyük yatırımlar yapıyor,Arap atı yetiştiriciliğinde üvey evlat muamelesi uyguluyor

  şimdi birileri arap aygırnın ne gereği var diyeceğini eminim.o zaman neden Enternasyonal yarışlar düzenleniyor bu ülkede..her yıl gelen yabancı arap atları ikramiyeleri alıp gidiyorlar.ayrıca bizdeki arap atları neden yurtdışında ülkemizi temsil edemiyor.

  Bu şartlar altında arap atçılığını bitirin diyeceğim
  ama; onada güçleri yetmez.
  çünkü TİGEM var işin içinde.

 4. Hilaluzzaman dan alinacak yegane aygır Firikya olur gerci Firikya Tigem almasa bile cok kaliteli kisraklarla eslesti Kurtel ekurisinde

 5. Dışarıdan arap atı alacaksın ama bizim atlarla uyumlu atlar alacaksın.Polonyadan emael,druid,thunder tiki,batyskaf….aldılarda ne oldu?

 6. Frikya orjin olarak süper bir at.kosu hayatı na baktığımızda bütün koşularinda problem yaratıyordu.bu tıp sorunlu atların özelliklerini taylarına aktarabilecegi nedeniyle aygır olarak pek düşünülmedigini okumuştum..bende frikyanin taylarına merak ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir