TJK Aygırlarından POWERSCOURT yaşamını yitirdi…

Türkiye Jokey Kulübü tarafından Amerika’dan satın alınan ve ülkemizde ilk aşımlarına 2010 yılında başlayıp 2 yaşlı ilk jenerasyonu 2013 yılında start alan Powerscourt (USA)’un geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybettiği açıklandı.

3 yaşında G2 Great Voltigeuw, 4 yaşında G1 Gold Cup ve 5 yaşında G1 Arlington Million yarışlarını kazanan (Sadler’s Wells – Rainbow Lake, Rainbow Quest) orijinli Powerscourt, koşu hayatı boyunca 21 kez start alıp 5 birincilik, 6 ikincilik, 3 üçüncülük ve 2 kez de dördüncülük elde ederken 1.912.272 $ ikramiye kazandı.

Powerscourt

Ülkemizde 2 G1 galibi verdi…

Pek çok ülkede start aldıktan sonra yurtdışında 2006 yılında haraya alınan ve şampiyon yarış atı ve günümüzün başarılı aygırı Frankel’in annesi Kind ile kardeş olan aygırın ülkemizde start alan 9 jenerasyon yavrularından bugüne dek 205 temsilcisi start almış, bunlardan 108’i yarış kazanmayı başarmıştır.

Türkiye Jokey Kulübü tarafından ithal edilerek 2010 yılında aygır kadrosuna katılan Powerscourt’un yurtdışında G1 koşu galipleri Finnegans Wake, Termagant, El Farrero, Mr. Dany ve Grup koşu galibi Court of the Realm, Troya, Alucina, Tontona, Rich Court, Dona Sarita, Tao Mina, Sundar ve Stalactita gibi başarılı temsilcileri bulunmakla birlikte, ülkemizde de G1 koşu galipleri Mister Görkem ve Klaus’un yanısıra Grup koşu galipleri Powerman, İpek Su ve Extra Power ile önemli başarılara imza atmıştır.
Kısrak babası olarak da başarılı temsilciler kazandıran aygırın ülkemizde Starmoon, İpek Su, Tokyo Venture ve Ascella gibi kızları, yarışçılığımıza Trilya, Ball of Love, My Queen Love ve Mamba Forever gibi KV koşu galibi yavrular vermişlerdir. Aygırın kısrak babası olduğu ülkemizde koşan 40 safkan, toplamda 34 birincilik ve 4 Milyon TL’yi aşan toplam kazanç elde etmiştir.

Mister Görkem

 

 

 

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir