TİGEM’den 3 satışta 31 Milyon Lira hasılat…

TİGEM sahip olduğu Karacabey, Anadolu ve Sultansuyu Tarım İşletmelerinde yetiştirdiği 52 baş safkan Arap Elit tayın satışından bu sene 31.775.000 TL toplam hasılat elde ederek yarış atı yetiştiriciliği satışlarından bugüne kadar elde ettiği en büyük gelire ulaştı.

TİGEM yetiştirmesi elit tayların satışa çıkartıldığı ilk organizasyon 27 Eylül 2022 Salı günü gerçekleştirildi. Bursa Karacabey Tarım işletmesi yetiştirmesi 19 tay toplam 7.180.000 TL’ye satılırken, organizasyonun en pahalı tayı Birkan Bora Akarsu tarafından 1 Milyon liraya alınan G1 Cumhuriyet, G1 Kanuni Sultan Süleyman ve G1 Çanakkale Zaferi koşuları galibi şampiyon Sürgüntay’ın anne kardeşi Sürgün Kral (Baba Mevlüt – Benil, Ağa Karaca) oldu.

11 Ekim 2022 Salı günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda yapılan Sultansuyu Tarım İşletmesi yetiştirmesi Elit Arap Tay Satışı yılın ikinci elit tay satışıydı ve pek çok yönüyle TİGEM tarafından tüm zamanlarda gerçekleştirilen en başarılı satış olarak tarihe geçti. Malatya’da yetiştirilen 15 baş safkan erkek Elit Arap tayının açık arttırma usulü ile görücüye çıkartıldığı satışlarda, Akatahan isimli Özgünhan temsilcisi 2 yaşlı erkek tay 2 milyon liraya satılırken toplam hasılat 10.220.000 TL’yi buldu.

Yılın üçüncü ve son elit tay satışı ise 25 Ekim 2022 Salı Günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda yapıldı. Turbo, Ayabakan, Altaha, Tamerinoğlu, Orçun ve Hızlıtay gibi başarılı aygırların 18 temsilcisinin at sahiplerinin beğenisini sunulduğu satışta, Cafer Akbulut tarafından 1.900.000 TL’ye satın alınan G1 Cumhuriyet ve G1 Hatay Koşuları galibi Demirperde’nin anneden kardeşi Efsaneat (Ayabakan – İlaydahaım, Tamerinoğlu) isimli tay satışın en yüksel bedelle el değiştiren ismi olurken, Anadolu Tarım İşletmesi toplam 14.075.000 TL hasılat elde ederek geçen yıla oranla %63’lük bir artışla TİGEM tarihinin elit satışlarda bugüne kadar ki en büyük hasılatını gerçekleştirdi.TİGEM elit tay satışları 2022 toplam

News Reporter

2 thoughts on “TİGEM’den 3 satışta 31 Milyon Lira hasılat…

  1. DHT yürürlüğe girerse daha büyük rakamları konuşuruz. Bu Kamu Denetçisi Başkanlığına bu işin aslını ve devlet zararını anlatmak lazım. Ona kalsa Araplarla İngiliz ler birlikte yarişsin der. Bu işe talip bir Tigem yetkilisi yok mudur?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir