TJK’dan yılın ilk aygır transferi; EPAULETTE

2019 yılında Super Saver, Daredevil, Bodemeister, Authorized ve Myboycharlie, 2020 yılında ise Victoire Pisa ve Kluger’ı satın alarak zayıflayan Aygır stokunu yeniden çok güçlü bir hale getiren Türkiye Jokey Kulübü, 2022 yılı aşım sezonu öncesinde yeni aygırlar transfer etmeye hazırlanıyor.

Kulübün bu sene transfer ettiği ilk aygır 2 yaşında Black Opal Stakes (Canberra), 3 yaşında G1 Golden Rose Stakes (Rosehill), G1 Doomben 10,000 (Doomben) ve G3 Caulfield Guineas Prelude (Caulfield) galibi olan 2009 doğumlu Epaulette (Commands – Accessories, Singspiel) oldu.

2014 yılında haraya alınan aygırın 2017-2021 yılları arasında start alan 497 tayından 276’sı kazanmayı başarırken, 15 yavrusu Stakes galibiyeti elde etmiş.

Epaulette
Yavruları ağırlıklı olarak kendisi gibi 1000-1400 metreler arasında başarılı olan Epaulette’nin 2 G1 galibi temsilcisi var. Bunlar; G1 Del Mar Oaks galibi Red Lark (4y dd Epaulette – Firecrest, Darshaan) ve Güney Afrika’nın şampiyon 2 yaşlı tayı olan G1 Turffontein Horse Chestnut Stakes, G1 Kenilworth Cape Guineas ve G1 Greyville Premiers Champion Stakes galibi Soqrat (6y de Epaulette – Elzeeza, Hussonet)…

Paradee, She Shao Fly, Lapulced’acqua, Military Zone, Meryl, Khulaasa, Aryaaf ve Stela Star ise aygırın diğer Grup galibi yavruları…

Aldığımız duyumlara göre Türkiye Jokey Kulübü yılı toplam 4 veya 5 aygır alarak bitirmeyi planlıyor. Bundan sonraki süreçte alınacak olan aygırların Avrupa ve Amerika’dan olması bekleniyor…

 

News Reporter

15 thoughts on “TJK’dan yılın ilk aygır transferi; EPAULETTE

 1. Aygır alım komisyonunda kimler varsa, tebrik etmek gerekir. Bence çok başarılı olacak bir aygır.

  1. size sonuna kadar katılıyorum bol keseden harcıyoruz bu atın bırak şampiyonu bizim Torok Luksor veya Kaneko yu ayğırlıkta geçebileceğini sanmıyorum EN İYİ AYGIR dedikleri Victory galop bile zar zor gazi galibi verdi onun da koştuğu atlar ortada açık yarış kazanmış en iyi kısraklarımızla eşleştiği halde bir tane yurtdışında koşabilecek atı yok Türkiyede standartların üstünde kazanan yavru veriyor hepsi bu onun gördüğü kısrakları Byerly Türk soyundan Scream to Scream görse ne olurdu çok merak ediyorum aygır alımında iyi olsa zaten bize vermeyecekleri daha önce denenmiş vasat aygırlarla biz ancak futbol takımlarımız gibi kendi kendimizi yenebiliriz enternasyonel yarışlarda yurtdışından gelecek handikap atları ile bile baş edemiyoruz bize amerikanın kumcu atlarını değil ülkemizi avrupa veya dubaide yarış kazanabilecek çimçi ayğırlar lazım kumda koşan atların yarış derecesi 10 15 sene öncekine göre mesafeye göre3.4 saniye daha iyi ama kumda zaten amerikadaki atları geçemeyiz 2000 metre 2 dakikanının altına iniyorlar bizimkilerle arasında8 saniye fark var kayzbert gibi Türkiyeyi domine edip ancak Türkiyedeki atları geçebilen atlarla biz yerimizde sayıp dururuz nerde sabırlı ribella luksor mary elen hebberaber zamanında bizim böyle atlarımızda vardı

 2. 3 tane vasat aygır alınacağına paraya kıyıp 1 tane şampiyonlar ligi sınıfından aygır alsak daha iyi olmaz mı diye düşünüyorum. Epaulette kötü bir seçim diyemem ama kabul etmek gerekir ki Lion Heart, Powerscourt ayarı böyle aygırlarla da yarışçılığımız yerinde saymaya devam eder. Gerçi bu iş sadece aygırla da bitmiyor. Kısrak kalitemiz yerlerde sürünüyor, kulübün bu işe de bir el atması lazım.

  1. lion heart normalde süper bi aygır ama türkiyede bekleneni veremedi. amerikada inanılmaz iyi atlar verdi biraz araştır derim. ayrıca önceki sene alınan bodemeister, super saver, authorized daredevil ve geçen seneki victor pisa çok üst düzey aygırlar. temcilsileri dünyanın en büyük yarışlarında koşuyorlar. kentucky derbisi kazanmış bi atın babası gelmiş daha nolsun. ayrıca daredevilin kiralık verilmesi getireceği kar inanılmaz. bunları bil ki yorum yaparken yapılan işleri gör ondan sonra yorum yap. sırf eleştirmek için boş boş yorum yapma. kısrak kalitesinde ise iş yetiştiriciye kalıyor. tjk napsın dünyayı dolaşıp herkese iyi kısrak alıp dağıtsın mı?

   1. Lion Heart süper aygırsa ve buna rağmen Türkiye’de bekleneni veremediyse kendisine uygun kısrak familyası bulamadığı içindir. Teşvik mi verirler aşım önceliği mi tanırlar ne yapacaksa kulüp yapacak. Kulüp bu işe el atsın derken kısrak alıp dağıtsın demiyoruz tabii ki. Yetiştiriciye yol göstersin, şu kısrak familyasından şu evsafta kısrakları alıp getirin size aşım önceliği vereceğiz iskontolu fiyat yapacağız falan diyebilir, hatta sınırlı sayıda kısrağa ücretsiz aşım bile düşünülebilir peki bunları yapmazsa ne olur işte sana göre süper olan bir aygır böylece ziyan olur gider. Bizde bir şeyler yapılmaya çalışılıyor iyi niyetli gayretler var ama hep bir ayağı eksik kalıyor. Mucize kabilinden 1-2 istisna dışında da öyle ele avuca gelir bir safkan çık(amıyor, çıkaramıyoruz.

  2. Naci bey, Breeders’ Cup Turf ve bir çok G1 galibi vermiş bence mükemmel bir kan hattına ve aygırlık kabiliyetine sahip Leon Heart konusunda söylediklerinize kesinlikle katılmadığımı belirtmek isterim. Ülkemizdeki kısrak stokuna gelince, elimizde nitelikli aygırların olmayışından değil, nitelikli aygırların az oluşundan, soy kurucu ya da nitelikli kan hattı olmayan atlara yetiştiricilerin kısrağım boş kalmasın diyerek aşım yapmasından, aygır kısrak eşlemesinde kan hattı uyumunun dikkate alınmamasından, tay yetiştiriciliği konusunda bilgi ve tecrübe azlığından atçılığımız bugün ne yazık ki bu noktada. Üzülerek kabullenmeliyiz ki ülkemizdeki kısrakların birçoğunun soy ağacı çorba gibi yine bunun sebebi yetiştiriciler. Yetiştiricilerimiz aşım sezonunda kısrak aygır eşleşmelerinde en azından True Nicks’ten eşleştirme raporları alsalar bu bile atçılığımızı emin olun bir adım ileri taşır.

 3. Sorun hiçbir zaman aygır olmadı ki yetiştiricilik, antrenörlük,jokeylik olarak hep gerideyiz 2000 Li yıllarda gelen doyoun ,sri Pekan , manila, distant relative, sea hero,marlin, red bishop ,ocean crest dönemlerinin çok önemli aygırlarıydı

 4. Ülkemizdeki kısrak kalitesinin yükseltilmemesi, yetiştiricilik ve yarışçılık camiamızdaki ekiplerimizin bir tayın anne karnından itibaren yarış dönemi sonuna kadarki tüm bakım ve idman şartlarını uygulama bilgi ve becerisi İrlanda, İngiltere, Fransa ve Japonya seviyesine çıkarılmadan Galileo (artık yaşamadığını biliyorum), Frankel, Shamardal, English Channel gelse hiç bir şeyi değiştiremez.

 5. Genellikle istediklerimin hep tersi olur, bu sebepten aygır alım komisyonundan isteğim kesinlikle ZARAK’ı almayın olur mu?

 6. Sorun aygırlarda değil tam olarak..Sorun kısrak stoklarında.. Her önüne gelen kısrak anne oluyor…Geçmiş yıllarda bir temizlik yapılmıştı. Aynı temizlik yine yapılmalı ve anne olma kriterleri belirlenmeli.

 7. Kurulmuş saat gibi eleştiri yapmak için eleştiri yapanlara irrite oluyorum TRT Spor’da Cem Dizdar başı çekiyor bu familyanın. Adam yakında aynanın karşısına geçip kendi kendine kızacak deliye baglayacak diye korkuyorum. Yine söylüyorum destek olmuyorsanız köstek olmayın. Çok büyük bir endüstriye sahip olan at yarışını temsilen Tjk yönetimi ve ailesi son derece profesyonel işini severek yapan insanlarla doludur her birimi her çalışanı bu net. TFF’ye bakın rezalet rezil insanlarla dolu verilen tazminatlar ödenen maaşlar… Tjk’da yok mu sıkıntı elbette ufak tefek şeyler olacak Komiserler Kurulu daha profesyonel olmalı atların starta girişi daha profesyonel olmalı gibi gibi. Bunlarla gelin kardeşim. Yapılan transferleri eleştirme boyutuna sahip olmadan eleştiri yapmayın lütfen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir